آبان ۰۱, ۱۳۹۸

زندگی سیلی واقعیت را به گونه های مختلف به ما میزند

زندگی سیلی واقعیت را به گونه های مختلف به ما میزند

زندگی سیلی واقعیت را به گونه های مختلف به ما میزند

 

زندگی سیلی واقعیت را به گونه های مختلفی میزند ، بعضی اوقات خیلی خشن و بیشتر همانند مشت عمل میکند : مرگ یک دوست ، ابتلا به بیماری یا جراحتی جدی ، تصادفی وحشتناک ، جنایتی خشونت آمیز ، به دنیا آوردن کودک معلول ، ورشکستگی مالی و…در برخی از اوقات این سیلی کمی آرام تر زده میشود :

 

جرقه ایی از حسادت در زمانیکه متوجه شدیم شخص دیگری آنچه را ما میخواستیم به دست آورده است. درد تنهایی ، زمانیکه متوجه میشویم تا چه از حد از دیگران دور مانده ایم ، زخم هایی دردناک از شکست ،ناامیدی یا طردشدگی و….

آخرین باری که از واقعیت سیلی خوردید چند وقت پیش بود ؟ همه ما در طول زندگی تجربه هایی از این دست بسیار داشتیم ، لحظاتی که زندگی ناگهان مشتی جانانه بر چانه ما میکوبد ، ضربه ایی ناگهانی و دردناک که تعادل ما را به هم میزند بعد از آن تلاش میکنیم که روی پاهای خود بایستیم اما گاهی اوقات نیز به زانو در می آییم.

 

واقعیت

 

زمانی مقاله ایی میخواندم که ادعا میکرد تمامی کتابهای خودیاری را میتوان به دودسته تقسیم کرد : دسته اول کتابهایی با این مضمون که شما میتوانید با تمرکز و توجه و درگیر کردن ذهن به خواسته های زندگی خود برسید. دسته دوم کتابهایی که میگویند شما نمیتوانید به تمام خواسته های خود در زندگی برسید ولی همچنان میتوانید زندگی غنی و ارزشمند داشته باشید. کتابی که در دست دارید قطعا در دسته دوم قرار میگیرد.

 

اگر با دقت به زندگی هرکسی نگاهی بیندازید از بیل گیتس گرفته تا بردپیت ، از بودا گرفته تا عیسی مسیح ، ازثروتمند و مشهور و قدرتمند تا زیبا و قوی و باهوش متوجه میشوید که هیچ کس به تمامی آنچه خواهان آن بوده دست نیافته است. رسیدن به همه خواسته ها امری محال است و هرگز در واقعیت رخ نمیدهد.

 

در طول زندگی ما روی این کره خاکی قرار است همگی ناامیدی ، سرخوردگی ، شکست ، فقدان ، طردشدن ، بیماری ، صدمه دیدن ، پیرشدن و مرگ را تجربه کنیم و از آنها گریزی نیست.

 

خشنودی درونی با خشنودی بیرونی متفاوت است ، احساس خوشایندی که هنگام تطبیق واقعیت با خواسته های خود در ما بوجود می آید خشنودی بیرونی نامگذاری میشود. یعنی همان احساسی که در زمان بستن شکاف واقعیت ، رسیدن به هدف یا آنچه در زندگی خواهان آن هستیم و به ما دست میدهد.

 

واقعیت

 

خشنودی بیرونی اهمیت زیادی دارد همگی ما میخواهیم به اهداف خود دست یابیم و نیازهایمان را برآورده کنیم ولی دست یابی به خشنودی بیرونی همیشه امکان پذیر نیست اگر اینطور تصور کنید که همیشه امکان پذیر است قطعا کتاب را اشتباهی مطالعه میکنید و باید به سراغ یکی از کتابهایی بروید که ادعا میکند با مطرح کردن خواسته خود از کائنات به همه چیز دست میابید.

 

خشنودی درونی احساسی از رفاه و آرامشی است که ما به جای اینکه در بیرون از خود بخ دنبال آن باشیم ، آن را در درون خویشتن پرورش میدهیم.

( راس هریس _ مقدمه کتاب سیلی واقعیت )

 

 

مهم نیست چقدر تلاش کنیم ولی بازهم درد و رنج ، خواه و ناخواه به زندگی ما میخزند از این رو برای رسیدن به حس رضایتمندی ظرفیتی برای مدیریت این درد و رنج نیاز است.

( دکتر تاد بی کاشدان )

 

دیر یا زود واقعیت به شما سیلی خواهد زد . فقدان ، بیماری ، خیانت یا بدشانسیهای دیگر به طور غیر منتظره ایی به سراغتان خواهد آمد و شما را از درون سست میکند.در آن لحظات این کتاب خردمندانه همان خیریست که از آن میتوانید برای نجات خود استفاده کنید. کاری بیشتر از تسکین دردها انجام میدهد ، هدایتتان میکند و در مرحله رشد و بازپروری کمکتان میکند.

( دکتر استیون سی هیز )

 

 

.

اگر این مطلب برای شما مفید بود آن را بادوستانتان به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

آیتم های مشابه

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *