خرداد ۰۴, ۱۳۹۸

خودتان را بشناسید و نقشه راه فردی مناسب خود را طی کنید نه نسخه فردی دیگر

خودتان را بشناسید و نقشه راه فردی مناسب خود را طی کنید نه نسخه فردی دیگر

خودتان را بشناسید و نقشه راه فردی مناسب خود را طی کنید نه نسخه فردی دیگر

دوران اینکه یک نفر که برروی قله ایستاده نسخه واحدی برای موفقیت دیگران و کوهپایه نشین ها برای رسیدن به قله صادر کند به سر آمده است. او میتواند اصول درست مسیر را نشان دهد اما نمیتواند در همه این توقع را ایجاد کند که شما هم میتوانید مانند من در قله قرار گیرید.

همه نمیتوانند تبدیل به استیو جابز یا بیل گیتس و مارک زاکربرگ شوند

داستان موفقیت هم بعد درونی دارد و هم ابعاد و شرایط بیرونی و محیطی

هم موفقیتهای ما و هم شکستهای ما محصول تاثیرات و عوامل و رفتارهای درونی و اتفاقات و شرایط بیرونی است

آن فرد قله نشین و موفق هم شرایط محیطی و امکاناتی در زمان خودش داشته و هم توانمندی ، هوش ، دانش ، تیپ شخصیتی ، خلق و خو و ویژگیهایی درونی که شاید دیگری هرگز این ویژگیها را نداشته باشد.

دوران اینکه بگوییم اگر شخص خاصی توانسته شما هم میتوانید به سرآمده ، این شخص خاص مورد اشاره شرایط زندگی و توانمندی و ویژگیهای شخصی خودش را داشته و یا حتی همان فشار و فقر یا نقص عضوی که داشته باعث انگیزه رشد و حرکت او گشته وقتی که من این نقص عضوی ، یا فقر و فشار مالی و شرایط سخت را ندارم پس مسیر موفقیت او مسیر من نخواهد بود و ما دو نفر هستیم با دوشرایط متفاوت 

 

نقشه راه فردی متناسب با ویژگیهای شخصیتی ما باید باشد

بعضی از ما میتوانیم اضطراب و استرس زیاد را تحمل کنیم ، قدرت ریسک پذیری بالایی داریم ، مقیاس هیجان خواهی در ما بالاتر است ، ترجیحات برونگرایی ما بسیار زیاد است ، هوش بالایی داریم ، و یکی از دلایل موفقیت ما در حوزه کاریمان همین شرایط و ویژگیهای شخصیتی و هوش ماست ، با این حساب ما نمیتوانیم نسخه موفقیت خود را برای فردی دیگر صادر کنیم که قدرت ریسک پذیری کمتری دارد ، تحمل استرس و اضطراب پایین تری دارد ، هوش کمتری دارد ، هیجان خواهی او بسیار کمتر است یا به شدت درونگراست. ما فقط اصول موفقیت در مسیر را به او گوشزد میکنیم نه اینکه عینا نقشه راه ما را کپی کند.

 

تصور کنید که میخواهید در دانشگاهی پذیرفته شوید که حداقل میزان هوش با ضریب ۱۳۰ را میخواهد و ضریب هوشی شما ۱۰۰ است. اگر به پیامهای انگیزشی و موفقیت که به صورت نسخه های واحد برای همه ما صادر میشود گوش فرادهیم با این جملات مواجه خواهیم شد :

” تو میتونی “

” حتما موفق خواهی شد “

” یا راهی خواهم ساخت یا راهی خواهم یافت “

“هرگز تسلیم نشو “

” موفقیت آن سوی ترسهای شماست ” و….

ولی اگر این سبک حرفها را کنار بگذاریم با واقعیتی مواجه هستیم که من هوش کمتری برای پذیرش در این دانشگاه دارم و شاید باید تلاش و پشتکار بیشتری داشته باشم ، شاید باید به جای روزی ۸ ساعت روزی ۱۶ ساعت درس بخوانم ، شاید سال اول یا حتی سال دوم در این دانشگاه پذیرفته نشوم و سال سوم یا بیشتر سال قبولی من در این دانشگاه باشد ، با دیدن این واقعیتها باید چرتکه محاسبات زندگی را در نظر بگیریم که آیا ارزش این را دارد که من با روزی ۱۶ ساعت مطالعه و دوسال پشت کنکور باقی ماندن در این دانشگاه پذیرفته شوم ؟؟

پس به خاطر داشته باشیم خودشناسی اصولی و صحیح ، نقشه راه فردی مناسب ما را به ما نشان خواهد داد و همچنین ، در کنار نشان دادن نقاط قوت و توانمندیهای ما ، نقاط ضعف و نتوانستن های ما را هم نشان خواهد داد و شاید به ما این واقعیت تلخ را هم نشان دهد که ما نباید در برخی از حوزه ها ورود کنیم.

 

آموزشهای قالبی موفقیت بدون توجه به ویژگیهای فردی 

همیشه نقد بزرگی به نظام آموزش و پرورش کشور ما وجود دارد که همه را به همت والدین عزیز تشویق به معلم شدن یا دکتر شدن میکند و یک نسخه قالبی را برای همگان تجویز میکند ، در آموزه های موفقیت هم شاهد این نسخه های قالبی و صدور آن برای همگان هستیم بدون اینکه به ویژگیهای شخصیتی آنها توجه کنیم ، جالب است که بدانید در چندسال گذشته آموزش مدیریت زمان بر مبنای تیپ شخصیتی افراد آماده شده و یا حتی درمان اهمالکاری متناسب با تیپ شخصیتی ما وجود دارد. بنابراین توجه به ویژگیهای شخصیتی ، خلق و خو ، ضریب هوشی ، استعداد و نقاط قوت درونی و تیپ شخصیت در پیمودن نقشه راه فردی موفقیت بسیار مهم است.

روانشناس

.

اگر این مطلب برای شما مفید بود آن را بادوستانتان به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

آیتم های مشابه

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *