۱۷ روز مانده به سال جدید

۱۷ روز مانده به سال جدید

۱۷ روز مانده به سال جدید

امروز که این مقاله را برای شما مینویسم ۱۳ اسفندماه ۱۳۹۵ است و تقریبا ۱۷ روز دیگر تا پایان امسال فرصت باقیست. اسفندماه زبیاست از آن جهت که به سال جدید نزدیک میشویم و حال و هوای تغییر در ما زنده میشود سردی هوا کم شده و هوای بهاری آهسته آهسته پیدا میگردد و شرایطی فراهم میگردد که با انگیزه بیشتری به سمت شروع سال نو و شروع تازه ایی در زندگیمان حرکت کنیم.

هدف من از نوشتن این مقاله این بود که اکنون که ۱۸ روز مانده به پایان امسال و طبق روال گذشته همه ما انگیزه زیادی برای تغییر در سال جدید داریم چه مواردی را بیشتر مدنظر قرار دهیم و چه نکاتی را رعایت کنیم که سال جدید برای رشد ما بهتر و موثرتر گردد.

الگوهای تکرارشونده را بیابید ؟

همه ما درگیر الگوهای اشتباه تکرارشونده هستیم. الگوهایی که ما را هم در زندگی شخصی و کاریمان و هم در روابط اجتماعی دچار مشکل خواهد کرد.

الگوهای تکرارشونده کارهای مخربی است که به ضرر خودمان صورت میدهیم  یعنی میدانیم که انجام دادن این کار وقت و عمر و انرژی من را تلف میکند و من را از بسیاری دیگر از شرایط محروم میسازد اما به شکل اعتیادآوری باز آن رفتار صورت میگیرد و باز هم همان نتیجه ایی را برداشت میکنیم که مدتهاست دیده ایم.

اگر که درزمان خودش کاری را به دلیل تنبلی و اهمالکاری انجام نمیدهیم….

اگر که سالهاست منتظر زمان مناسب و شرایط مناسب برای انجام کاری هستیم ( کمالگرایی )..

اگر دچار خودکم بینی ، احساس حقارت و کمبود عزت نفس در مقابل دیگرانیم….

اگر از مطرح کردن و درخواست حق و حقوق خود عاجزیم…

اگر همیشه میخواهیم تایید دیگران را بدست آوریم و به قیمت این تایید چهره و نقاب خوب بودن داشته باشیم و در عمل خودمان با خودمان راحت نیستیم اما دیگران ما را خوب وشایسته میدانند….

اگر که دچار خشم و رنجش ناشی از روابط قبلی خود هستیم….

اگر که انضباط کافی برای به سرانجام نرساندن زندگیمان و رسیدن به اهداف نداریم…

اگر فردی هستیم که کار را خوب شروع میکنیم اما ادامه دهنده و پایان دهنده مسیر نیستیم…

اگر همیشه بخاطر داشتن توقع و انتظار از دیگران ناراحت و غمگین هستیم….

اگر که بخاطر انجام برخی کارهای درست زندگیمان دائما ترس از قضاوت دیگران داریم….

ما دچار الگوهای تکرارشونده هستیم. الگوهایی که سالهاست ما را اسیر خود کرده و اجازه حرکت و رشد را به ما نخواهند داد مگر اینکه آنها را بشناسیم و برای حل کردنشان کاری صورت دهیم….

 

Past and future

هدفگذاری درست و هدفگذاری اشتباه :

موضوع دیگری که خیلی مهم است و شاید کمتر به ما آموزش داده شده این است که هدفگذاری با اینکه بسیار خوب است و به زندگی ما جهت و خط خواهد داد اما اگر درست و واقع بینانه نباشد در نهایت منجر به سرخوردگی و کاهش عزت نفس ما خواهد شد یا اینکه پس از چند قدم ما هدفمان را رها خواهیم کرد.

همیشه در ابتدای سال همه ما عادت داریم اهداف خود را بنویسیم معمولا سعی میکنیم در زمینه های متفاوت این اهداف را بنویسیم اما چند اشتباه در مسیرهدفگذاری ما را دچار انحراف خواهد کرد.

 

۱) اهداف بلندپروازانه

مثلا من امسال ماهی دومیلیون درآمد دارم و در هدفگذاری سال جدید مینویسم که میخواهم امسال سالی ۱۰ میلیون درآمد داشته باشم. خب اگر که من کارم و شرایط زندگیم را تغییر دهم موضوع جداگانه ایست اما اگر همان کار و همان روال قبل زندگی من باشد باید یک حرکت جدید یک کار جدیدصورت گیرد و من در مسیری متفاوت باشم که بتوانم درآمدم را افزایش دهم و افزایش درآمد هم متناسب با شرایط زندگی من باشد نه اینکه به یکباره من که درآمدی ماهیانه دومیلیون داشته ام ماهی ده میلیون درآمد داشته باشم یا مثلا آخرین ماشینی که من داشته ام مبلغش ۵۰ میلیون تومان بوده و من هدفگذاری مکینم که تا پایان سال یک ماشین لوکس ۴۰۰ میلیونی بخرم.( در شرایط استثنا و اینکه من جایزه ایی ببرم یا اینکه میراث بزرگی به من برسد یا قرعه کشی خاصی باشد این احتمال وجود دارد اما ما درمورد عامه صحبت میکنیم نه در مورد اتفاقات خاصی که فقط برای یک عده افراد خواهد افتاد )

۲) در نظر نگرفتن زمان بندی مناسب برای هر هدف

بارها و بارها برای خود من پیش آمده که چه درمحل کار و چه درمحیط زندگی کاری را میخواستم صورت بدهم مثلا میخواستم پاورپوینت آموزشی یک کارگاه را طراحی کنم. پیشفرض من این بوده که اینکار نهایتا دوساعت به طول بیانجامد اما جالب است بدانید وقتی که درگیر کارشدم متوجه شدم حداقل دوبرابر این زمان طول میکشد که این کار به سرانجام خودش برسد. یکی از مهمترین فاکتورهای هدفگذاری درست در نظر گرفتن زمان بندی مناسب برای آن هدف است. هرکاری در زمان مناسب خودش قابل پیاده سازیست و اجرایی کردن هر پروژه هم یک مدت زمان مناسب میطلبد که به بار بنیشیند معمولا این خطای ذهن ماست که در برآورد زمان برای کارهای مهم زمان را کمتر حساب میکنیم مثلا من فکر میکنم در عرض سه ماه میتوانم زبان انگلیسی یا یک مهارت خاص را بیاموزم اما وقتی وارد ماجرا میشوم میبینم که شاید دو تا سه برابر این زمان نیاز است که کار صورت گیرد و همین باعث سرخوردگی و ناراحتی من خواهد شد.

۳ ) در نظر گرفتن هزینه هرکاری :

در مباحث استراتژی فردی این نکته تاکید میگردد که هر انتخابی هزینه خاص خودش را دارد. مثال بارزی که یکی از اساتید در زمانی که من دانشجوی ارشد معماری بودم میزد این بود که اگر شما الان در حال گرفتن مدرک ارشد هستید جای دیگری که میتوانستید از انجام کاری پول دربیاورید نیستید و حتما شما به این نتیجه رسیده اید که درس خواندن برای شما سودبیشتری خواهد داشت تا کار کردن و امروز اینجا هستید.

دقیقا هر هدفی هم بها و هزینه خاص خودش را دارد برای گام برداشتن در مسیر یک هدف باید از قید بسیاری از شرایط و راه های دیگر زندگی بزنیم و جالب این است که بسیاری از تصمیمات نه فقط امروز که شاید سالهای بعد نتایج و اثر خودشان را نشان بدهند به این ترتیب باید ببنیم که آیا هزینه ایی که امروز من برای این هدف پرداخت میکنم در آینده به صرف من خواهد بود یا خیر؟

 

۴ ) اهداف جوگیرانه ( از روی هیجانات شدید ) :

نوع دیگری از اهداف را من اهداف جوگیرانه نام میگذارم اهدافی که به یکباره از ما میخواهد یک ابرقهرمان بسازد. مثلا فردی در هدف گذاریش نوشته بود که من امسال میخواهم به یک فرد بسیار اجتماعی و خوش مشرب تبدیل شوم که در هرجمعی که وارد میشوم بدرخشم و نگاه ها را به خودم جلب نمایم و همه تحت تاثیر من قرار گیرند. خب این هم یک مدل هدفگذاری جوگیرانه است زیرا که اولا این فرد یک انسان درونگرا بود و نکته دوم اینکه یک خطای فکری بزرگ در این هدف بود و آنهم اینکه ما هرگز نمیتوانیم همه را تحت تاثیر قرار دهیم و در دل همگان جا باز کنیم.یا به یکباره بعد از شرکت در یک کلاس یا سمینار میخواهیم فرد جدیدی شویم و متحول شویم. جالب است خاطره ایی از یکی از دوستانم برایتان تعریف کنیم :

دوست من تعریف میکرد در یک کلاس آموزشی شرکت کرد و تصمیم گرفت همزمان با شرکت در آن کلاس صبحها ساعت ۶ بیدار شود ساعت ۸ سرکارش باشد ساعت ۵ بعد از ظهر از کارش بیرون بیاید یکساعت پیاده روی کند ساعت ۶ هر روز به استخر یا باشگاه ورزشی برود و ساعت هشت و نیم شب تا نه زبان انگلیسی کار کند و ساعت ده و نیم شب هم به خواب برود.

یکبار دیگر پیشنهاد میکنم متن بالا را بخوانید انگار که با یک آدم آهنی طرف هستید که مثل کامپیوتر برنامه ریزی شده است در حالیکه ما انسانیم نه آدم آهنی که همه چیزمان دقیق و مشخص و سروقت باشد. به این مدل تصمیم گیریها ، جوگیرانه گفته میشود یعنی من برطبق یک شور و هیجان تصمیم میگیرم کاری را صورت دهم که در واقعیت شاید بتوانم فقط چند روز انجامش دهم و قابل امتداد و پیوستگی نیست.

بپذیریم که تا حد معقولی میتوانیم تغییر کنیم :

شروع سال جدیداشتیاق زیادی برای ما خواهد داشت برای اینکه بخواهیم تغییر کنیم مخصوصا تغییر در رفتارها و عادتهای خودمان . اما نکته ایی که باید بدانیم این است که تغییرات معقولی را برای خودمان پیش بینی نماییم نه تغییر و تحولات آنی و تغییرات اساسی که ظرف مدت کوتاه غیر ممکن است. نکته اول این است که انتظار تغییر آنی نداشته باشیم با تکرار یک رفتار در یک بازه ده ، بیست یا سی روزه تا حدکمی آن رفتار در ما نهادینه میشود و اگر باز چند روز رعایت نکنیم این رفتار از ما برداشته خواهد شد. نکته دوم این است که در یک بازه زمانی ۳ تا پنج ماهه اگر بتوانیم بیست درصد تغییر در برخی رفتارهایمان ایجاد کنیم همین خودش بسیار عالی و مفید خواهد بود و انتظار این را نداشته باشیم که مثلا در شش ماه یک تغییر شدید و اساسی داشته باشیم.

فراموش نکنیم که زندگی پراست از سختیها و چالشها :

هرچه زودتر با این حقیقت مواجه شویم و آن را بپذیریم زودتر میاموزیم که چگونه با این مسئله برخورد کنیم.این عقیده که زندگی نباید سخت باشد ما را از این واقعیت دور میسازد که صادقانه با آن مواجه شویم در هر مسیر یا هدفی که قدم بگذارید مطمئن باشید بالا و بلندی خواهید داشت روزهای خوب و شادی را تجربه میکنید و روزها تلخ و بدحالی را نیز تجربه خواهید کرد. هر روز باب میل مانیست کما اینکه چه بسیار روزهایی هم بسیار باب میل ماست و ما خوشحال و خندان خواهیم بود و این دقیقا یعنی واقعیت نفس زندگی.

نکته آخر: همه چیز بر مبنای انضباط بنا شده است.

هر کاری ، هر رشدی هر تغییری فقط در سایه انضباط و پیوستگی ممکن است . محال است شما هدفی برای خود در نظر بگیرید که اجرای آن هدف انضباط و پیوستگی نداشته باشد و بتوانید موفق شوید. هر زمان خواستید قدم در جاده شروع کاری قرار دهید نیاز به انضباط در آن دارید هر زمان خواستید تغییری در کارتان یا رفتارتان صورت دهید نیازمند انضباط هستید فقط در سایه انضباط و پیوستگی شما میتوانید یک هدف را به سرانجام برسانید.

امیدوارم سال جدید برای همگی شما دوستان مملواز نیکیها و خیر و برکت باشد.

اگر این مطلب برای شما مفید بود آن را بادوستانتان به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

آیتم های مشابه

2 دیدگاه

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *