آبان ۰۱, ۱۳۹۸

چرا به هدف نمیرسیم ؟ ( بخش اول )

چرا به هدف نمیرسیم ؟ ( بخش اول )

چرا به هدف نمیرسیم ؟

 

هدفگذاری میکنیم و چرا چرا به هدف نمیرسیم ؟

دلیل اول و شاید مهمترین دلیل عدم پذیرش مسئولیت هدفهایمان هست.

هدفگذاری

هر اقدام ، رفتار و تصمیم مهمی در زندگی ، عواقب و پیامدهایی برای ما خواهد داشت. بسیاری از ما انسانها تمایلی به پذیرش عواقب یک تصمیم نداریم.

ممکن است فرد جوانی دختر خانمی را برای ازدواج دوست داشته باشد اما فقط دوست دارد حاضر نیست مسئولیت تصمیم و پیمان نهایی با او رو بگیرد چون ممکن است نتیجه نهایی به شکست منتهی شود. ممکن است او را دچار چالش و مشکلات زیادی کند. ممکن است بسیاری از آزادیهای این فرد با ازدواج سلب شده یا کمتر گردد و چون حاضر نیست عواقب این تصمیم رو پیذیرد به دلیل و بهانه ایی از زیر بار این تصمیم فرار میکند.

مثال دیگر این است که شاید من بخواهم از شریک کاری خودم در کار جدا شوم.

این نگرانیها و عواقب قطعا به سراغ من خواهد آمد که آینده زندگیم چگونه خواهد شد ؟

اگر خودم کسب و کارم را راه اندازی کردم و به نتیچه نرسید چه میشود ؟

اگر تصمیم من اشتباه بود چه خواهد شد ؟

و همه این سؤالات و ابهامات باعث میگردد من از پذیرش عواقب و مسئولیت تصمیم و هدف خود طفره بروم و همان جایی که هستم بایستم و احتمالا همه را سرزنش کنم.

هدفگذاری

عدم پذیرش مسئولیت یک هدف باعث ایرادگیری و بهانه گیری و سرزنش کردن اوضاع و شرایط میگردد . در بیشتر مواقع  اول از همه خودمان را سرزنش میکنیم و بعد از سرزنش خویشتن به جان دیگران میفتیم.

غالبا وقتی نمیخوایم مسئولیت قبول کنیم مجبوریم در آغوش فردی دیگر پنهان شویم. مثل کارمندی که سالهاست میخواهد از شرکت و مدیرش جدا شود ، مستقل شده و کسب و کارش را شروع کند اما به این دلیل که نمیتواند مسئولیت تصمیم را بپذیرد مجبور و محکوم است که هنوز در آغوش مدیر و شرکتش مانده  و همان کار رو ادامه دهد. و جالب اینجاست که هم بهانه میاورد ، هم گلایه از شرایط کاری خود میکند و هم دائما مدیر و سازمانش را سرزنش میکند.

هدفگذاری

در حد افراطی عدم پذیرش مسئولیت ما رو به سمت قربانی شدن و احساس درماندگی پیش خواهد برد و حس میکنیم توان انجام کاری را نداریم ، هیچ انتخابی نداریم و این دیگران هستن که باعث اذیت و آزار و اسارت ما شده اند و  ما توانایی خود و حق انتخاب و اختیار خود را نادیده میگیریم.

( ادامه دارد…..)

هدفگذاری

اگر این مطلب برای شما مفید بود آن را بادوستانتان به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

آیتم های مشابه

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *