آبان ۲۴, ۱۳۹۸

نقاط قوت من چیست ؟ ( یادداشتی از پیتر دراکر ، پدر علم مدیریت )

نقاط قوت من چیست ؟ ( یادداشتی از پیتر دراکر ، پدر علم مدیریت )

نقاط قوت من چیست ؟ ( یادداشتی از پیتر دراکر ، پدر علم مدیریت )

پیتر دراکر Peter Drucker ) را پدر علم مدیریت مینامند ، نوشته زیر از کتاب مدیریت خود از مجموعه کتابهای انتشارات کسب و کار هاروارد انتخاب شده که مباحث آن برای شناخت بهتر از خود قطعا مفید خواهد بود.

نقاط قوت من چیست ؟

اکثر افراد فکر میکنند که ازنقاط قوت خود آگاه هستند ،  اما این تصور در اغلب موارد اشتباه است ، انسانها بیشتر در شناسایی نقاط ضعف خود موفق هستند.هیچ کس نمیتواند نقاط ضعف خودش را مبنای فعالیتهایش قرار دهد در حالیکه افراد میتوانند برپایه نقاط قوت خود عملکرد مطلوبتری داشته باشند.

در طول تاریخ انسانها نیاز چندانی نیاز چندانی به آگاهی از نقاط قوت خود نداشته اند ، آنها از همان زمان تولد دارای جایگاه و رده حرفه ایی از پیش تعیین شده بودند. پسر دهقان قرار بود دهقان شود ، دختر یک صنعتگر در آینده با یک صنعتگر ازدواج میکرد.

اما امروزه انسانها حق انتخاب دارند ، ما باید از نقاط قوت خود با خبر شویم و موقعیت واقعی و مناسب خود را بیابیم.

تحلیل بازخوردها در شناخت نقاط قوت

تحلیل بازخوردها تنها راه شناخت نقاط قوت است ، هرگاه تصمیم مهمی گرفتید که اقدام اساسی صورت دهید ، آنچه انتظار دارید اتفاق بیفتد را یادداشت کنید ، حدود ۹ ماه یا ۱۲ ماه بعد نتایج واقعی را با انتظارات پیشین خود مقایسه کنید. آگاهی از نقاط قوت یکی از مهمترین دانسته های انسان در مورد خودش است ، این روش به شما کمک میکند که متوجه شوید کدامیک از اقداماتی که انجام میدهید یا انجام نمیدهید مانع بهره برداری کامل شما از نقاط قوت شما خواهد شد.

نتایج تحلیل بازخورد در شناخت نقاط قوت

نتایج تحلیل بازخورد به شما نشان میدهد که در چه حوزه هایی فاقد مهارت و شایستگی لازم هستید ، همچنین این تحلیل به شما کمک میکند که نقاط ضعف و حوزه هایی که در آنها عملکرد ضعیفی دارید را شناسایی کنید.

تحلیل بازخوردها نتایج کاربردی مختلفی به انسان ارائه خواهد داد ، نخستین و مهمترین دستاورد این تحلیل تمرکز بر نقاط قوت است. خود را در جایگاهی قرار دهید تا بتوانید با تکیه بر نقاط قوت خود بهترین نتایج را به دست آورید.

دومین دستاورد این روش تلاش برای ارتقای نقاط قوت است. این تحلیل به سرعت حوزه هایی که باید ارتقا یابند را و همچنین مهارتهایی که باید کسب شوند را شناسایی میکند. شکافهای موجود در دانش شما نیز از طریق این روش مشخص میشود.

اصلاح عادات بد

اصلاح عادات بد نیز همانند شناسایی و ارتقای نقاط قوت از اهمیت زیادی برخوردار است ، عادات بد اقداماتی هستند که با انجام یا عدم انجام آنها مانع کارآمدی و تاثیرگذاری فعالیتهای خود میشوید. اینگونه عادات به سرعت خود را در بازخوردها نشان میدهد. به عنوان مثال یک برنامه ریز ممکن است به این نتیجه برسد که دلیل شکست طرحهای خلاقانه و استثنایی او عدم پیگیری از جانب اوست .

او نیز مانند بسیاری از افراد باهوش دیگر تصور میکند ، که ایده ها میتوانند کوه ها را جابجا کنند اما واقعیت آن است که این بولدوزرها هستند که کوه ها را جابجا میکنند ، ایده ها تنها به بولدوزرها نشان میدهند که کجا باید مشغول به کار شوند.

این برنامه ریز باید بداند که کار با اتمام فرآیند برنامه ریزی تمام نمیگردد. او باید افرادی را برای اجرای برنامه ها پیدا کند و طرح و برنامه اش را برای آنها توضیح دهد.

نتایج حاصل از تحلیل بازخورد نشان خواهد داد که بسیاری از مشکلات ریشه در عدم توجه به نحوه رفتار فرد با دیگران دارد. اگر نتایج حاصل از تحلیل نشان دهد که اگر طرح خارق العاده یک فرد دقیقا در مرحله ایی که نیازمند همکاری دیگران است بارها و بارها با شکست مواجه گشته است ، میتوان نتیجه گرفت که فرد مذکور نسبت به آداب برخورد و رفتار با دیگران بی توجه است.

نقاط قوت

مقایسه انتظارات و نتایج حاصل از آنها

همه ما در حوزه هایی مختلفی فاقد مهارت و استعداد هستیم ، و احتمال بسیار کمی وجود دارد که بتوانیم در این زمینه ها به سطح مهارت متوسطی دست پیدا کنیم ، ما باید تا حد امکان حداقل انرژی را در حوزه هایی که در آنها فاقد مهارت و شایستگی هستیم صرف کنیم .

رسیدن از مرحله فقدان مهارت و شایستگی به سطح متوسط در مقایسه با تبدیل عملکرد درجه یک به عملکرد متعالی به انرژی و تلاش بیشتری نیاز دارد. در واقع سازمان ها باید تلاش و انرژی خود را بجای اینکه کارکنان ناشایست را به کارکنان شایسته تبدیل سازند  صرف این کنند که کارکنان شایسته را به افرادی با عملکرد فوق العاده تبدیل کنند.

عملکرد من چگونه است ؟

افراد مختلف دارای عملکردها و شیوه های متفاوت هستند ،  بسیاری از افراد نحوه عملکردی که در پیش گرفته اند متناسب آنها نیست  و عدم موفقیت آنها را تضمین میکند ، درست همانگونه که هر فرد نقاط قوت منحصر به خود را دارد ، نحوه عملکرد مختص خود را دارد و این مسئله به شخصیت فرد وابسته است.

فرقی نمیکند که شخصیت را ذاتی در نظر بگیریم یا اکتسابی ، به هرحال شخصیت افراد مدتها قبل تر ازورود آنها به دنیای کار شکل گرفته شده است . عملکرد فرد نیز مانند نقاط قوت و ضعف او قبل از ورود به کار معین شده است ، البته نحوه عملکرد را میتوان تا حدی اصلاح کرد ، اما تقریبا تغییر کامل نحوه عملکرد فرد تقریبا غیرمحتمل است

افراد همانطور که در انجام کارهایی که در آنها مهارت و تبحر دارند و نقاط قوت آنها را در بر میگیرد نتایج خوبی به دست می آورند به همان ترتیب هم  انجام فعالیتهایی بر اساس نحوه عملکرد مناسب و متناسب نیز به نتایج موفقیت آمیز منجر خواهد شد.

چند ویژگی شخصیتی بر مبنای نحوه عملکرد و نقاط قوت

خواننده هستم یا شنونده ؟

اولین نکته ایی که بهتر است در مورد خودتان بدانید این است که آیا شما خواننده اید یا شنونده ؟

انسانها میتوانند شخصیتی خواننده داشته باشند یا شخصیتی شنونده و به ندرت افراد هر دو خصوصیت را به طور همزمان خواهند داشت ،

دوایت آیزنهاور فرمانده آمریکایی در زمان جنگ جهانی دوم ، همیشه در کنفرانسهای مطبوعاتی خودش با تسلط کامل میتوانست یک موقعیت یا سیاست خاص را در دو یا سه جمله ظریف و زیبا توصیف کند ، روزنامه نگاران اغلب او را به دلیل تاثیر مخرب جملات نامنسجمی که حتی از نظر دستور زبان نیز اشتباه بودند مسخره میکردند. به نظر میرسد که آیزنهاور نمیدانست که بیش از آنکه شنونده باشد یک خواننده است.

تعداد بسیار اندکی از شنوندگان میتوانند به خواننده تبدیل شوند ، تبدیل شدن خوانندگان به  شنوندگان قابل نیز به همین اندازه غیرمحتمل است. خواننده ایی که برای تبدیل شدن به شنونده تلاش میکند سرانجامی شبیه به دوایت آیزنهاور خواهد داشت.

چگونه یاد میگیرم ؟

تشخیص نحوه یادگیری به فرد کمک میکند که تا با نحوه عملکرد خود آشنا شود. براساس یک قائده کلی گروهی از انسانها با گوش دادن و خواندن چیزی یاد نمیگیرند ، یادگیری آنها بر اساس نوشتن است. برخی از افراد مانند چرچیل از راه نوشتن یاد میگیرند ، یادداشت برداریهای متعدد یکی از روشهای یادگیری است. برخی دیگر از افراد از طریق انجام دادن یک کار آن را یاد میگیرند ، گروه دیگری از افراد نیز با گوش دادن به سخنان خود یاد میگیرند.

عده بسیار کمی از افراد نیز هستند که بر مبنای حرف زدن یاد میگیرند ، این فرد به مخاطبانی نیاز دارد که بتواند سخنان او را گوش دهد ، اگر چه تعداد بسیار کمی از این افراد به این شیوه عمل میکنند اما یادگیری از طریق حرف زدن به هیچ وجه روشی غیر معمول نیست ، وکلای مدافع موفق و بسیاری از پزشکان متخصص از این روش استفاده میکنند.

آیا من میتوانم بخوبی با دیگران همکاری کنم یا فعالیتهایم را به صورت فردی صورت میدهم ؟

برخی از افراد در موقعیتهای شغلی غیرمدیریتی عملکرد بهتری دارند ، برخی دیگر از افراد در مقام عضو یک تیم بهتر عمل میکنند ، بعضی دیگر نیز تنها در صورت فعالیتهای انفرادی عملکرد مطلوب خواهند داشت ، گروهی از افراد استعداد زیادی در زمینه مربی بودن دارند و برخی در این زمینه کاملا ناتوان هستند.

سوال چهارم : تصمیم گیرنده موفقی هستم یا مشاور خوبی ؟

تعداد بسیار زیادی از افراد عملکرد بسیار خوبی در زمینه مشاور دارند اما همین افراد نمیتوانند بار و فشار تصمیم گیری را تحمل کنند. از سوی دیگر ، افراد بسیاری نیز به یک مشاور نیاز دارند تا آنها را وادار به تفکر کند. بدین ترتیب این افراد میتوانند تصمیم بگیرند و به سرعت و با اعتماد به نفس و شهامت براساس این تصمیمات خود دست به اقدام بزنند.

فرد شماره دو یک سازمان پس از ارتقای مقامی به فرد شماره یک معمولا ناموفق عمل میکند ، کسی که در جایگاه فرد شماره یک سازمان قرار دارد باید فردی تصمیم گیرنده باشد ، تصمیم گیرندگان قدرتمند اغلب فردی که به او اعتماد دارند را بعنوان فرد شماره دو و مشاور خود انتخاب میکنند.

سایر پرسشهای کلیدی برای شناخت نقاط قوت

آیا میتوانم در صورت وجود استرس عملکرد خوبی داشته باشم ؟

آیا باید در محیطی کاملا قابل پیش بینی و ساختار بندی شده فعالیت کنم ؟

عملکرد من در یک سازمان بزرگ بهتر است یا سازمان کوچک ؟

افراد بسیار اندکی میتوانند در همه محیط ها عملکرد خوبی داشته باشند ، به کرات شاهد افرادی بوده ام که در سازمانهای بزرگ کاملا موفق بوده اند و پس از انتقال به سازمانهای کوچک عملکردی فاجعه آمیز داشته اند.

نقاط قوت

نتیجه گیری پایانی

برای تغییر بنیادین خود تلاش نکنید ،زیرا احتمال موفقیت شما بسیار اندک است اما تمام سعی خود را برای ارتقای نحوه عملکردتان بر اساس توانایی های موجود به کار گیرید و کاری را که نمیتوانید انجام دهید و در آن ضعیف هستید را به عهده نگیرید.

اگر این مطلب برای شما مفید بود آن را بادوستانتان به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

آیتم های مشابه

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *