آبان ۰۱, ۱۳۹۸

ویژگیهای افراد کمالگرا چیست ؟

ویژگیهای افراد کمالگرا چیست ؟

ویژگیهای افراد کمالگرا چیست ؟

در مقاله قبلی با نام ” کمالگرایی زنجیری پنهان درون ما ”  از کمالگرایی صحبت کردیم و داستانها و حکایتهایی از افراد کمالگرا را باهم بررسی نمودیم در ادامه موضوع کمالگرایی در این مقاله به برخی از ویژگیهای اصلی شخصیت کمالگرا میپردازیم 

کمالگرایی از کجا آب میخورد ؟

احتمالا اگر فردی کمالگرا هستیم پدر و مادر ما همیشه ما را تشویق به کسب موفقیت میکرده اند. پیوسته ما را مجبور میکردند همینطور بهترشویم نیاز شدید ما در دوران کودکی به کسب تایید پدر و مادر به دلیل ترس باعث میشد هرآنچه که آنها میخواهند را عملی کنیم. رقابت در دوران مدرسه و راهنمایی و دبیرستان مکانیزمی است که احساس حقارت و ناخواستنی بودن را به ما منتقل میکند به همین جهت تلاش میکنم همینطور برای کسب نمرات بهتر خودمان را به آب و آتش بزنیم و در آتش رقابت با دیگران بسوزیم تا احساس کنیم ما هم برای خودمان واجد ارزش هستیم.

کاهش رضایت از زندگی با کمالگرایی 

طرز فکر کمالگرایانه میزان رضایت ما را از دستاوردهایمان کمتر و کمتر میکندهرچند که شاید دستاوردهای ما را به شدت بیشتر نماید.

وقتی میل شدید به کمالگرایی داریم یک حس خود بزرگ بینی و برتری طلبی عصبی در ما شکل میگیرد دائما دچار استرس هستیم زیرا که باید هرکاری را در بهترین حد خودش انجام دهیم به همین جهت در بلندمت دچار افسردگی و خشم میشویم زیرا که همیشه نمیتوان این معیارهای سطح بالا را رعایت کرد.

یک حس اجبار درونی و فشار درونی ما را سوق میدهد که همیشه بخودمان و دیگران سخت بگیریم. دائما در حال تلاش و تکاپو هستیم اصلا برای کمالگرا اینگار تعطیلات و آرامش و تفریح معنایی ندارد. معمولا این افراد برای انتخاب شریک زندگی هم سخت گیرانه معیارها را رعایت میکنند. به شدت منظم و مرتب هستید به طوری که یک بی نظمی بدجور شما را بهم ریخته میکند.

جالب است بدانید اطرافیان افراد کمالگرا را تحسین میکنند 

اطرافیان از موفقیتهای بیشتر این نمونه افراد خوشحال میشوند حتی شاید حسرت زندگی آنها را هم بخورند اما شما هم با وجود اینهمه موفقیت احساس آرامش و رضایت ندارید و هم اینکه این موفقیتها را بسیار ناچیز و پیش پا افتاده قلمداد میکنید. معنای زندگی برای این مدل افراد فقط شده است : کار و کار و کار به همین جهت در کار خود بسیار موفق هستند وقتی سراغ بازی و تفریح بروید انگار کار بیهوده ایی مرتکب شده اید.

کمالگرا همیشه فکر میکند از زندگی عقب است 

زمان شاید بزرگترین دغدغه این افراد بشود میخواهید کارخاصی را انجام دهید و خب بالطبع استانداردها و معیارهای شدید دارید و دغدغه زمان هم آنچنان اضطرابی در شما بوجود میاورد که همیشه حس عقب بودن از زندگی دارید.

همیشه به این فکر میکنم که هنوز به تمام خواسته هایم نرسیده ام  و هروقت به تمام خواسته هایم برسم دست ازتلاش برمیدارم

کمالگرا همیشه منتظر یک نقطه خاص است 

خاطرم هست دوستی داشتم که ایشان حدودا ۳۶ سال سن دارد درکرج کار ساختمان سازی انجام میدهد. ایشان مجرد بود و ما وسایر دوستان سربه سر او میگذاشتم که زودتر زن بگیر. جالب است همیشه در جواب میگفت گه بگذارید این پروژه ساخت و سازی که در دستم است را به اتمام برسانم بعد زن میگیرم  ما تعجب میکردیم که زن گرفتن چه ربطی به تمام شدن این پروژه دارد.

تصور اینکه یک نقطه ایی وجود دارد که من به آن نقطه میرسم و همه کارها به سرانجام رسیده و همه چیزمهیا شده حالا من شروع میکنم به اینکه فلان کاررا انجام دهم یا تصور اینکه من دریک نقطه خاص به فراغ بال و آرامش میرسم بعد کارهایی را انجام میدهم بازهم همگی تصوری از ایده آل گرایی است  که ریشه در همین کمالگرایی دارد. باید بخاطر داشته باشیم که زندگی یک جریان است که همه امور آن باهم به پیش میروند.

رسیدگی به جزئیات بیش از حد در کمالگراها 

توجه بیش از حد به جزییات برای بی نقص شدن ویژگی دیگر است همین توجه بیش از حد در درازمدت ما را دچار خستگی و افسردگی میکند دقیقا شبیه لاستیکی که سرجای خودش فقط حرکت میکند سابیده میشویم.

اعتیاد به کار و کمالگرایی 

کمالگرایی در اوج خودش ما را تبدیل به فردی معتاد به کار میکند معتاد به کار فردی نیست که از سر عشق و ذوق علاقه بخواهد کاری را صورت دهد بلکه فردیست که از سر اجبار و اضطراب درونش سعی میکند با کار کردن خودش را آرام کند بخاطر همین همینطور دائما به فکر دستاورد های بیشتر است تا مثلا بتواند ارزش درونی برای خودش بوجود آورد.درچنین شرایطی تعادل کار و زندگی و تفریح از دست شما خارج میشود.

کمالگرایی هدف از زندگی را فقط رشد کردن و فقط و فقط رشد کردن میداند آنهم رشدی که از درون با یک حس اجبار و اضطراب همراه شده است.تمایل به کامل بودن و کامل شدن تولید کننده ترس و اضطراب است.

بسیاری از کمالگراها خودشان را با اموری مثل طفره رفتن از انجام کار، ترس از شکست و ذهنیت هیچ یا همه چیز مشغول میکنند. بازنده شدن وشکست برای این تیپ بسیار فاجعه بار است. باید هرکاری که میکنیم بهترین آن کار باشیم. خانواده عروس یا داماد باید بهترین خانواده باشد. باید در بهترین مکان باشیم. باید در بهترین دانشگاه درس بخوانم.

منتظریم کامل شویم تا شروع کنیم 

ایده و فکر زیاد دارید هدف گذاری هم میکنید. اما متاسفانه اسیر یک دام بزرگ شده اید و آنهم کامل بودن و کامل شدن.

من منتظرم کامل شوم بعد شروع کنم به همین دلیل در جستجوی یک ناکجاآبادی هستم که سرمنزل نهایی من باشد و سپس اقدام نمایم اما مشکل کار اینجاست که این ناکجا آباد یک منزل نیست و بارسیدن به اولین منزل تازه سروکله منزلهای بعدی پیدا میشود.

داستان یکی از دوستان کمالگرای عزیز 

یکی از دوستان من قصد داشت یک شرکت کامپیوتری برای خودش راه اندازی کند. خب مثل همه افرادی که هدف گذاری میکنند و بعد از هدفگذاری همانطور که اول کتاب به شما توضیح دادم همه شور و شوق و انگیزه زیادی دارند ایشان هم بااشتیاق شروع به نوشتن برنامه ها و ریز کردن هدفهایش داشت تا کارش را شروع کند.

خب اول گفت که باید شرکت ثبت کنیم. پس اول به دنبال ثبت شرکت رفت. بعد متوجه شد که بهتراست کارثبت را خودش انجام ندهد و با هزینه ایی کارش را به یک وکیل یا مشاور بسپارد تا او کارهای ثبت را انجام دهد.تازه در این مرحله پیدا کردن یک مشاور مطمئن و قابل اطمینان که کار را به درستی و دقت انجام دهد مهمترین رکن بود.

خب بالاخره اول شرکت ثبت شد بعد حالا ایشان کارش را میخواست آغاز کند. حالا به دنبال یک اسم جذاب برای شرکت بود که خب بالاخره ما باید از همین ابتدا برندسازی کنیم و تاثیر اسم و لوگوی شرکت بسیار مهم است.!!!!

خب همین مدت گذشت و عملا یک ماه از نوشتن اهداف گذشت. در مرحله بعد نوبت پیداکردن یک مکان برای شرکت بود.

خب بالاخره شرکت کامپیوتری باید در یک مکان لوکس و شیک باشد مگرنه اینکه ماباید در حد رقبایی مثل مایکروسافت و آی بی ام تلاش کنیم پس مکان ما خیلی مهم است. کلی زمان هم بابت مکان گذشت. و خب یک مکان گرانقیمت نیاز به هزینه رهن و اجاره زیاد دارد و خب دوست عزیز ما برنامه ریزی مالیش بهم خورد و مجبور شد برای تامین اعتبار مکان سرمایه ای راقرض بگیرد و بازهم همینطور زمان گذشت.

اگر بخواهم داستان را خلاصه کنم اززمان تصمیم تا زمان اجرایی شدن کار شاید حدودا ۴ ماه وقت و زمان طول کشید تا شرکت تجهیز شد و دکور شد و مبلمان شد و…..

بعدها دوست من در یکی از کلاسهای مدیریت کسب و کار با مفاهیمی آشنا شد که متوجه شد چقدر به خاطر این موضوع فرصت وزمان خود را هدر داده است.

این حکایت بسیاری از ما انسانهاست که اول تصور و تخیل میکنیم که باید همه چیز کامل و عالی باشد بعد شروع کنیم و اگر به دقت به بسیاری از کسب و کارها معروف کشورمان نگاه کنید متوجه خواهید شد آن کارآفرین و صاحب کسب و کار ، استارت و شروع کارش را با همان حداقل هایی که دردسترس داشته شروع کرده.به قول استفن آرکاوی در کتاب هفت عادت مردمان موثر که به جرات میتوان یکی از مفهومی ترین کتابهای رشد شخصی دنیا قلمدادش کرد : همیشه از دایره نفوذ خود کار را شروع کنید و نه ازدایره نگرانی

دقیقا افراد کمالگرا همیشه در آغاز راه در دایره نگرانی قرار دارند همیشه به جای اینکه از آنچه که دارند استفاده کنند در جستحوی نداشته ها هستند تا مثلا استاندادر کار خود را بالاتر ببرند در حالیکه عملا با این اشتباه زمان را به راحتی ازدست میدهند.

کمالگرایی و احساس حقارت 

ویژگی درونی شخصیت کمالگرا احساس حقارتی است که ازدرون با خودش حمل میکند و به همین جهت برای پوشاندن و کاور کردن این حس حقارت درونی نیاز شدید به اثبات خود از طریق استانداردهای بالا  دارد. به همین جهت کمالگراها اگر نتوانند کاری را به درستی انجام دهند هرگز دست به آن کار نمیزنند.

سرخوردگیهای دوران کودکی تاثیر بسیاری در این دارد که ما زمینه تبدیل شدن به یک شخص کمالگرا را پیدا کنیم. هنگامی که به بچه ها اجازه تجربه کردن را ندهیم اجازه ندهیم اشتباه کنند یا دریک حد مشخص ریسک کنند و کاری را انجام دهند حتی اگر شکست بخورند نتیجه اش همین کمالگرا شدن کودک است.

در این مقاله به بخشی از ویژگیهای افراد کمالگرا اشاره داشتیم در مقاله بعدی هم به ویژگیهای دیگر این دسته از افراد اشاره خواهیم داشت.

در خواست از شما 

این ویژگیهایی که مطرح کردیم را یکبار دیگر بررسی کنید و ببنید در کجاهای زندگیتان با این موارد برخورد داشته اید این به خودشناسی شما جهت شناخت بهتر خودتان اگر به کمالگرایی دچار هستید کمک بسیار زیادی خواهد کرد.

روانشناس

اگر این مطلب برای شما مفید بود آن را بادوستانتان به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

آیتم های مشابه

2 دیدگاه

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *