آبان ۰۱, ۱۳۹۸

کمبود عزت نفس در کودکان به چه دلایلی شکل میگیرد ؟

کمبود عزت نفس در کودکان به چه دلایلی شکل میگیرد ؟

کمبود عزت نفس در کودکان به چه دلایلی شکل میگیرد؟

کمبود عزت نفس در ما انسانها به دلیل اتفاقات و در بیشتر اوقات تربیت اشتباه والدین در دوران کودکی و نوجوانی در ما شکل میگیرد.

عزت نفس عاملیست که باعث شکل گیری اعتماد به خودمان میگردد.وقتی عزت نفس سالم داریم بهتر میتوانیم با نقاط ضعف خود کنار بیاییم. باور داشتن به خود یعنی فکر کنیم که شایسته زندگی خوب و ارزشمند هستیم.

کمبود عزت نفس باعث میشود که برای رسیدن به رضایت خاطر نقش عوامل بیرونی را پررنگ کنیم. وقتی قصد داریم خلائهای درونی خود را با عوامل بیرونی پر کنیم در کوتاه مدت به ما احساس خوبی خواهد داد اما در بلندمدت ما از این دلزده میشویم.پایه و اساس عزت نفس از درون شروع میشود و در اینصورت مجبور نمیشویم با شخصی یا چیزی از بیرون این خلا را پر کنیم.

 

کمبود عزت نفس

 

در این مقاله قصد داریم برخی از دلایلی که بخاطر اشتباهات والدین در دوران کودکی منجر به کمبود عزت نفس میگردد را بررسی کنیم.

پدر و مادر بیش از حد انتقادگر و با معیارهای سطح بالا

پدر و مادری که استانداردهای بسیار بالا برای تربیت فرزندان خود دارند دائم از آنها انتقاد میکنند و با این کار احساس گناه در کودک بخاطر اشتباهاتش نهادینه میشود. و این پیام به کودک منتقل میشود که تو به اندازه کافی خوب نیستی.

این بچه ها وقتی به سن بالا میرسند جهت جبران این حس ناکامل بودن دست به تلاشهای زیادی میزنند تا خود را اثبات کنند و به والدین و جامعه نشان دهند. این نمایش در جهت جبران احساس حقارت و بی ارزشی است که بخاطر سرزنشهای والدین سختگیر در آنها شکل گرفته است.

 

کمبود عزت نفس

 

از دست دادن یکی از اشخاص مهم در زندگی باعث کمبود عزت نفس درکودک میگردد

برخی از کودکانی که یکی از والدین خود را به دلیل مرگ ، بیماری یا طلاق از دست داده است با احساسی از طردشدگی بزرگ میشوند. در کنار این حس طردشدگی ، احساسی از تهی بودن و عدم امنیت روانی هم در کودک شکل میگیرد.

خواسته هایی بیش از توانمندی کودک او را دچار کمبود عزت نفس میکند

کودکانی که در زمان کودکی با شرایط سخت کاری بزرگ شده اند و وظایفی بیش از سن و سال آنها به آنها محول گشته است و مورد بدرفتاری قرار گرفته اند یا در کودکی مورد ناسزا و توهین بزرگترها بوده اند با حس بزرگی از خشم ، ناامنی و مشکل عزت نفس دست و پنجه نرم میکنند.

 

کمبود عزت نفس

اعتیاد والدین

اعتیاد یکی از والدین ، فضای خانوادگی را برای کودک ناامن میسازد ، با این فضا کودک به سختی به دنیای بیرونی خود اعتماد خواهد کرد.

کمبود عزت نفس بخاطر عدم توجه و مراقبت کافی از سوی پدر و مادر

والدینی که بخاطر مشغله زیاد کاری به اندازه لازم و کافی به فرزند خود توجه نمیکنند. این عدم توجه و مراقبت در کودک حس کافی نبودن و احساس نالایقی منتقل میکند. در این کودکان الگویی نهادینه میگردد که در بزرگسالی هم آنطور که لازم است به نیازهای خود توجهی نمیکنند.

بی اعتنایی به احساسات در کودکی

با بی اعتنایی و بی احساسی و بی توجهی به کودک ، حتی بدون هیچ آزار جسمی به کودک این حس منتقل میشود که که دوست داشتنی نیست. این افراد در بزرگسالی مستعد مهرطلبی و طرحواره رهاشدگی هستند. خلاء دوست داشته شدن و دوست داشتنی بودن آنها را مجبور میسازد در ارتباط با دیگران هر خواسته ایی را به قیمت رضایت اطرافیان صورت دهند.

 

کمبود عزت نفس

 

حمایت بیش از اندازه پدر و مادر هم منجر به کمبود عزت نفس کودک میگردد.

کودکی که بیش از حد تحت مراقبت و حمایت والدین بوده ، هرگز ریسک مستقل شدن و اعتماد کردن به دنیای بیرون از خانواده را قبول نمیکند. در دوران بلوغ و بزرگسالی بخاطر حس عدم امنیت خاطر از اشخاص و مکانها و موقعیتها فرار میکنند.

یکی از اصول مهم تربیت فرزندان این است که کودک را به گونه ایی تربیت کنیم که گاهی سختیهایی را هم تحمل کند و بیاموزد که همیشه همه چیز برطبق خواسته و میل او نیست و گاهی اوقات هم روی پای خودش بایستد و همیشه تحت حمایت و مراقبت والدین نباشد.

 

کمبود عزت نفس

 

پدر و مادری که کودک خود را لوس و پرتوقع بار بیاورند ، هرگز کودکان آنها انضباط کافی و به تاخیر انداختن لذت را نمی آموزند به اندازه کافی تلاش نمیکنند و فاقد استمرا و مقاومت و مداومت هستند.این کودکان در بزرگسالی به جای اینکه برای اهداف خود تلاش و کوشش کنند انتظار دارند که دنیا فرش قرمزی برای خواسته های آنها پهن کند.

 

عزت نفس

اگر این مطلب برای شما مفید بود آن را بادوستانتان به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

آیتم های مشابه

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *