خرداد ۰۴, ۱۳۹۸

منتقد درونی که ضدحال ماست !!!!

منتقد درونی که ضدحال ماست !!!!

منتقد درونی که ضدحال ماست !!!!

منتقد درونتان را جدی بگیرید. پیامهای والدی که از دوران کودکی دائما ما راسرزنش و اشتباهات ما را یادآور میگردد. اینها در ذهن ما ضبط شده و اکنون که در سن بزرگسالی خود هستیم باز به همان شکل ما را اذیت خواهد کرد. زمانهایی فرا میرسد که این منتقد همه دستاوردها و داشته های ما را خراب میکند و ما را به دادگاهی میشکاند که متهم و قاضی آن خودمان هستیم.

اگر میخواهید بیشتر بدانید که این گفت و گوی درونی منفی چه زمانهایی به سراغ شما میاید. صبحها که از خواب بر میخیزید بهترین زمان شناخت آن است. این گفتگوی درونی دائم در ذهن شما جریان دارد. اگر این گفت و گو مثبت باشد شما روزتان را خوب و با خوش بینی شروع خواهید نمود البته منظور از مثبت این نیست که دائما ما را انگیزش دهد و دائما من میتوانم را تاکید کند بلکه منظور این است که میل ما به حرکت کردن به جلو را فراهم میکند. اگر این گفت و گو منفی باشد دائم اشتباهات ، ایرادها خطاهای گذشته و….را در ذهنمان مرور میکند.

 

 

این پیامهای والدی اگر دائما در ذهن ما بصورت منفی تکرار شود ما را تبدیل به افرادی خشک و سخت گیر در زندگی خواهد کرد. تبدیل به فردی میشویم که به خودش رحم نمیکند و در روابطش هم به دیگران نیز رحم نخواهد کرد. بسیار سختگیر خواهیم شد .

فرض کنید که شما میخواهید یک کنفرانس دانشجویی بدهید اگر گفت و گوی شما مشابه زیر باشد گفت و گوی منفی است :

” من نمیتوانم…من اینکاره نیستم ….من قبلا هم خراب کردم….من اصلا بلد نیستم….فلانی هزاران بار از من بهتره و…..

این دقیقا یک گفت و گوی سختگیرانه درونی است که اصلا اجازه حرکت و اشتباه را به ما نخواهد داد در مقاله بعدی راهکارهایی برای کاهش گفت و گوی درونی منفی به شما ارائه خواهم کرد اما قبل از آن یک تمرین مهم را برای شما مطرح میکنم که حتما پیشنهاد میکنم آن را اجرایی نمایید :

تمرین مهم :

سعی کنید تشخیص دهید گفت و گوهای درونی شما به چه صورت است ؟

برای تشخیص این موضوع نگاه کنید وقتی میخواهید کاری را شروع کنید یا در جمعی صحبت کنید یا ایده و فکر خاصی در ذهن دارید یا مدتهاست قصد انجام کار مشخصی دارید بعنوان مثال میخواهید از یک نفر خاستگاری کنید یا یک کسب و کاری را راه اندازی نمایید یا با یک نفر در مورد موضوع خاص صحبت کنید و…..چه صحبتهایی دائما در ذهن شما در مورد انجام این موضوع در جریان است. سعی کنید در سکوت و آرامش این صحبتها را یپدا کنید و آنها را یادداشت نمایید.این صحبتها دقیقا گفت وگوی درونی شماست.

اگر این مطلب برای شما مفید بود آن را بادوستانتان به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

آیتم های مشابه

6 دیدگاه

 1. علیرضا سیف

  با سلام خدمت استاد عزیز و گرامی
  موضوع بسیار عالی بود و مقاله مفید واقع شد
  امیدوارم موفق ، سلامت و ثروتمند باشید

  پاسخ
 2. فریبا زنوزی

  با عرض سلام
  بسیار عالی
  گفتگوهای درونی و خود سرزنشی ها عامل اصلی توقف های افراد است گاهی می بینیم فردی با وجود امکانات مناسب نمی تواند قدم از قدم بردارد و گرفتار بازدارنده ها و پیام های والدی است

  پاسخ
 3. پروين شيربيشه

  با سلام و تبریک نوروز
  موضوع مهمی که تقریبا همه ما انسانها به آن مبتلا هستیم، در این مقاله طرح شده است
  توصیف خوبی از این پیام های درونی منفی ارائه کردید. درخواست دارم برای غلبه به این پیام ها، راهکارهای متنوع بیشتری را معرفی کنید
  با سپاس

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *