نکته هایی در زندگی (قسمت دوم)

نکته هایی در زندگی (قسمت دوم)

نکته هایی در زندگی بهتر (قسمت دوم)

خودتان و اهدافتان را در زندگی جدی بگیرید نگویید : حالا ببنیم چی میشه !!!”

وقتی از فردی سوال کنی که برای این هدفت چه کاری میخواهی صورت دهی ؟ در پاسخ میگوید :” حالا ببینم چی میشه “

این جواب یعنی خیلی این هدف برای من در زندگی جدی نیست و تعهد چندانی به هدف ندارم.تا زمانیکه یک موضوع واقعا و با تمام وجود برای ما جدی نشده ، هیچ حرکت خاصی برایش انجام نخواهیم داد هر چند که شاید قلبا و در افکارمان دوست داشته باشیم به آن برسیم اما در دنیای واقعیت خیلی برای ما اهمیتی ندارد به همین جهت با این جمله خودمان را سرگرم میکنیم : ” حالا ببینم چی میشه “.

در زندگی

فکر نکنید که در زندگی همیشه برای انجام کارهایتان وقت دارید 

برخی از ما در زندگی اشتباها فکر میکنیم همیشه وقت و فرصت هست. و حالا حالاها زمان خواهیم داشت.

برای بسیاری از ما انسانها اصولا چیزی به نام زمان و مفهوم فردا و آینده وجود ندارد و فکر میکنیم همیشه فرصت و زمان وجود دارد.به همین دلیل بسیاری از فرصتها و شرایط رو با واگذاری به فردا از دست میدهیم.

مدیریت زمان

زمان مهمترین منبع در زندگی ما انسانهاست و شاید بیشتر افراد اهمیت زمان برایشان معنایی ندارد.

واقعیت این است که اشتباه بزرگیست که فکر کنیم همیشه در زندگی وقت هست و همیشه وقت داریم. هیچ تضمینی نیست که ما حالا حالا ها زنده باشیم. پس شاید بهتر باشد کاری را که الان میدانیم درست است و به صلاح است و در حد توان ماست انجامش دهیم تا اینکه هیچ کاری نکنیم و منتظر رسیدن زمان خاص برای انجامش باشیم.

انتظار نداشته باشید در زندگی آینده برای شما قابل کنترل و قابل پیش بینی باشد 

برخی از افراد همیشه میخواهند همه چیز برایشان قابل کنترل و قابل پیش بینی باشد. تحمل ابهام برایشان سخت است. به همین دلیل از انجام کارهایی که نتایج آن درآینده اتفاق میفتد اجتناب میکنند چون آینده به صورت حتمی و کامل برایشان قابل کنترل نیست. به همین دلیل سرجایشان فریز میشوند. اگر ایده ایی برای راه اندازی کسب و کار دارند دائم به این فکر میکنند اگر شش ماه فلان مشکل ایجاد شد چی ؟؟..اگر قصد ازدواج دارند و شرایط نسبتا مناسبی هم اکنون دارند به این می اندیشند که اگر بهم خورد ، اگر ازدواج مناسبی نبود ، اگر دعوایمان بشود و…..هزار اما و اگر دیگر……معمولا این مدل افراد بارها و بارها وقت خود را با رفتن نزد مشاورین برای رسیدن به قطعیت در آینده تلف میکنند تا از مشاور اطمینان قطعی برای کارشان بگیرند…..اما واقعیت این است که هر کار و تصمیم مهمی در زندگی با ابهام و غیرقابل پیش بینی بودن در آینده همراه است…یک کارآفرین وارد یک غار تاریک میگردد که فقط صد متر جلوتر خود را خواهذ دید و همین را باید مغتنم بشمارد. ازدواج و سایر تصمیمات مهم زندگی مثل تغییر شغل ، خارج شدن از یک ارتباط و نامزدی هم با تحمل ابهام همراه است.و هیچ تضمینی برای آینده به صورت قطعی وجود ندارد و ما فقط میتوانیم خودمان را برای احتمالات آینده آماده کنیم.

وقتی در زندگی انتظار داریم همه چیز قابل پیش بینی و قابل اطمینان باشد هیچ وقت نه ریسک حساب شده صورت میدهیم و نه تلاشی برای اهداف اصلی زندگی خود.

میخواهیم همه چیز دقیق و مرتب و حساب شده باشد با این حساب تحمل شکست و افتادن در مسیر هم نداریم و یک تصویر کامل از آینده ساخته ایم که هرگز در دنیای واقعی کار نمیکند. شاید یکی از قوانین زندگی واقعی این باشد که هیچ چیز در آینده قابل پیش بینی ما نیست.

اگر من دنبال شغل مطمئن هستم که مبادا اخراج نشوم.

اگر دنبال ازدواجی هستم که همه چیز قابل اطمینان و صد در صد اکی باشد…

اگر دنبال راه اندازی کسب و کاری هستم که با اطمینان موفق بشوم…

اگر دنبال بزینسی هستیم که همیشه درحال موفقیت و رشد باشد…

اگر دنبال دنیایی هستیم که همیشه در آن حالمان خوب باشد و شاد باشیم…

همه و همه این اما و اگرها باعث میشود هیچ کاری نکنم و آخرش حسرت کارهای نخورده زندگیم را بخورم….

و هنوز نپذیرفتیم در زندگی بالا و پایین داریم و در راه هر هدفی همانطور که روزهای خوب و شیرین وجود دارد روزهای بدحالی و شکست هم وجود خواهد داشت…

ابهام

بیرون گودنشین ایرادگیر نشوید 

برخی از ما عادت داریم کاری که وظیفه و به دوش خودمان است را انجام ندهیم و دائما دیگران را کنترل کنیم یا مورد حمله یا نقد خود قرار دهیم. یه اینگونه افراد ” بیرون گودنشینان ایرادگیر” میگویند. افرادی که در زندگی به جای رفتن و حرکت به دنبال اهداف خود ، دائما از دیگرانی که مشابه کارخودشان را انجام میدهند انتقاد میکنند و ایراد میگیرند مراقب باشید در این دام نیفتید. زیرا هرجا که خودمان تلاشی برای اهداف خود نکنیم چون کاری نمیکنیم تبدیل به منتقد دیگران خواهیم شد.

سرزنش

در زندگی شاگرد اول همان کلاس قبلی باقی نمانید :

بسیاری از ما در زندگی خود با اینکه قلبا و درونا میل به رشد و پیشرفت داریم اما درعمل دوست داریم شاگرد اول همان کلاس اول باقی بمانیم. ماندن در همان شرایط قبلی و خو کردن به همان وضعیت عملا مانع رشد ما خواهد شد. مانند کارمندی که مدتهاست به فکر ارتقا شغلش هست اما در عمل ماندن در همان وضعیت و رتبه را بیشتر ترجیح میدهد. پزشکی که در شهر خودش سرآمد است اما هرگز حاضر نیست شرایط جدید و پیشرفتهای جدید کاریش را بیاموزد. رفتن به یک شرایط و دنیای جدید در حیطه کاری خودمان چالشی است که مطمئنا از ما یک انسان تازه ایی خواهد ساخت. بسیاری از ما با وجود اینکه میخواهیم شرایط جدید را تجربه کنیم و با تجربه این وضعیت رشد وپیشرفت کنیم اما ماندن در همان وضعیت قبل و گرفتن نمرات عالی در همان شرایط و تشویق و پاداشهای آن را بر پاگذاشتن به وضع جدید ترجیح میدهیم. مانند دانش آموزی که در سال اول معدلش ۲۰ شده و چون همیشه دوست دارد معدلش ۲۰ بماند ترجیح میدهد همان کلاس اول را تکرار کند.

در زندگی خودتان را در شروع با بهترین همان کار مقایسه نکنید ( مقایسه قطعا باعث خرد شدن شما میشود )

 یکی از دامها و تله ها در زندگی این است که در شروع یک کار مقایسه خودمان با بهترین افراد همان حیطه و حوزه کاریست. معمولا وقتی در این دام میفتیم در نهایت دچار حس خودکم بینی و احساس حقارت در برابر آن افراد میشویم و با سرخوردگی کار را آغاز نمیکنیم. در حالیکه واقعیت موضوع این است که تمام افراد بزرگ و مشهور همان حوزه کاری اوایل کارشان ناشناخته و گمنام بوده اند اما چالش روبرو شدن با سختیها و شرایط دشوار هدفشان را داشته اند.همه ابتدای راهشان ناشناخته اند اما این استمرار و سختکوشی و پیوستگی است که عامل ماندگاری یک فرد در حوزه کاریش خواهد شد..همیشه مقایسه خودمان با بهترین افراد همان کار نتیجه ایی جز سرخوردگی ندارد.

مقایسه

برخی در زندگی شما را تایید میکنند و برخی شما را رد خواهند کرد با این موضوع کناربیایید

مطمئن باشید هر کار درستی درزندگی صورت دهید عده ایی با شما موافقت میکنند و عده ایی هم همیشه شما را تایید نخواهند کرد و شاید با شما مشکلاتی هم داشته باشند. این تنها مسیر رشد است اگر که منتظرید همه کس و همگان شما را تایید کنند هرگز کاری صورت نخواهید داد.

در هر حالی از شما انتقاد خواهد شد ، پس کارتان را انجام دهید 

انتقاد از شما نشان دهنده حرکت شماست. شما وقتی کاری صورت دهید از شما انتقاد خواهد شد. اگر کاری نکنیم انتقادی هم نخواهیم داشت. پس شهامت روبرو شدن با انتقادها را داشته باشید. قطعا عده ایی مغرض هستند و عده ایی واقعا دلسوز این شما هستید که انتخاب میکنید نسبت به انتقادها چه واکنشی نشان دهید اما اگر از ترس انتقاد ایستاده اید مطمئن باشید هرگز حرکت نخواهید کرد.

انتقاد

اگر این مطلب برای شما مفید بود آن را بادوستانتان به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

آیتم های مشابه

12 دیدگاه

 1. احمدرضا فاضلي

  با سلا م و احترام
  واقعا همیشه وقت نیست و به این موضوع خوب اشاره فرمودید

  تشکر از سایت خوبتان
  فقط اگر کمی فونت نوشته ها را بزرگتر کنید و فاصله خطوط را بیشتر کنید خواننده راحتتر می تواند متن را تا آخر همراهی کند
  موفق باشید

  پاسخ
 2. خسرو طالبي

  سلام و درود
  ممنون از شما بابت مطالب عالی که به اشتراک میگذارید.با هر با خوندن این مطالب این نکته به ذهنم میرسه که این مطلب یا اون نکته چه قدر برای من خوب بود و استاد این رو انگار برای من نوشتن .
  سپاسگذاری میکنم ازتون و پاینده باشید.

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *