مرداد ۲۸, ۱۳۹۸

شناخت خود ، چند گام برای خودشناسی و شناخت بهتر خود

شناخت خود ، چند گام برای خودشناسی و شناخت بهتر خود

شناخت خود ، چند گام برای خودشناسی و شناخت بهتر خود

در این مقاله به روشها و تمریناتی برای شناخت خود اشاره کرده ایم ، تکنیکهایی که به صورت عملی به ما کمک میکند شناخت بیشتری از پیچیدگیهای روان خود داشته باشیم.قبل از ارائه این تمرینات لازم است توضیح دهیم که خودشناسی و وارد شدن به این عرصه چه کمکی به ما خواهد کرد.

خودشناسی یا شناخت خود در تعریف و معنا یعنی آگاهی یافتن از خویش ، آگاهی از خصوصیات شخصیتی ، رفتارها ، قدرتها و توانمندیهای درونی و افکار و باورهای خودمان ، که این کار توسط هر فردی بر روی خودش صورت میگیرد.

در تعریف روانشناسی ، خودشناسی به آگاهی از احساسات و افکار و رفتارها و ارزشها و باورها و نگرشهای خود اشاره میکند. 

خودشناسی یا شناخت خود چه کمکی به ما خواهد کرد ؟

خودشناسی به ما کمک میکند نقاط قوت و توانمندیهای خود را بهتر بشناسیم ، استعدادها نهفته خود را بیابیم ، آنها را پرورش دهیم و در مسیر شکوفا شدن قدم برداریم . با خودشناسی شناخت بهتری از خلق و خو و وِیژگیهای شخصیت خود و مهمتر از همه تیپ شخصیتی خود پیدا خواهیم کرد که با نام تیپ شناسی با ابزارها و مدلهای متفاوت در خودشناسی مطرح میگردد ،

با خودشناسی به خودآگاهی میرسیم و شناخت بهتری از نقاط ضعف ، کمبودها ، ناتوانیها و گره های کور شخصیتی خود پیدا خواهیم کرد ، در معنای عمیقتر و وسیعتر خودشناسی نوعی خودکاوی هم محسوب میگردد.

شناخت خود

خودشناسی یا شناخت خود همچون آیینه ایست که به ما اشتباهات و ضعفهایمان را گوشزد میکند ، افرادی که اهل خودشناسی عمیق و صادقانه با خود هستند در روابط خود ، اشتباهات و ضعفهای خود را راحت تر میپذیرند و اسیر غرورکاذب و توجیه و فرافکنی ضعفهای خود نخواهند شد.

فردی به دنبال خودشناسی راه میافتد که میخواهد با واقعیتهای جهان درون خود بیشتر آشنا شود ، فردی که قصد دارد انکارها ، توجیه ها و خودفریبی های خودش را کنار بگذارد و به صداقت کامل با خویشتن دست یابد و به یکپارچکی شخصیت برسد.

چند راهکار عملی و تمرین جهت شناخت خود 

پیشنهاد مهم این است که این تمرینات را به صورت مکتوب شده انجام دهید.

تمرین اول : خودتان را درچند جمله توصیف نمایید

سعی کنید هر آنچه درباره خودتان به ذهنتان میرسد یا احساس میکنید را در یک دفتر یادداشت نمایید . نقاط ضعف ، نقاط قوت ، مهارتها ، علائق ، عادتهای مثبت و منفی ،خصوصیاتی که در روابط خود دارید . ویژگیهای شخصیتی ، ویژگیهای ظاهری ، میزان اعتماد به نفس ، رابطه با خود و ظاهر و اندام خود . 

از آنجاییکه این نوشته را غیر از شما هیچکس دیگری نخواهد دید هرچه به ذهنتان میرسد را بنویسید. این نوشته را در جایی ثبت کنید و نگه داری نمایید.

من آدم آرامی هستم

زیاد تمایل به معاشرت با دیگران ندارم

نسبت به موفقیت دوستانم حسودی میکنم

حوصله سوال پیچ شدن از طرف مادرم را ندارم

به شدت از آدمهای پرحرف دوری میکنم

تنبل هستم

در زمان خودش پشتکار و سختکوشی زیادی دارم

در مقابل افراد که ثروت بیشتری از من دارند خودکم بین هستم

به راحتی اطلاعات و دانش خود را در اختیار دیگران قرار میدهم

اینها نمونه هایی از تمرین نوشتن درباره خودمان که هر کدام از ما میتوانیم این را برای خود انجام دهیم.

تمرین دوم : درون نگری

درون نگری ( نگاه به درون خویش )

توجه کردن به احساسات خود ، افکار، باورهای خود ، خشم ها ، شادیها و الگوهای فکری و گفتگوهای درونی خودمان در حین اتفاقاتی که در طول روز برای ما رخ میدهد.

به مثال زیر توجه نمایید 

شما در یک میهمانی دوستانه شرکت میکنید ، از برخورد و کم محلی یا بی توجهی یکی از دوستان یا آشنایان خود که همیشه با هم صمیمی بوده اید ولی در اینجا زیاد با شما گرم نگرفت یا شما را مثل همیشه تحویل نگرفت عصبانی و خشمگین میگردید ، احساس بدی پیدا میکنید و تا پایان شب با این حس بد کارتان را ادامه میدهید.

برای خودتان بنویسید که چه احساسات ، افکار و گفتگوهای درونی بخاطر این موضوع در شما شکل گرفت : 

 

چرا این فکر و گفت و گوی درونی در شما بوجود آمد ؟

چرا این احساس همچنان در شما پابرجاست ؟

چرا فکر میکنم که دوستم باید بیشتر من را تحویل میگرفت ؟

به این تمرین درون نگری یا نگاه عمیق به احساسات و افکارمان گفته میشود.

 

تمرین سوم برای شناخت خود :نظرسنجی از اطرافیان ( خانواده ، دوستان صمیمی و نیمه صمیمی )

از خانواده ، همسر و اطرافیان خود بخواهید که چند نقطه قوت و چند نقطه منفی از شما را به شما بگویند یا برای شما یادداشت کنند و به شما بدهند. اگر فردی حداقل زمانی را با شما به معاشرت وگفتگو سپری کرده باشد ، میتواند تا حدی حدس بزند که شما چه ویژگیهای مثبت یا منفی دارید.

حتی این تمرین به شما کمک میکند ویژگیهای و ارزشهای مثبتی که خودتان نادیده میگیرید بیشتر پررنگ شود و برخی از ویژگیها ونقاط ضعف شما که شاید اطرافیان را ناراحت میکند هم بیشتر به چشم بیاید.

شناخت خود

تاکید میشود که این تمرین پایانی برای شناخت خود بسیار اثربخش است اما نیاز به تحمل و ظرفیت فراوانی برای شنیدن ویژگیهای منفی دارد به همین جهت باید این را در مقابل افرادی صورت دهید که با آنها احساس راحتی بیشتری دارید.

خودشناسی

اگر این مطلب برای شما مفید بود آن را بادوستانتان به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

آیتم های مشابه

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *