چرا به اهداف خود نمیرسیم ؟ ( بخش دوم )

چرا به اهداف خود نمیرسیم ؟ ( بخش دوم )

چرا به اهداف خود نمیرسیم ؟ ( بخش دوم )

چرا به اهداف نمیرسیم ؟ هدف گذاری میکنیم اما کاری صورت نمیدهیم ؟؟؟

در مقاله قبلی با نام چرا به اهداف نمیرسیم ؟( بخش اول ) به بررسی دلایلی پرداختیم که چرا هدفگذاری درست و مناسبی صورت میدهیم اما برای اهداف خود کاری یا اقدامی انجام نمیدهیم.

بررسی اینکه چرا در گذشته به بخش زیادی از اهداف خود نرسیده ایم یکی از مهمترین تمرینات برای خودشناسی و تحلیل خود و بهبود برای حرکت به سمت آینده است.

اهداف

حاضر به پرداخت هزینه رسیدن به یک هدف نیستیم !!

آقا پسری که قصد ازدواج با دختر خانمی ٣ سال بزرگتر از خودش دارد و دچار تضاد و دوگانگی از بابت اختلاف سن است. از طرفی او را بسیار دوست دارد و از جانب دیگر این تضاد در اوست که به خاطر سن بالای دختر و مسائل خودش بعدها شاید دچار مشکلاتی در زندگیشان گردند.
در دنیای فکر و خیال ما چیزهای زیادی را دوست داریم اما در دنیای واقعیت بیشتر اوقات حاضر نیستیم قیمت خواسته ها و اهداف خود را بپردازیم.

هیچ چیزی در این دنیا رایگان نیست و برای رسیدن به هر خواسته ایی باید قیمتش را پرداخت .

بسیاری از اوقات قیمت یک هدف رها کردن روابط قبلی ، تحمل سختیها ، روبرو شدن با خود واقعی و تصمیم گیری در عین تضاد و دوگانگی است.
پسری که برای ادامه تحصیل در خارج از کشور و رها کردن پدر و مادر پا به سن گذاشته اش دچار تضاد و دوگانگی است.کارمندی که با بیست و پنج سال سابقه در تضاد است که کارش را رها کند و به سمت کارآفرین شدن برود یا پنج سال دیگر بماند تا سوابق و امتیازات کاریش تکمیل شود.

اهداف

شاید مهمترین قانونی که در تصمیم گیری و تضادهای ناشی از ان به ما کمک میکند اصل قیمت است و اینکه بیشتر اوقات ما به تنهایی باید قیمت اهداف و خواسته های خودرا بپردازیم و عواقب ناشئ از آن را با جان و دل بپذیریم.

شاید بخشی از اوقات هزینه رسیدن به یک هدف هرگز خوشایند و مطلوب ما هم نباشد اما مسیر و راهیست که باید برای رسیدن به آن طی کنیم.

جمله معروفی از مارک منسن مربی تغییر و تحول فردی نقل شده که میگوید :

نه تحمل تجربیات مثبت ، بلکه تحمل تجربیات منفی در زندگیست که ما را به سمت موفقیت و خوشبختی سوق میدهد

اهداف

در رسیدگی به اهداف اولویت بندی نداریم ؟

اولویت بندی نداریم و  همه کاره ایم و هیچ کاره ایم.

میخواهیم شغلمان را تغییر دهیم ، ازدواج هم داشته باشیم به ورزش و تندرستی و بدنسازی هم برسیم.

میخواهیم بچه دار شویم ادامه تحصیل هم بدهیم .

میخواهم بزینس و کسب و کارمان را رشد دهیم همزمان به طرف علائق شخصی زندگی مثل هنر ، تفریح و… هم برویم.

شایدمهمترین موضوع در تعیین مسیر واستراتژی فردی این باشد که امروز اگر وقت ، هزینه و انرژی خودم را در این نقطه سرمایه گذاری میکنم دیگر به احتمال زیاد در نقطه دیگر نخواهم بود.

اگر امروز غرق پیشرفت شغلی و مالی هستم و تمرکز صرف خودمان را به آن گذاشته ایم دیگر جایی برای تمرکز روی ازدواج یا تحصیل موفق نیست.

اگر امسال قصد بچه دار شدن دارم دیگر قید ادامه تحصیل را به احتمال فراوان باید بزنم.

اگر تمرکز امسال من بر قبولی در آزمون دکتراست پس تمرکزی برای راه اندازی کسب و کار یا ورود به ازدواج و رابطه به احتمال فراوان نخواهد بود.

اگر اولویت من مراقبت از پدر ومادرم است دیگر سفر به خارج از کشور جهت ادامه تحصیل معنایی ندارد.

اولویت بندی

مهمترین موضوع در دستاوردهای فردی تعیین اولویتها و بعد از آن تمرکز بر آنهاست. همزمان رسیدگی به چند هدف مهم فشار روانی زیادی به ما وارد خواهد کرد و احتمال فراوان به دلیل این فشارهای زیاد فردی میشویم که کارهایی نیمه تمام زیادی خواهد داشت و کاری را شروع کرده ولی هیچ گاه به پایان نرسانده ایم.

شاید هم بد نباشد به این واقعیت سخت اشاره کنیم که اگر قرار است در هر مقطع از زندگی بر موضوع خاصی تمرکز نماییم عملا باید قید چرخه زندگی متعادل که در مباحث موفقیت زیاد به آن اشاره میشود را بزنیم.

اهداف

جدی نگرفتن اهداف و جدی نگرفتن خود 

یکی از دلایل مهم نرسیدن به اهداف این است که این هدف به اندازه کافی برای ما جدی نیست و چندان تعهدی به رسیدن یا نرسیدن به آن نداریم.به همین دلیل درگیر یک روزمرگی و بی تفاوتی به اهداف خود میشویم.

اگر کسی از ما سوال کند برای این هدف چیکار میخوای بکنی ؟ پاسخ میدیم : ” حالا ببینم چی میشه “

این جواب یعنی خیلی این هدف برای من در زندگی جدی نیست و تعهد چندانی به شدن یا نشدن آن ندارم.

تا زمانیکه یک موضوع و هدف واقعا و با تمام وجود برای ما جدی نشده ، هیچ حرکت و اقدم خاصی برایش صورت نخواهیم داد هر چند که شاید قلبا و از درون آرزو و شوق رسیدن به آن داشته باشیم ولی در دنیای واقعیت خیلی این هدف برای ما اهمیتی ندارد که بخاطرش قدمی برداشته و سختی بکشیم و به همین جهت در پاسخ به دیگران میگوییم : ” حالا ببینم چی میشه “….

اهداف

فکر میکنیم برای رسیدن به اهداف خود همیشه وقت داریم.

یکی دیگر از دلایل این هست که فکر میکنیم همیشه وقت و فرصت برای رسیدن به اهداف است و تا ابد زمان خواهیم داشت.

برای برخی از ما انسانها اصولا مفهومی به نام زمان و فردا و آینده معنایی ندارد و فکر میکنیم همیشه فرصت و زمان کافی برای دستیابی به یک هدف وجود دارد.

به همین دلیل بسیاری از فرصتها و شرایط رو با واگذاری به فردا از دست میدهیم.

زمان مهمترین منبع زندگی ما انسانهاست و شاید بیشتر افراد اهمیت زمان برایشان چندان معنایی ندارد که در یک چرخه روزمرگی اسیر شده اند و دائما دردام زمانهای بعد اهداف خود را به آینده موکول میکنند.

اهداف

تحمل ابهام در مسیر رسیدن به اهداف را نداریم 

برخی از ما میخواهیم همه چیز برایمان قابل کنترل و قابل پیش بینی باشد. تحمل ابهام برای ما سخت است. به همین دلیل از انجام کارهایی که نتایج آن درآینده اتفاق میفتد اجتناب میکنیم و به این دلیل که آینده به صورت حتمی و کامل برای ما قابل کنترل نیست سر جای خود میایستیم و دست به هیچ کاری نمیزنیم.

افراد زیادی وجود دارند که اگر ایده ایی برای راه اندازی کسب و کار دارند دائم به این فکر میکنند اگر شش ماه بعد فلان مشکل ایجاد شد چی ؟؟

اگر قصد ازدواج دارند و شرایط نسبتا مناسبی هم اکنون دارند به این می اندیشند که اگر این ازدواج بهم خورد ، اگر ازدواج مناسبی نبود ، اگر دعوایمان شد ، اگر دچار بی پولی شدم ، اگر …….چی ؟

معمولا این مدل افراد بارها و بارها وقت خود را با رفتن نزد مشاورین برای رسیدن به قطعیت در آینده تلف میکنند تا از مشاور اطمینان قطعی برای کارشان بگیرند.اما واقعیت این است که هر کار و تصمیم مهمی در زندگی با ابهام و غیرقابل پیش بینی بودن در آینده همراه است.یک کارآفرین وارد یک غار تاریک میگردد که فقط صد متر جلوتر خود را خواهذ دید و همین را باید مغتنم بشمارد. ازدواج و سایر تصمیمات مهم زندگی مثل تغییر شغل ، خارج شدن از یک ارتباط و نامزدی هم با تحمل ابهام همراه است.و هیچ تضمینی برای آینده به صورت قطعی وجود ندارد و ما فقط میتوانیم برآورد اولیه صحیحی داشته باشیم و خودمان را برای احتمالات یا مشکلات آینده آماده کنیم. و اگر دائما به فکر مشکلات و مسائل و فاجعه سازی برای آینده باشیم هرگز حرکتی در زندگی ایجاد نخواهد شد.

اهداف

تمرین به شما خوانندگان عزیز :

بررسی کنید که آیا از عوامل مطرح شده بالا موردی برای شما وجود داشته که در راستای اهداف خود به این دلیل اقدامی نکرده باشید.

 

عزت نفس

اگر این مطلب برای شما مفید بود آن را بادوستانتان به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

آیتم های مشابه

1 دیدگاه

  1. رضا یاوری

    استاد سلام
    این مقاله بسیار نکاتی را اشاره کرده که افراد اگر همین موارد را رعایت کنند به اهداف خود می رسند.

    پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *