مرداد ۲۸, ۱۳۹۸

داستان زندگی ما چیست ؟

داستان زندگی ما چیست ؟

داستان زندگی ما چیست ؟

هر کدام از ما برحسب تجربیات تکرارشونده احساسی و رفتاری گذشته ، برداشتی از خود و اطرافیان را بعنوان یک باور ثبت شده در ذهن خود داریم .

اریک برن در کتاب معروف خود به نام بازیها معتقد است که برخی از ما در قالب یک نمایش ، روایت و داستان زندگی خود را ادامه میدهیم و این داستان ، یک سناریوی تکرار شونده در زندگی ماست که دائما در روابط خود آن را تکرار میکنیم .

داستان زندگی یک نفر زندگی در نقش قربانی است ، بازی کردن در این نقش چه در روابط خود و چه در محیط کار خود و چه در اجتماع ، داستان زندگی دیگری رابین هود شدن و نجات دهنده بودن است ، مشکل اصلی این است که رادارهای ناخودآگاه او بخاطر باورهای تثبیت شده فقط به دنبال افرادی میرود که در چاه قربانی بودن اسیر هستند تا آنها را نجات دهد ، داستان دیگری در انفعال و تسلیم است ، رادارهای ناخودآگاه او هم تمایل و گرایش به سمت افرادی را دارد که تحمیل و تحقیر و زورگویی دارند با این بازی داستان زندگی او تکمیل میشود و نمایشنامه تکرار میشود .

کسی که از احساس حقارت رنج میبرد به سبب تجربیاتی که به او احساس بی ارزشی را منتقل کرده ، هر رفتار یا گفتار عادی دیگران را هم نشانه ایی بر تحقیر خود برداشت میکند تا نمایشنامه خودش را به درستی تکمیل کند .

داستان زندگیچگونه میتوانیم تا حدی به داستان زندگی خود پی ببریم ؟

حالا چه کار کنیم ؟ یکی از روشهایی که تا حدی به ما کمک میکند داستان زندگی خود را پیدا کنیم نوشتن خاطرات گذشته مان است ، خاطرات گذشته خود را کامل و با جزییات مرور کنیم :

روابط گذشته تا به حالی که در آنها بوده ایم چطور بوده ؟ 

نقش ما در این روابط چگونه بوده است ؟

الگوی تکرار شونده ایی در این رابطه ها دیده میشود که ما آن را تکرار میکنیم ؟

تا به حال چندبار روابط ما با دیگران بهم خورده ؟

چرا این رابطه بهم خورده ؟

اگر در گذشته حقی از ما ضایع شده آیا باز هم ما داستانی مشابه با آن را در رابطه ایی دیگر پیاده سازی میکنیم ؟

چندبار شکست خوردیم ؟

آیا الگوی شکستهای ما تکراری بوده یا نه ؟

بیشترین نقشی که ما در اکثر روابطمان بازی میکنیم چه نقشی است ؟ بعنوان مثال شما به الگوی خود نگاه میکنید همیشه طلب کار هستید ؟ همیشه منفی باف و بدبین هستید ؟ همیشه مهرطلب و ایثارگر هستید ؟ همیشه در گوشه کار و انفعال و انزوا به سر میبرید ؟ اینها مثالهایی بود که شما هم به زندگی خودتان و الگوی تکرار شونده نقش خود در روابط دقت کنید.

خاطره نویسی از اتقاقات مهم گذشته مان و از شکستهای گذشته تا حدی به ما کمک میکند داستان تکرار شونده زندگیمان را پیدا کنیم با یافتن این داستان میتوانیم تلاش کنیم وضعیت خود را بهتر کنیم.

سوال : آیا میتوانیم نمایشنامه زندگیمان را تغییر دهیم ، بله قطعا ، بحث مفصلیست که در مقالات بعدی به آن اشاره میکنیم.

.

.

اگر این مطلب برای شما مفید بود آن را بادوستانتان به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

آیتم های مشابه

3 دیدگاه

  1. بازتاب : برای دریافت آرامش نزد روانشناس نروید - علی انصاری لاری

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *