کتابهای روانشناسی _ معرفی کتاب جرینگ و موضوع طرحواره ها

کتابهای روانشناسی _ معرفی کتاب جرینگ و موضوع طرحواره ها

کتابهای روانشناسی _ معرفی کتاب جرینگ و موضوع طرحواره ها

 

این صدای زیبای شکستن تله های شخصیتی شماست که در پایان کتاب خواهید شنید و از دستشان رها خواهید شد.

تله هایی که به ظرافت بلور و استحکام آهن است.

تله هایی که به شیرینی حفظ رابطه و تلخی قطع رابطه اند.

تله هایی که توسط دیگران ساخته و توسط شما قابل کنترل شوند.

تله هایی که چون خوره به جان کیفیت زندگیتان می افتند و آن را از سکه می اندازند.

کتاب جیرینگ کتابی است کاربردی که راهکارهای عملی غلبه بر تله های زندگی را در قالبی طنز و کلامی ساده به مخاطبان خود ارائه مینماید. خانم نگار رضوی کارشناس ارشد روانشناسی و دارای مدرک بین المللی طرحواره درمانی نویسنده کتاب جیرینگ است. و موضوع طرحواره های زندگی یا همان تله های زندگی را در قالبی بسیار روان با شاهد مثالهای فراوان برای خوانندگان کتاب بیان نموده است.

نویسنده در این کتاب ابتدا از قصه زندگی خودش شروع کرده و سپس در چند فصل اولیه کتاب به رابطه والدین با فرزندان در دوران کودکی و نوجوانی اشاره داشته است. رابطه ایی که دقیقا در این سنین منجر به شکل گیری طرحواره های ذهنی کودک خواهد شد.

همه ما انسانها با این طرحواره ها به جهان هستی و انسانهای اطراف خود نگاه میکنیم و با انطباق با طرحواره سبک زندگی خود را میسازیم.

طرحواره

هر انسانی بنا به نوع شخصیت و تربیت و آموخته های گذشته خود طرحواره هایی در ذهن خود دارد. سه واکنش اصلی انسان به طرحواره ها به قرار زیر است :

 1. واکنش تسلیم
 2. واکنش حمله
 3. واکنش فرار

در واکنش تسلیم فرد پذیرفته که این ویژگیها و این خصلتها را داراست. فرض کنید پسر جوانی از حس خودکم بینی یا احساس بی ارزشی رنج میبرد.( طرحواره بی ارزشی ) این پسر جوان با واکنش تسلیم نسبت به این طرحواره پذیرفته است که تا آخر عمر خود باید با این موضوع بسازد و کنار بیاید و بی ارزشی مانند خوره در روان او رسوخ کرده و کاری نمیتواند برایش صورت دهد. پس به هر بی احترامی تن میدهد. اجازه میدهد حق و حقوق او ضایع شود اما دم نمیزند و اساسا نگاهش به زندگی خود اینگونه است که باید با همه این بی احترامیهای دیگران کنار بیایم.

طرحواره

 

واکنش فرار زمانیست که فرد حس میکند که از درون مشکلی او را آزار میدهد. اما بجای حل کردن مشکل با مشغول کردن خود به سایرجنبه های بیرونی زندگی سعی در فراموشی و فرار از این واقعیت درونی خودش دارد. در این مکانیسم مقابله ایی فرد حاضر نیست وارد شرایط شود که تجربیات احساسی تله های او فعال میگردد به همین جهت از بسیاری از شرایط که طرحواره او را فعال میسازد اجتناب میکند .فرض کنید در مثال قبل این پسر جوان که از احساس بی ارزشی رنج میبرد بجای تامل و بررسی مشکل ، به روابط و خوشیهایی بی ارزش روی بیاورد که فقط جز سرگرمی چیز دیگری برایش ندارد. با اینکار او فقط ذهن خود را از موضوع منحرف میسازد تا مشکل را نبیند و احتمالا بصورت موقت اینکار برایش جوابگو خواهد بود اما باز در خلوت خودش این گفت و گوی درونی منفی و این حس بی ارزشی او را آزار خواهد داد و مشکل همچنان به قوت خود باقی خواهد ماند.

طرحواره

روی آوردن به سیگار ، مواد مخدر ، الکل ، قمار و روابط جنسی و خوشیهای کاذبی که به مدتی کوتاه ذهن ما را از مسئله درونیمان یا مسائل بیرونیمان منحرف سازد استفاده از مکانیزم فرار جهت مواجه نشدن با مشکل و حل نکردن مسئله است.

واکنش حمله باعث میشود فرد برای سرپوش بر احساس بی ارزشی خود به دستاوردهای شدید بیرونی روی بیاورد. یا فردی به شدت منتقد نسبت به دیگران و برتری طلب باشد. واکنشهای افراطی ، هیجان نماییهای شدید در یک میهمانی ، مدام در پی موفقیت و دستاورد بودن برای جبران احساس حقارت درونی همگی نشانه هایی از مکانیزم حمله برای جبران تله های درونی است.

طرحواره

ویژگی تله های روانی چیست ؟

اولین ویژگی تله های روانی یا طرحواره ها این است که در کودکی از طریق صبحتهای والدین و رفتارهای آنها در فرد ایجاد میشوند. و تا زمان بزرگسالی بر شخصیت ما تحمیل میگردند. و جالب است که بدانید انسان تمایل دارد دردها و احساسات و هیجانات تلخ گذشته خود را مجدد بازآفرینی نماید به همین دلیل ما تمایل به زندگی با طرحواره های تلخ خودمان را داریم و دائم به هر بهانه ایی همان احساسات دوران کودکی و همان حس و حال بازدارنده در ذهن ما زنده میشود.

۲ ) تله های زندگی عمدا ما را به سمت شرایطی سوق میدهند که ما همان باورهای قبلی را مورد تایید و زنده شدن قرار دهیم. بعنوان مثال دختر خانمی که مادر سرد و خشک و بی مهر و عاطفه ایی داشته ، این باور و این طرحواره در ذهن او شکل گرفته که همه بی مهر و سرد و بی عاطفه هستند و به هیچکس نمیتوان نزدیک شد و صمیمی شد. و جالب است که بدانید این دختر در بزرگسالی جذب فردی میشود که مانند مادر خودش سرد و خشک و بی مهر باشد. و نکته جالب این است که از مردهایی که بسیار پرشور و هیجانی هستند و احساسات و عواطف خود را بیان میکنند فرار میکند.

۳) مغز ما تمایل دارد شرایط موجود را حفظ کند تا کمترین انرژی مصرف شود. به همین جهت انسان ممکن است طرحواره ها و تله های خود را شناسایی نماید و لی ناخودآگاه میل به حفظ کردن آنها هم داشته باشد.

طرحواره

محیطهای شکل گیری تله ها و طرحواره های زندگی چگونه است ؟

در بخشی از این کتاب به شرایط و محیطهایی اشاره میگردد که تله ها یا طرحواره های زندگی در ما ایجاد میگردد.

در خانواده هایی که یکی از والدین به شدت ایرادگیر و انتقادگر بوده و طرف مقابل فردی منفعل و بدون واکنش باشد. مانند خانواده ایی که پدر به شدت عصبانی و پرخاشگر بوده و همسر خانواده فردی مطیع و سربه زیر باشد. این محیط شرایط را برای فعالسازی تله در فرزندان فراهم میکند.

خانواده هایی که پدر و مادر به شدت سرد و بی عاطفه هستند و یا به شدت کمالگرا و دارای قوانین خشک و غیر منعطف میباشند.

خانواده هایی که کودک ویترین و نمایشی است جهت به رخ کشیدن به دیگران ، و پدر و مادر کودک ناتوان را از این کلاس به کلاس دیگر میبرند تا او را ویترینی جهت نمایش به دیگران قرار دهند.

خانواده ایی که پدر و مادر دائما در حال دعوا و بحث و جدل هستند .

پدر و مادری که به شدت از کودک خود حمایت و مراقبت میکنند.

پدر و مادری که همیشه در حال سرزنش کودک و ایرادگرفتن و عیب جویی از او هستند

طرحواره

در بخش دیگری از این کتاب پرسشنامه طرحواره جفری یانگ مطرح شده که هر انسانی با پر کردن این پرسشنامه و بررسی نمرات آن میتواند تشخیص دهد در حال حاضر کدام تله ها یا طرحواره ها در وجود بیشترین فعالیت را دارند.

در بخشهای دیگری از این کتاب ، به مرور انواع تله های شخصیتی پرداخته شده است که در اینجا فقط برخی از آنها را نام میبریم.

طرحواره ایثار

طرحواره اطاعت

طرحواره بی اعتمادی

طرحواره نقص و شرم

تله منفی گرایی

تله معیارهای سخت گیرانه

طرحواره خویشتنداری

تله  شکست

تله  بی انضباطی

طرحواره وابستگی و طرحواره محرومیت هیجانی

طرحواره انزوای اجتماعی

این کتاب را سرکارخانم نگار رضوی روانشناس ، با چاپ انتشارات راز نهان در بازار نشر کتاب موجود است. این کتاب حاوی پرسشنامه یا تست طرحواره ها میباشد که با پر کردن این تست مخاطب و خواننده به شناخت مناسبی از تله های شخصیتی خود واقف میگردد.

طرحواره

جهت آشنایی با سرکار خانم نگار رضوی به وبسایت ایشان به آدرس زیر مراجعه نمایید.

www.Tarhvare.com

عزت نفس

اگر این مطلب برای شما مفید بود آن را بادوستانتان به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

آیتم های مشابه

2 دیدگاه

 1. saye

  سلام
  بابت مطالب عالیتون بسیار ممنونم.
  چطور میتونم کتاب جرینگ تهیه کنم.
  سایت خانم رضوی باز نمیشه و کتابشون سرچ کردم همچین کتابی پیدا نکردم

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *