آبان ۰۱, ۱۳۹۸

مکانیزم فرار از تله های زندگی و عمیقتر شدن جراحت درونی

مکانیزم فرار از تله های زندگی و عمیقتر شدن جراحت درونی

مکانیزم فرار از تله های زندگی و عمیقتر شدن جراحت درونی

مکانیزم فرار یکی از مکانیزم های مقابله کردن با تله های شخصیتی است ، در موضوع تله های زندگی مکانیزمی تحت عنوان فرار مطرح میشود که فرد به جای مواجه شدن با حوزه حساس و آسیب زای تله خود با فرار از ورود به این حوزه ها اجتناب میکند.

وقتی پا در تله داریم در واقع در تله اسیر شده ایم ، زماینکه اسیر تله میشویم حوزه آسیب زای ما دقیقا نقطه مقابل تله ایست که باعث اسارت ما گشته است ، اما چون ما با تله بزرگ شده ایم و در آن احساس امنیت میکنیم ، خروج از تله یعنی مواجه شدن با درد و احساسات نامطلوب.

مکانیزم فرار

تصور کنید پای شما در تله ایی آهنین با دندانه هایی تیز گیر کرده با تکان دادن پایتان برای رها شدن از این تله ، تیغه های دندانه گوشت پایتان را بیشتر خراش میدهد و شما درد و سوزش و زخم بیشتری تجربه میکنید ، تله های روانی نیز همین گونه است ، همین درد در واقع درد خروج از تله هاست ، خروج از تله کاریست بسیار دردناک و پر است از تجربه احساسات نامطلوب

مثالهایی درباره فرار از تله های زندگی

اگر تله بی ارزشی یا نقص و شرم داریم رفتن به سمت روابط صمیمانه برای ما دردناک است و این حوزه آسیب زای تله ماست

اگر تله شکست داریم از پذیرش مسئولیت جدید و انجام ریسکهای حساب شده فرار مکینیم و این حوزه آسیب زای ماست

اگر تله وابستگی داریم ، انجام هر کاری که ما را به طرف استقلال طلبی سوق دهد دردناک بوده و ما از آن فرار میکنیم و این حوزه آسیب زای ماست.

ما از انجام این کارها اجتناب میکنیم اما برای رهایی از از شر تله های شخصیتی باید این درد را با وارد شدن به حوزه آسیب زا به جان بخریم.

روبرو شدن با مشکلات و واقعیتها سخت است ، و مکانیزم فرار راهیست که ما از درد تله های خود فرار کنیم ، با فعال شدن تله عواطفی مثل شرم ، حقارت ، اضطراب ، و خشم بوجود می آید وبا پناه بردن به فرار از درد ناشی از این هیجانات میگریزیم.

با فرار مشکل حل نمیشود و ما فقط از واقعیت اجتناب کرده ایم

مشکل در این است که با مکانیزم فرار تله حل نخواهد شد به قول جفری یانگ به این دلیل که شما با واقعیت روبرو نمیشوید معنایش این نیست که که واقعیت دست از سر شما برمیدارد. ما نمیتوانیم مشکلی را هیچ گاه آن را نپذیرفته ایم و به آن اذعان نکرده ایم حل کنیم.

با مکانیزم فرار عملا خودفریبی کرده ایم و در کوتاه مدت صورت مسئله را پاک کرده ایم اما در بلندمدت مشکل و رنج همچنان پابرجاست. مکانیزم فرار پیامدهای ناگواری مثل اعتیاد ، رفتارهای خودتخریبگرانه دارد ضمن اینکه جراحت مشکل درونی با این رویه عمیقتر خواهد شد.

روانشناس

عزت نفس

اگر این مطلب برای شما مفید بود آن را بادوستانتان به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

آیتم های مشابه

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *