مرداد ۲۸, ۱۳۹۸

پنج توصیه از دکتر پاول هاوک برای مدیریت بر خود

پنج توصیه از دکتر پاول هاوک برای مدیریت بر خود

پنج توصیه از دکتر پاول هاوک برای مدیریت بر خود

مدیریت بر خود ، مهار کردن خود یا خودمهاری قطعا به ما فشار وارد خواهد کرد ، اما داروی تلخیست که در نهایت نتایج مطلوب و  شیرین برای ما به ارمغان می آورد. افرادی که به اهداف خود دست پیدا میکنند در مقایسه با کسانی که از وضع زندگیشان شکایت میکنند مدیریت بر خود بالاتر و قویتری دارند.

دکتر پاول هاوک روانشناس در کتاب چگونه بهترین دوست خود باشیم ( How to be your own best friend) در این باره صحبت میکند که برای مدیریت بر خود یا خودمهاری این پنج نکته را باید حتما رعایت کنیم

مدیریت بر خود

  1. مواجه شدن با کارسخت آسانتر از دوری کردن از آن است

اگر فقط بنیشینید و هیچ کاری نکنید با گذشت زمان هیچ اتفاقی رخ نخواهد داد ،  با تماشای تلویزیون ظرفهای شام شما شسته نخواهد شد ، بدون تمرین کردن شما تبدیل به تنیس باز نمیشوید. بدون ورزش و تغذیه مناسب هم وزن شما تغییری نخواهد داشت. این یکی از مهمترین نکته های مدیریت بر خود است.

وجه تشابه همه این مثالها رفتن به استقبال سختیهاست ، سختیهایی که بر خلاف تمایل درونی ما به راحت طلبیست. سختیهایی که به ما فشار و احساس ناراحتی وارد میکنند اما نتایج شیرینی به بار خواهند آورد.حتی اگر انجام دادن کاری بسیار مشکل است ، با اینحال ، انجام دادنش ، آسانتر از انجام ندادنش است.

  1. انجام دادن یک کار مهمتر از خوب انجام دادن همان کار است.

این یک طرز فکر اشتباه است که فکر کنیم اگر نمیتوانیم کاری را دقیق و درست و صحیح انجام دهیم پس بهتر است آن را رها کنیم ، در انجام بیشتر کارها داشتن این طرز فکر به سود ما نخواهد بود.

یا اینکه اگر کاری ارزش انجام دادن دارد ، پس باید حتما کامل انجام شود.

یک پیانیست مبتدی چون خیلی خوب نمینوازد پس باید قید پیانو را بزند .

هرکاری که تاکنون انجام دادیم در ابتدا بد بوده و اشتباهاتی داشته ایم و سپس پیشرفت کرده ایم  ، و آن را به بهترین صورت انجام داده ایم به این دلیل که از انجام بد شروع کرده ایم و بد انجام دادن را ادامه داده ایم و به نقطه مطلوب در آن کار رسیده ایم.

اگر کاری را ضعیف انجام بدهیم یا بد انجام بدهید بهتر از آن است که آن را انجام ندهید.

مدیریت بر خود

  1. کارهای بزرگ را به بخشهای کوچکتر تقسیم کنید.

اگر قرار است کار بزرگی صورت دهید هر بار بخشی از آن را به انجام برسانید ، بخش بندی کارها باعث میشود که در نهایت کار به سرانجام خودش برسد.

هر نویسنده ایی برای به پایان رساندن رمانش شاید نیاز باشد شش ماه در گوشه ایی خلوت بنشیند تا رمان خود را تکمیل کند اما در واقع او باید روزی ۲ ساعت برای نوشتن وقت بگذارد تا کارش را در شش ماه به اتمام برساند.

 

  1. بعد از انجام کار خوب به خودتان پاداش دهید.

رفتاری که تشویق نشود ترک میشود. برای اینکه به انجام دادن رفتاری خوب ادامه دهیم باید خودمان را تحسین کنیم ، جوایز ارزشمند خیلی کوچکی که به خودمان میدهیم شوق ما را برای ادامه آن کار افزایش خواهد داد.

  1. تجزیه و تحلیل و موشکافی کنید.

هر زمان کاری را به درستی انجام دادید ، زمان کافی بگذارید ، آن را بررسی کنید ، تا باز هم از عهده انجام آن برآیید و هرگاه کاری را به اشتباه صورت دادید از خودتان سوال کنید کجای کار غلط بود تا در آینده تکرار نگردد.

من چه کاری انجام دادم که نتیجه این شد ؟

”  کجای کارم اشتباه بود ؟

در مدیریت بر خود با خودتان صداقت کامل داشته باشید هرگاه دیدید کاری نتیجه مورد نظر شما را نداشت فهرست صادقانه ایی از ضعفها و اشتباهات خود آماده کنید و از خودتان سوال کنید ایراد کار کجاست.

در زمان بررسی خطاها و اشتباهات خودتان مرتکب این سه اشتباه نشوید :

 

  1. تحقیر و سرزنش خود بخاطر اشتباه
  2. توجیه و دلیل تراشی برای خطاها
  3. فرافکنی و نقش اشتباه خود را به گردن دیگران انداختن.

روانشناس

.

.

اگر این مطلب برای شما مفید بود آن را بادوستانتان به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

آیتم های مشابه

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *