آبان ۰۱, ۱۳۹۸

چرا خودشناسی برای ما مهم است ؟

چرا خودشناسی برای ما مهم است ؟

چرا خودشناسی برای ما مهم است ؟

چرا خودشناسی برای ما مهم است ؟

چرا خودشناسی برای ما مهم است ؟ عنوان مقاله ایست که تلاش کرده ایم تا حدی اهمیت خودشناسی را در آن بررسی کینم. فارغ از موضوع شناخت توانایی ها خودشناسی کمکهای زیادی به ما خواهد کرد.احتمالا شما که مخاطب این مقاله هستید با آموزش آشنایی دارید ، اکثر آموزشهایی که در حوزه رشد و بهبود فردی به افراد داده میشود همگی فرد را به سمت حرکت به جلو تشویق میکند یعنی شما را به عنوان یک انسان در نظر گرفته و حالا تلاش میکند یک قدم شما را به سمت بهبودی رشد دهد.اما احتمالا بارها و بارها برای شما هم پیش آمده که اهدافی را نوشته اید که به سرانجام برسانید اما باز هیچ کار خاصی برای این اهداف انجام نداده اید. بارها شده که خواسته اید تلاش کنید و بااراده مسائل خود را حل نمایید اما باز مشکل حل نشده است و همه چیز سرجای خود باقی مانده است به همین جهت در اینجا بیشتر نکاتی اشاره میکنیم که چرا خودشناسی ضروریست.

با خودشناسی میتوانیم الگوهای اشتباه و تکرار شونده زندگی خود را بشناسیم

بسیاری از ما دچار تله های روانی هستیم که دائما بصورت الگوهای تکرار شونده زندگی به سراغمان می آید. الگوهایی که مرتبا باعث تخریب در کار شده و پیشرفتها و موفقیتهای ما را مختل میسازد. یکی از این مشکلات اساسی که ما را دچار بحران میسازد الگوهایی است که در روابط شخصی خودمان داریم.

چرا خودشناسی

چرا خودشناسی نیاز ما انسانهاست ؟ مثال فردی که سیگار میکشد

مثال یک فردی که سیگار میکشد مثال بدی نیست که بدانیم چرا خودشناسی کمک کننده است . این فرد قطعا خودش از سیگار کشیدن ناراحت و عاجز است. قطعا خودش دل خوشی ندارد. قطعا خودش میداند که با کشیدن سیگار حالش ، ریه اش ، سلامتی ، ظاهر و چهره او بدتر میشود حتی بارها و بارها تلاش کرده که سیگار را از زندگیش کنار بگذارد اما باز به نتیجه مطلوب نرسیده است شاید در راه ترک سیگار به تکنیکهای عجیب و غریب هم متوسل شده ( تکنیکهایی که من به آنها تکنیکهای چایی کیسه ایی میگویم ) اما باز کارش به سرانجام نرسیده دلیلش این است که مشکل این فرد از ریشه باید حل شود ، شما یک فرد سیگاری یا یک فردی که اعتیاد به مواد مخدردارد یا اینکه به یک موضوعی معتاد است مثل اعتیاد به روابط نامطلوب یااعتیاد به کار و…..را در نظر بگیرید اینگونه افراد با هدف گذاری و اراده نمیتوانند مشکل خود را حل نمایند بلکه شما به فرد معتاد باید کمک کنید اضطراب درونی و ناامنی ریشه ای که در درونش هست را برطرف نماید یا بهبود بخشد ، بهبود این اضطراب میل به وسواس و اجبار برای تکرار کردن اعمال خودتخریبگر را کاهش میدهد و همین باعث آرامش درونی او شده و فرد میتواند اضطراب درونش را کنترل نماید. پس دیگر اراده موضوع اصلی نیست و دلایل عمیق تر و ریشه ایی تری برای این موضوع وجود دارد.

نمایشنامه ایی که خودمان نقش اصلی را داریم

بسیاری از افراد هستند که دائما با همین الگوهای اشتباه اتفاقات مشابهی در روابط کاری ، شخصی و زندگیشان بروز میدهد. در واقع نمایشنامه ایی است که بازیگر این صحنه همیشه خود آنها هستند ولی فقط مکان و زمان این نمایشنامه تغییر میکند و دائما همین نقش را مرتبا چه در زندگی کاری چه در زندگی شخصی و روابط خود تکرار میکنید و بارها و بارها نتایج یکسانی میگیرد.
تکرار این رفتارها در زندگی شخصی و روابط کاری باعث میشود عملکرد ما و عزت نفس و احترام به خودمان کاسته شود. و شاید بد نباشد که کمی بایستیم و این سیکل معیوب را قطع نماییم.

خودشناسی

سوالاتی برای خودشناسی بهتر 

شما بگویید که از انجام چه کار یا کارهایی در زندگیتان طفره میروید ؟

چه توانمندی ، مهارتی وجود دارد که میدانید به آن علاقه دارید اما از اقدام برای ترس دارید ؟

چه مطلبی را باید با فرد خاصی مطرح کنید اما طفره میروید؟

به این فکر کنید چه کارهای مهمی درزندگیتان مدتهاست روی زمین مانده و همینطور شما را از زندگی عقب میراند.؟

با خودشناسی ما الگوهای تکرارشونده زندگیمان را شناسایی میکنیم. وقتی به زندگی خودم باز میگرد میبینم که من هم بارها و بارها همین الگوها را در زندگیم اجرا میکردم و همینها باعث میشد که همینطور از رسیدن به اهدافم باز بمانم به همین جهت در اینجا اشاره کرده ایم که چرا به خودشناسی جهت یافتن الگوهای اشتباه گذشته نیاز داریم.

 

خودشناسی واقعیت درونی ماست _ همه ما یک واقعیت درونی داریم و یک پوسته بیرونی

برای اینکه بدانیم چرا خودشناسی مهم است و چگونگی تاثیر آن بر عمق شخصیتمان را بیشتر برای شما باز کنم بد نیست مثالی برای شما مطرح کنم.

تصور کنید که میخواهید به یک فرد آموزش مهارتهای ارتباط موثر بدهید. من از شما سوال میکنم اگر این فرد احساس بی ارزشی داشته باشد احساس خودکم بینی داشته باشد. گرفتار طرحواره نقص و شرم باشد آیا بهترین مهارتهای ارتباطی را به او یاد دهید میتواند در این زمینه موفق شود؟ احتمال فراوان پاسخ منفی است. در واقع ما با آموزش یک مهارت ، پوسته ظاهری این فرد را تقویت کرده ایم اما عمق و باطن او همچنان مشوش است این دقیقا مثل این است که یک درخت که ریشه های ضعیفی دارد را با میوه های زیبا تزیین کنیم ، خب مسلم است که عمر این میوه ها کوتاه مدت خواهد بود و به سرعت سقوط خواهد کرد. دقیقا خودشناسی علمی و کاربردی بر روی ریشه های شخصیتی ما ، آهسته و پیوسته کار میکندو فرد با قدم گذاشتن به این وادی ، آهسته و آرام با ابعاد دیگر شخصیت خودش آشنا میشود. جالب است بدانید که این افراد بعد از مدتی حس میکنند عزت نفس و احترام به خودشان افزایش یافته است.

 

چرا خودشناسی

برای شروع خودشناسی چه کاری باید صورت دهم ؟

این موضوع بسیار مفصل است اما اگر بخواهم خیلی ساده و آسان این مسیر را برای شما مطرح کنم دو سوال اساسی با شما مطرح میکنم که شاید در حوزه مسائل همین کتاب جا شود و مابقی مسائل را میتوانید با مراجعه به سایت من به آدرس Khodnegary.com و همچنین « مقاله خودشناسی چیست و چه کمکی به ما انسانها خواهد کرد « را درسایت بررسی بفرمایید.

من همیشه دو سوال مهم مطرح میکنم :

سوال اول

بنویسید در حال حاضر بزرگترین دغدغه زندگی شما چیست ؟

حال که این سوال را پاسخ دادید بنویسید آیا در طی این مسیرحرکت میکنید ؟

با جدیت حرکت میکنید یا نصف و نیمه ؟ اگر که تلاش خاصی نمیکنید دلیل این عدم تلاش چیست؟

سوال دوم

الگوهای تکرارشونده و اشتباه زندگی شما چیست ؟

چه الگوهای اشتباهی دارید که همینطور بارها و بارها در زندگیتان تکرار میکنید که باعث بهم خوردن تعادل زندگی شما میشود.

 

چرا خودشناسی

 

پاسخ دادن به این پرسشها به شما کمک میکند خودتان را بهتر بشناسید و بهتر با خود روبرو شوید. در نگاه اول این سوالات بسیار ساده به نظر میرسد اما لطفا برای پاسخ به آن وقت بگذارید تا نتیجه بهتری بگیرید.

خانم کارن هورنای از پیشگامان حوزه روانکاوی جمله بسیار معروفی دارند :

” در خودشناسی بیرحمانه با خودت صادق باش “

خودشناسی

تغییر

عزت نفس

اگر این مطلب برای شما مفید بود آن را بادوستانتان به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

آیتم های مشابه

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *