آبان ۰۱, ۱۳۹۸

خلاصه کتاب هنر خوب زیستن ، شاهکار جدید رولف دوبلی

خلاصه کتاب هنر خوب زیستن ، شاهکار جدید رولف دوبلی

خلاصه کتاب هنر خوب زیستن ، شاهکار جدید رولف دوبلی

کتاب هنر خوب زیستن جدیدترین کتاب رولف دوبلی نویسنده کتاب هنر شفاف اندیشیدن است ، رولف دوبلی مطالب و نوشته هایی در کتاب هنر خوب زیستن مطرح کرده که کاملا با پیشفرضهای القا شده از آموزه های قبلی ما متفاوت است. همین کار را در کتاب هنر شفاف اندیشیدن هم صورت داد .

کتاب هنر خوب زیستن

بعنوان مثال یکی از خطاهای فکری که در کتاب هنر شفاف اندیشیدن مطرح کرد توجه به افراد موفق دنیا بود. اگر شما امروز فرد موفقی را در جایگاهی میبینید ، بعنوان مثال کارگردانی که جایزه اسکار گرفته ، ورزشکاری که قهرمان المپیک شده ، شرکتی که با ارائه یک ایده یه یک تجارت و سود و عظیم دست یافته است و یا نویسنده ایی که بخاطر انتشار کتابش میلیون ها دلار سود کرده است ، ما خیلی دوست داریم این افراد موفق را ببینیم اما ، پشت سر این افراد و چهره ها و شرکت های موفق و بزرگ ، ده ها یا صدها نفر دیگر هستند که با شکست مواجه شده اند و ایده های زیبایشان در قبرستان ایده ها جای گرفته است اما ما آنها را نمیبیینم.

هنر خوب زیستن

در اینجا به بخشهایی از کتاب هنر خوب زیستن اشاره میکنیم

فرض کنید در یک کشور فقیر هستید و کیف پولتان گم شده است ،  چند دقیقه بعد کیف خود را پیدا میکنید که فقط پولهای داخل آن گم شده است ،حال آیا پول گمشده را به شکل دزدی ارائه میکنید یا بعنوان مبلغی که به آدمی اهدا کرده اید که احتمالا زندگیش بسیار بدتر از شماست.داشتن یک زندگی خوب تا حد زیادی به تفسیر سازنده از از رخدادها وابسته است.

زندگی مانند یک هواپیما یا خودرو است ، ترجیح میدایم اینطور نباشد و همه چیز مطابق برنامه ، بدون نگرانی ، و باب میل ما پیش برود ، اما در واقعیت زندگی ما همواره در معرض تلاطم است ، و ما بخش بزرگی را به مبارزه کردن با بادهای مخالف و نا ملایمتها جوی غیرفابل پیش بینی که سر راه این هواپیما ظاهر میشوند صرف میکنیم. چیزی بعنوان آموزش ایده آل ، طرح کسب و کار بی نقص ، بهترین سبد سهام ، یا مناسب ترین شغل در  جهان نداریم تمام اینها افسانه هستند ، حقیقت این است که شما با یک برنامه یا آمادگی اولیه کارتان را آغاز میکنید و بعد از آن دائما در حال تنظیم و اصلاح وبروز رسانی هستید.

مغزی که از پروسه تصمیم گیری خسته است به مرور به سوی انتخاب راحت ترین گزینه گرایش  پیدا میکند که در اغلب موارد بدترین گزینه است . وقتی پای مسائل مهم به میان می آید انعطاف پذیری یک امتیاز نیست بلکه یک دام است.

تمام آنچیزهایی که از هوانوردی میدانیم ، تمام دستورهایی که در کتابهای قوانین هوانوردی نوشته شده است ، تمام آیین نامه ها را به این خاطر میدانیم که یک نفر در جایی در یک سانحه هوایی مرده است.

ما اغلب دیگران را شفاف تر و واضحتر میبنیم تا خودمان را به همین جهت اغلب از دیگران مایوس میشویم اما به ندرت از خودمان _ بهترین شانس شما داشتن شریک زندگی یا دوستی است که بتوانید به او تکیه کنید و او حقیقت شما را زشت یا زیبا به شما نشان دهد.

واقعیت را بپذیرید بویژه بخشهایی را که از آنها خوشتان نمی آید ممکن است در لحظه اول دردناک باشد اما این کاریست که باید انجام گردد.

بخش بزرگی از یک زندگی خوب تنها به  دوری گزیدن از اشتباهات و خیره سریها وابسته است آنچه زندگی را غنی میسازد چیزهایی نیستند که به آن اضافه میکنید بلکه چیزهایی هستند که از آن حذف میکنید.

اگر آدم موفقی هستید فروتنی پیشه کنید هرچقدر موفقیت شما بزرگتر باشد کمتر باید آن را در بوق و کرنا کنید.

یک تصویر واقعی از خودتان را تنها میتوانید بواسطه فردی که شما را خیلی خوب و از سالها پیش میشناسد و با شما صادق هم است به دست آورید. کسی مانند شریک زندگیتان یا یک دوست صمیمی

بخشی از یک زندگی خوب به مشاهده هرچه واقع بینانه خودمان بازمیگردد ؛، دیدن تناقض ها ، کاستیها ، جنبه های تاریک وجودمان _اگر شما به خودتان واقع بینانه نگاه کنید شانس بسیار بیشتری دارید که به آن کسی تبدیل شوید که خودتان دوست دارید.

اینکه مجبور نباشید در مورد همه چیز و همه کس نظری داشته باشید عمیقا آزادی بخش است و نگران نباشید که بی نظر بودن نشانه ضعف شماست بلکه این نشانه هوش شماست ، آنچه زمانه ما را تهدید میکند انفجار اطلاعات نیست انفجار نظرات است.

 

بخشهایی از کتاب هنر خوب زیستن را در اینجا با هم بخوانیم 

چرخ روزگار سنگر ذهنی شما

مسلما دنیای ما پر از نا آرامی و تصادف است و هر از چندگاهی زندگی شما دگرگون میشود . نمی توانید در وضعیت زندگی ، ماشین های گران قیمت ، حساب بانکی یا موفقیتهای اجتماعی خوشبختی را پیدا کنید . خوشبختی را تنها در سنگر ذهنیتان میتوانید پیدا کنید پس به جای فکر کردن به ماشین های پورشه به فکر سرمایه گذاری بر روی این سنگر ذهنی باشید.

حسادت

همیشه شخصی در همسایگی شما در رسانه های اجتماعی مورد استفاده شما یا حوزه کاری شما وجود خواهد داشت که از شما عملکرد بهتری دارد . این را قبول کنید هرچه زودتر بتوانید حسادت را از بین احساسات خود پاک کنید بهتر خواهد بود.

از مشکلات دوری کنید تا مجبور به حل کردن آنها نشوید

حقیقت این است که زندگی سخت است ، مشکلات از تمام جهات به شما هچوم می آورند ، سرنوشت دامهایی در جلوی پای شما قرار میدهد و موانعی بر سر راهتان قرار میگیرد ، نمیتوانید در این قضیه تغییری ایجاد کنید ، ولی اگر بدانید خطر از کجا وارد میشود میتوانید آن را مهار کنید . ” یک انسان باهوش مشکل را حل میکند ، یک انسان خردمند از آن دوری میکند

دام تمرکز ، چگونه مهمترین منبع خود را مدیریت کنیم

تمرکز ، زمان و پول مهمترین دارائی ما هستند با این حال تمرکز با وجود اینکه بین این سه مورد با ارزشترین دارائی ماست آنچنان که باید شناسایی نشده است ، تمرکز مهمترین نقش را در موفقیت و رفاه ما برعهده دارد اساسا مهم نیست که اتم های بدنتان کجا هستند ، شما همیشه جایی هستید که ذهنتان بر آن متمرکز شده است ، هر لحظه تنها یک بار رخ میدهد آگر آگاهانه توجه خود را متمرکز کنید از زندگی سود بیشتری خواهید برد. در مورد اطلاعاتی که دریافت میکنید ، جدی ، سرسخت و هوشیار باشید دستکم به همان اندازه که در مورد غذا و داروهای مصرفی خود جدی ، سر سخت و هوشیار هستید.

کمتر بخوانید اما دوبار بخوانید

یک کتاب را دوبار بخوانیم ؟ چرا که نه ؟ در موسیقی عادت کرده ایم که یک آهنگ را بارها گوش کنیم ، اگر اهل موسیقی باشید میدانید که با همان تلاش اول نمیتوانید بر یک آهنگ مسلط گردید ، باید چندین بار به شکل متمرکز کار را تکرار کنید تا به آن مسلط گردید و بعد به سراغ قطعه بعدی بروید.

این بدین معنا نیست که دوبار خواندن یک کتاب دو برابر بیشتر از یک بار خواندن کتاب تاثیر میگذارد ، تاثیر آن به مراتب بیشتر است ، طبق چیزی که خودم تجربه کرده ام به نظرم تاثیر آن ده برابر بیشتر است ، اگر بعد از یک بار خواندن یک کتاب سه درصد محتوای آن را درک میکنم این میزان بعد از دور دوم مطالعه به سی درصد میرسد.

تفریق ذهنی چگونه بفهمید که شاد هستید ؟

فرض کنیم شما ورزشکاری هستید که در المپیک شرکت میکنید شما دراوج هستید و حتی یک مدال می برید ، کدام مدال شما را خوشحال تر میکند نقره یا برنز ؟ مسلما پاسخ شما نقره خواهد بود . ولی در تحقیقی که بر روی برندگان مدال در بازیهای المپیک ۱۹۹۲ بارسلونا صورت گرفت نشان داد که که در مقایسه با برندگان مدال برنز ، ورزشکارانی که مدال نقره برده بودند احساس رضایت کمتری داشتند . چون برندگان نقره ، خود را با برندگان طلا مقایسه میکنند ، ولی کسی که برنز گرفته خود را با کسی مقایسه میکند که هیچ مدالی دریافت نکرده است ، با تفریق ذهنی شما همیشه خود را با کسی مقایسه میکنید که مدال نبرده است ، مسلما این افرادی که مدال نبرده اند هر گروه یا دسته دیگری از جامعه میتوانند باشد.

نقطه حداکثرتامل ، تفاوت بین فکر کردن و عمل کردن

یک فروشنده برای اینکه محصولش را بفروشد باید بارها صحبتهایش را اصلاح کند و با شکست مواجه گردد ، یک کارآفرین تا محصولش را تولید نکند هیچ وقت متوجه نخواهد شد که آیا نتیجه کار موفقیت آمیز میگردد یا نه ؟ والدین در اثر سروکار داشتن روزانه با بچه های خود است که در بچه داری ماهر میگردند نه با مطالعه کتاب ، نوازنده ها هم در اثر تمرین زیاد به مهارت میرسند نه با بحث درباره قابلیتهای سازهایشان.

دنیایی که ما می بینیم همچون یک شیشه کدر است ، یک شیشه غیرشفاف و مات ، واقعیت هیچ وقت به طور کامل آشکار نمیگردد. حتی متبحرترین آدمها هم در مسیری که در پیش گرفته اند تنها چندمتر جلوتر از خودشان را میتوانند ببینند. اگر میخواهیم به جایی فراتر از معلومات فعلیمان برسیم به جای ثابت ایستادن باید پیشروی کنیم باید عمل کنیم نه اینکه به خود بپیچیم.

پابلو پیکاسو به خوبی از اهمیت جسور بودن و تجربه کردن آگاهی داشت ، او در جایی گفته است : ” برای اینکه بدانید چه چیزی را میخواهید طراحی کنید در قدم اول باید طراحی را شروع کنید ” زندگی هم دقیقا به همین صورت است برای اینکه بدانید چه میخواهید باید به سمت یک هدف حرکت کنید.

پا در کفش دیگران ، نقش معکوس

پا در کفش دیگران کردن و قدم زدن با این کفش ها ارزشش را دارد ، در مورد مهمترین ارتباطهای زندگیتان ( عشق ، ارباب رجوع ، کارمندان و کسانی که به شما رای داده اند . این کار را حتما صورت دهید ،  نقش معکوس با فاصله زیاد ، موثرترین ، سریعترین و به صرفه ترین روش برای رسیدن به درک متقابل است. شبیه آن حاکمی باشید که لباس یک گدا را میپوشید و در بین مردم قدم میزد .

مسابقه تسلیحاتی ، چرا باید از میدان نبرد دوری کنید

وقتی شرکتم را همراه چند تن از دوستانم راه اندازی کردم یکی از معیارهایمان اجتناب از درگیری در رقابتهای تسلیحاتی بود که در عمل به این معنا بود که دنبال فضایی بودیم که در آن رقابتی وجود نداشته باشد. در طول بیشتر از ده سال ما تنها عرضه کننده خلاصه کتاب بودیم. هرچقدر که افراد دیگری که درگیر توییتر هستند تویییت کنند شما هم باید بیشتر توییت کنید ، هر چقدر آدمهای دیگر وقت بیشتری در صفحه فیس بوکشان بگذارند شما هم وقت بیشتری میگذارید تا در همهمه شبکه های اجتماعی از نظرها گم نگردید.

در ستایش فروتنی ، هر اندازه که خود را کمتر مهم بپندارید زندگیتان بهتر خواهد شد

توصیه میکنم اهمیت خودتان را از زاوایه دید آدمهای یک قرن بعد ببینید زمانیکه دیگر نام نیکوی شما تقریبا از یادها محو شده است ، مهم نیست که امروز چقدر شکوهمند هستید . یکی از اجزای اساسی خوب زیستن این است که خیلی متوجه خود نباشید هرچقدر کمتر به من تان تکیه کنید زندگی بهتری خواهید داشت. هر کدام از ما صرفا یک نفر از چند میلیارد نفر هستیم که در بازه بی نهایت کوچکی از زمان با آغازی اتفاقی و با پایانی اتفاقی زندگی میکنیم. خود بزرگ پنداری آسان است و هرکسی میتواند این ویژگی را داشته باشد اما فروتنی پیشه کردن شاید سخت باشد اما بیشتر با واقعیت سازگار است.

موفقیت درونی

بگذارید تعریف کاملا متفاوتی از موفقیت به شما بدهم ، تعریفی که دستکم دو هزار سال قدمت دارد ، موفقیت بر اساس تعریف خود نه به میزان منزلت و اعتباری که جامعه به فرد میدهد وابسته است و نه به قرار گرفتن در فهرستهای مبتذل ، تعریفش این است موفقیت حقیقی موفقیت درونی است.

چطور میتوانیم به موفقیت درونی برسیم ؟ با تمرکز صرف بر چیزهایی که میتوانیم بر آنها اثربگذاریم ، ورودی و نه خروجی ، پول ، قدرت و محبوبیت چیزهایی هستند که ما کنترل اندکی روی آنها داریم. اگر آنها مورد توجه و تمرکز شما باشند از دست دادنشان شما را به سقوط میکشاند.

آنهایی که به دنبال رسیدن به موفقیت بیرونی ، ثروت ، شغل مدیرعاملی در یک شرکت ، مدال طلا یا افتخارات دیگر هستند هم دارند برای رسیدن به موفقیتی درونی تلاش میکنند اما خودشان متوجه این موضوع نیستند. از هر زاویه ایی که نگاه کنید آدمها به دنبال منافع بیرونی هستند به این دلیل که به آنها منافع درونی هم میرساند.

فریب تمرکز ، چرا شما در کاراییب شادتر نمی بودید

تا به حال چندبار از خودتان پرسیده اید که اگر شغل دیگری داشتید در جای دیگری زندگی میکردید ، خانه دیگری داشتید یا حتی آرایش موهایتان متفاوت بود زندگیتان چقدر بهتر از این می بود ؟ اما حالا این را میدانید که تاثیر یک دگرگونی در زندگی بسیار کمتر از آن چیزی است که ممکن است فکر کنید ، ما به ویژه وقتی پای پول به میان می آید در برابر فریب تمرکز آسیب پذیریم. اگر چند میلیون دلار داشتید چقدر شادتر میبودید ؟

یک بار وارن بافت یکی از ثروتمندترین آدمهای دنیا زندگی خودش را با زندگی یک شهروند معمولی مقایسه کرد تفاوت آنقدرها هم زیاد نبود ، بافت هم مثل من و شما یک سوم عمر خودش را روی یک تشک معمولی در خواب بوده است . بافت هم لباسهایش را مثل من و شما و با همان بهای ارزان از فروشگاه های معمولی میخرد ، نوشیدنی مورد علاقه اش کوکاکولاست ،پشت یک میز عادی کار میکند.با تمرکز بر موضوعات پیش پا افتاده شما فقط زندگی خوبتان را تلف میکنید.

کتاب هنر خوب زیستن که در برخی از نشرها هنر خوب زندگی کردن ترجمه شده است را بصورت الکترونیکی از وبسایتهای کتابراه و طاقچه و به صورت نسخه فیزیکی از وبسایت دیجی کالا و  شهرکتاب آنلاین میتوانید تهیه بفرمایید.

هنز خوب زیستن

روانشناس

اگر این مطلب برای شما مفید بود آن را بادوستانتان به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

آیتم های مشابه

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *