خرداد ۰۴, ۱۳۹۸

نقش عزت نفس در تاب آوری و استقامت روانی

نقش عزت نفس در تاب آوری و استقامت روانی

نقش عزت نفس در تاب آوری و استقامت روانی

نحوه احساس ما درباره خودمان بر نحوه مواجه شدن با مشکلات و چالشهای زندگی بسیار موثر است ، نقش عزت نفس آنجایی پر رنگ میشود که در واقع همان احساس و باور خوب و ارزشمند بودن نسبت به خودمان است. یک باور ، احساس ، طرز فکر و گفتگوی درونی که لازمه رشد انسان در طول زندگیست.

عزت نفس بدین معناست که من ارزشمندم ، من دوست داشتنی هستم و لیاقت رسیدن به اهداف و آرزوهای معقول و منطقی خود را دارم و میتوانم از پس مشکلات مسیر برآیم.

نقش عزت نفس در زندگی ما به این خاطر مهم است که به ما این باور را القا میکند که من بعنوان یک عضو از این جهان هستی در آن نقش دارم و بر آن به سهم خودم تاثیرگذار هستم ، و میتوانم با اعمال و رفتار و گفتارم اثری مهم و مثبت در این جهان بگذارم.

 

نقش عزت نفس

 

اهمیت تاب آوری در مقابل مشکلات و نقش عزت نفس

عزت نفس سالم به ما در مقابل رویدادهای ناخوشایند در جهت ایستادگی در برابر آنها کمک میکند. افرادی که عزت نفس بالایی دارند در مقابل طرد شدن ، شکست  و آسیب سریعتر خود را بازیابی میکنند و به زندگی طبیعی باز میگردند به همین جهت نقش عزت نفس در تحمل مشکلات و دشواریهای زندگی بسیار مهم است.

عزت نفس همان صدا و گفتگوی درونی هر فرد با خودش است که به او شهامت پایداری در مقابل چالشها و شجاعت حرکت کردن به طرف ترسها را القا میکند.

زمانیکه عزت نفس آسیب دیده است ، احساس بی ارزشی ، حس بی کفایتی و کافی نبودن و بی لیاقتی در وجود ما رخنه میکند. به مجرد برخورد با مشکلات و سختیها ، منتقد سرزنشگر درونی دست به کار شده و شروع به سرزنش و انتقاد از ما خواهد کرد و دائما در گوش ما زمزمه میکند که ما خوب نیستیم.

 

 

عزت نفس سالم همچون یک مربی مهربان در مقابل سخیتها و مشکلات

اما عزت نفس سالم همانند یک مربی دلسوز و مهربان درسختیها و دشواریهای و شکستها و تلاطم های زندگی در کنار ماست. بعد از شکست و اشتباه و یا مواجه شدن با چالشی بزرگ همه ما حال و احساس بدی را تجربه میکنیم اما این مربی مهربان ، با شفقت و مهربانی ما را نوازش میدهد و نوازشهای او به ما امید دوباره برخاستن و تلاش دوباره خواهد داد و همین گفتگوی درونی این مربی مهربان و دلسوز است که فرصت حرکت مجدد و رشد بیشتر به ما میدهد و نقش عزت نفس را در تاب آوری و ایستادگی در مقابل مشکلات خواهیم دید.

 

نقش عزت نفس در صدای درون

همه ما صدایی در درونمان داریم که روی رفتارها و افکار ما تاثیرگذار است. این صداها ترکیبی از صداهای گوناگون افراد مهم زندگیمان است که از کودکی تا به امروز شنیده ایم. اگر این صدای ضبط شده از گذشته مثبت و سازنده باشد ، صدای درون ما نیز مثبت و سازنده خواهد بود و اگر این صدا منفی و خشن باشد ما با خود به شیوه ایی تنبیه گرانه گفتگو میکنیم.

 

نقش عزت نفس

 

استقامت روانی و تاب آوری در مقابل مشکلات و سختیها نیاز به یک صدای درون حامی و مهربان دارد که تشویق کننده است و در اینجا نقش عزت نفس سالم در شکل گیری این گفتگوی درونی حمایتگرانه پررنگ تر میگردد.

همه افرادی که عزت نفس سالمی دارند هرچند که با برخورد به دشواریها و مشکلات و سختیها و شکستها دچار ناامیدی ، دلهره ، فشار و غم میگردند اما به کمک همین صدای درون حمایتگر که بر پایه عزت نفس سالم بنا شده است مجدد باز حرکت را با امید شروع میکنند و اینجا نقش عزت نفس به عنوان کلیدی ترین ویژگی یک شخصیت باز هم مشخص میگردد.

عزت نفس

.

.

روانشناس

اگر این مطلب برای شما مفید بود آن را بادوستانتان به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

آیتم های مشابه

2 دیدگاه

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *