خرداد ۰۴, ۱۳۹۸

گذرگاه سختی به نام مشکلات ، جایی که اکثرا از آن فرار میکنیم.

گذرگاه سختی به نام مشکلات ، جایی که اکثرا از آن فرار میکنیم.

گذرگاه سختی بنام مشکلات جایی است که اکثرا از آن فرار میکنیم.فریتز پرلز یکی از روانشناسان مکتب گشتالت درمانی جمله معروفی دارد : ” ما سعی میکنیم با ترس خود از رنجها و سختیها فرار کنیم و نمیخواهیم از دروازه های جهنمی رنج بگذریم ، ما نابالغ میمانیم اگر به جای تن دادن به رنج به فرار از آن مشغول باشیم ”

خاطرم هست سر یکی از کلاسهایم یکی از شرکت کنندگان مطلبی مطرح کردند با این مضمون که اداره کسب و کار خیلی سخت است و کشور ما هم شرایط خودش را دارد و این کار را سخت تر میکند واقعا کارآفرینی مشکل است شما که روانشناسی میخوایند چه پیشنهادی و راهکاری ارائه میدهید تا بتوانیم خودمان را بهتر مدیریت کنیم.

گذرگاه سختی به نام مشکلات ، جایی که اکثرا از آن فرار میکنیم.

من هم در پاسخ به ایشان گفتم اگر که انتظار یک معجزه و پاسخ از من داری من و هیچ روانشناسی نمیتوانم پاسخ تو را بدهم اما یک سوال از جمع میبپرسم و همگی به آن فکر کنید بد نیست شما دنبال کنندگان سایت نیز به این پرسش دقت کنید :

” کدامیک از مراحل زندگی که همه طی میکنیم از تولد تا بزرگ شدن تا مدرسه و دانشگاه و ازدواج و کسب و کار آسان است ؟؟”

سپس برایشان مطلب را باز کردم که بدنیست همین جا هم اشاره ایی بدان داشته باشم :

ما از زمانیکه متولد میشویم با سختی متولد میشویم ، نه ماه در رحم مادر هستیم و مادرما با فشار و سختی و مشقت ما را نگه داشته و سپس زایمان فرا میرسد که همین زایمان خودش سختیهای برای مادران ما داشته است. بزرگ شدن ما مراقبت و دارو و خوراک و پوشک و….و همه و همه شرایط سخت دیگریست که فقط یک مرد و زن مسئولیت پذیر میتواند از پس آنها برآید که پدر و مادر ما هستند. بعد نوبت به مهدکودک و کودکستان و دبستان میشود. سوالی از مخاطبان پرسیدم و گفتم : ” خداوکیلی کدامیک از شما صبح با اشتیاق راهی مدرسه میشدید و شوق داشتید ؟ مدرسه رفتن ما مساوی بود با بیدار شدن از خواب خوش.

بعد نوبت به کنکور میرسید که اکثر ما برایش مشکل داشتیم و کمتر کسی بود که با اشتیاق درس بخواند بعد رفتن به دانشگاه بعد سربازی و بعد ازدواج و سختیهای آن و سپس تولد فرزندان و….تا رسیدن به انتها و مرگ که برخی از ما به مرگ طبیعی از این دنیا میرویم که باعث ناراحتی و غم اطرافیان میشود و برخی دیگر با بیماری به استقبال مرگ خواهیم رفت.

پس اگر نگاه کنیم شاید نیمی از زندگی ما در شرایط سختی به سر میبرد که جزیی از مسیر ماست و راهی جز رفتن به سمت آن نیست. اما اینکه آیا حاضریم پا در این راه و در این مسیر بگذاریم انتخابی است که باید ببنیم متیوانیم مسئولیت آن را بپذیریم یا نه.

اگر شما بخواهید ازدواج کنید بخشی از مسیرازدواج دشواریهای ارتباط و انتخاب یک همسر مناسب است و بخش مهم دیگر ادامه زندگی با این فرد خواهد بود نیاز است روزهایی را به سازگاری و کنارآمدن با تفاوتهای هم سپری کنید. بر خشم و ناملایمتهای درونی بخاطر اختلافات غلبه کنار بیایید و تمرینی است برای رسیدن به بلوغ روانی و تحمل یک فرد درکنار خودمان و این یعنی قدم نهادن در گذرگاه سختیها.

اگر بخواهید کسب و کاری به راه بیندازید قطعا باید در ابتدای راه هزینه بدهید دشواریهایی تحمل کنید و از گذرگاه سختیها عبور کنید و با آن کنار بیایید و این یعنی قدم نهادن در گذرگاه سختیها.

میخواهید مهاجرت کنید مهاجرت کردن شرایط و سختیهای خاص خودش را دارد و باید قدم در این گذرگاه سختیها بگذارید.

 

برای مطالعه بیشتر درباره زندگی و سختیهای آن میتوانید این مقاله را مطالعه فرمایید.

یکی از مراحل مهم زندگی هر فردی مسئولیت پذیری است. اینکه من مسئولیت بپذیرم و وارد عرصه ایی شوم که اهداف من بر آن بنا شده است. وقتی میگوییم گذرگاه سختی به نام مشکلات جایی که اکثرا از آن فرار میکنند دقیقا به مسئولیت پذیری اشاره میکنیم.مسئولیت پذیری یعنی تحمل این شرایط که من نتیجه اقدام و تلاشم را در هر صورت باید بپذیریم. اینکه ممکن است شکست بخورم و ناکام شوم و اینکه ممکن است پیروز شوم و توفیق یابم.

قدم نهادن در راه جدید و عبور از گذرگاه سختی یعنی مسئولیت پذیری ، یعنی پذیرش ابهام در انتهای راهی که معلوم نیست که آیا به نتیجه میرسیم یا نه ، میخواهید ازدواج کنید ؟ میخواهید کسب و کار جدیدی راه بیندازید ؟ میخواهید با افرادی جدید ارتباط برقرار کنید ؟ میخواهید شرایط زندگی خود را بهبود بخشید؟ همه اینها فقط در سایه پذیرش سختیها ممکن میگردد. استادی دارم که بسیار در موفقیتهای من اثر داشته و همیشه جمله معروفی دارد و میگوید که ” ذات زندگی در سختی نهفته است ، هر قسمتش پر از سختیست اما باید مرد باشی و دل به دریا بزنی ”

مهم حرکت کردن است و به پیش رفتن در سایه برنامه ریزی و انضباط ، از همین امروز تصمیم بگیرید برای اهداف خود کاری صورت دهید و قدمی حتی کوچک بردارید. حرکت کنید. همه بازی زندگی حرکت کردن است کاری صورت دادن ، اینکه من شب که به بستر خود میروم با خودم راحت باشم که من تلاش و کوششم را کردم و نتیجه را در نهایت میپذیرم. حاضر شدم مسئولیت بپذیریم یعنی حاضر شدم شکست و خراب شدن ماجرا را هم بخشی از کارم بدانم اینکه آخرش شکست بخورم یک بحث است و اینکه اقدام کنم و کاری که درست است را صورت دهم بحث دیگر و مهم همین اقدام نمودن است.

همین امروز تصمیم بگیرید کاری کوچک برای اهدافتان صورت دهید.

 

” مهم حرکت کردن است و به پیش رفتن در سایه برنامه ریزی و انضباط ، از همین امروز تصمیم بگیرید برای اهداف خود کاری صورت دهید و قدمی حتی کوچک بردارید. حرکت کنید. همه بازی زندگی حرکت کردن است کاری صورت دادن ، اینکه من شب که به بستر خود میروم با خودم راحت باشم که من تلاش و کوششم را کردم و نتیجه را در نهایت میپذیرم. حاضر شدم مسئولیت بپذیریم یعنی حاضر شدم شکست و خراب شدن ماجرا را هم بخشی از کارم بدانم اینکه آخرش شکست بخورم یک بحث است و اینکه اقدام کنم و کاری که درست است را صورت دهم بحث دیگر و مهم همین اقدام نمودن است. “

اگر این مطلب برای شما مفید بود آن را بادوستانتان به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

آیتم های مشابه

8 دیدگاه

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *