چای کیسه ایی یا چای سماور ( نقدی بر تکنیک درمانی )

چای کیسه ایی یا چای سماور ( نقدی بر تکنیک درمانی )

چای کیسه ایی یا چای سماور ( نقدی بر تکنیک درمانی )

بارها و بارها پیش آمده که افراد زیاد از مخاطبان به پیج اینستاگرام یا ایمیل پیامی ارسال کنند و خواهان این هستند که با یک جمله و راهکار و تکنیک مشکلات آنها برطرف شود. بخاطر همین عنوان این نوشته را چای کیسه ایی یا چای سماور گذاشتم تا با نگاهی کمی طنز نقدی داشته باشم به موضوع تکنیک درمانی که البته گاهی اوقات هم توسط همکاران روانشناس تاکید میشود .

تکنیک درمانی که این روزها هم به لطف شبکه های اجتماعی و تمایل مردم به سرعت و سریع دانستن ، زیاد شده به اعتقاد من دقیقا مثل چای کیسه ایست…

اگر تجربه خوردن چای کیسه ایی و چای قوری و سماور را داشته باشید تفاوت طعم و لذتی که از این دو میبرید را خواهید چشید.

چای کیسه ایی فقط کار راه انداز است و سریع هم سرد میشود اما چای کتری و سماور طعم واقعی چای را دارد و دیرتر مزه و گرمی و داغ بودن خود را از دست میدهد 

از چای که بگذریم….

تکنیک درمانی و فقط دنبال یک تکنیک برای حل مشکل رفتن ، انگاری شبیه کار راه انداختن با یک حرکت کوچک و کم اثر است که صرفا فعلا مشکل را سریعتر حل کنیم اما عمق فاجعه پابرجاست ، فعلا روی شکاف جراحت و آسیب را چسبی بزنیم تا انشالله بعدا جراحی و بخیه کنیم.

بخشی از مشکلات روان با حلاجی و کار کردن زیر نظر درمانگر و یا صبوری و حوصله و تعهد قابل برطرف شدن است تا ریشه ها اصلاح شود.
از نظر من تکنیکها بعد از حلاجی درست ریشه ها و تشخیص مشکل و آسیب کاربرد صحیحی خواهند داشت و بدون نگاه دقیق به آسیب و مشکل ، بدون درک مشکل توسط مراجع ، بدون اینکه مراجع از آگاهی به مشکل خود درد بکشد ، رفتن به سمت تکنیک برای اصلاح کارآیی چندانی نخواهد داشت یا مدت زمان کوتاهی دوباره این شکاف آسیب عریان خواهد شد.

پیش از این هم اشاره کردیم شما زمانیکه در کلاسی حضور دارید یا کتابی را مطالعه میکنید و نکته ایی از این کلاس یا کتاب دقیقا به درد و آسیب شما اشاره میکند ، دچار بدحالی خواهید شد ، این حال بد طبیعت شروع تغییر است ، برای شروع تغییر باید درد حال بد را با تمام وجود چشید تا آماده ورود به قدم بعدی شویم. اما وقتی سریعا سراغ تکنیک برویم این مراحل درست طی نمیشود و کار ناقص خواهند ماند ، ریشه ها همچنان خرابند هرچند در ظاهر همه چیز خوب پیش رفته است.

اول ریشه ها را باید اصلاح کرد و از کرم و شته و حشرات موذی رهایی داد و بعد نوبت آراستگی و زیبایی شاخ و برگ درخت است.

صرفا رفتن سراغ تکنیک رفتن بدون حل کردن ریشه ایی مشکل مانند آویزان کردن گلها و میوه های رنگارنگ به یک درخت است که تا مدت کوتاهی خوش رنگ و لعاب حفظ ظاهر میکند اما به وزیدن بادی همه این نمایش زیبا بر زمین فرو خواهد ریخت.

اول از همه سراغ ریشه ها برویم و خودشناسی در مسیر درست ریشه های شخصیت ما را اصلاح میسازد.

روانشناس

.

.

 

.

 

اگر این مطلب برای شما مفید بود آن را بادوستانتان به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

آیتم های مشابه

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *