معجزه نوشتن افکار و احساسات خود را دستکم نگیرید.

معجزه نوشتن افکار و احساسات خود را دستکم نگیرید.

معجزه نوشتن افکار و احساسات خود را دستکم نگیرید.

معجزه نوشتن چرا مهم است.

اگر بخواهم تاثیر معجزه نوشتن را برای شما باز کنم بد نیست شاهد مثالی را برایتان نقل نمایم.احتمالا برایتان پیش آمده روزهایی از خواب برخیزید دلتان هوای خواسته های مختلف داشته باشد. دوست داشته باشید کارهایی انجام دهید که با عقل و منطق جور نیست.رویا طلب هستید. چیزهایی را دوست دارید که حتی شاید برخلاف عرف جامعه و ارزشهای فرهنگی شما باشد و حتی از دید جامعه محکوم باشد. در یک حال و هوای عجیب و غریب هستید. افکار و احساسات خاصی دارید که فقط خود شما از باخبرید شاید حتی خجالت بکشید که آن را با دیگران مطرح کنید و در خودتان حبس نموده اید.

معجزه نوشتن رویاها و آرزوها

شاید فکر کنید که تنها شما هستید که این حالت را تجربه میکنید و سایرین اینگونه نیستند و اصلا دچار این موضوع نخواهند شد اما واقعیت این است که اکثر انسانها در تجربه حالات و احساسات مشترک هستند اگر شما فرد زیبایی را ببینید و حس خاصی نسبت به او پیدا کنید احتمالا انسانهای زیادی همچون شما در همان شرایط دقیقا مشابه تجربه شما را خواهند داشت. این خاصیت مشترک ما انسانهاست اما برخی میخواهند این احساسات درونی این افکاری که شاید از بیانش قاصریم را انکار کنند و همینطور در خودشان سرکوب نمایند انگار که هیچ چیزی در کار نیست

ما نیازمند نوشتن رویاها و آرزوهایمان هستیم

ما برخی از روزها نیاز داریم که خیالپردازی کنیم خیالپردازی کودکانه. نیاز داریم افکاری را ببنیم که شاید از دید منطق و عرف و فرهنگ مورد حمله و حتی سرزنش قرار میگیرد اما مسئله اصلی این است که در وجود تک تک ما انسانها دقیقا یک کودک ۵ ساله قرار گرفته که فقط کارش دیدن جهان از زاویه دید پنج سالگی خودش است. کودکان را اگر دیده باشید همیشه میخواهند طلب کنند فکر میکنند هرکاری ممکن است. رویاخواهی و رویاطلبی کار کودک درون ماست. و ما نباید این بخش را به اسم منطق و فکر و عقلانی گری سرکوب کنیم.

پیشنهاد میکنم هر وقت دچار این احساسات شدید دفترچه ایی بردارید و در خلوت خود سکوت کنید و بنویسید چه چیزهای دوست دارید ، بگذارید این کودک کوچک هرآنچه میخواهد آرزو نماید هرآنچه میلش میکشد را بنویسد و فقط بنویسد. هرگز انکارش نکنید هرگز سرکوبش نکنید هرگز دچار احساس گناه و سرزنش نشوید که چرا فلان چیز را میخواهد ؟ چرا از فلان شخص خوشش آمده ؟ چرا دوست دارد فلان کار را صورت دهد؟ 

معجزه نوشتن افکار و احساسات خود 

نوشتن این افکار و احساسات به منزله اجرای آنها یا مجوزی برای انجام آنها نیست بلکه از درون ما را آرام میکند با خودمان راحت تر میشویم میگذاریم که این کودک سرکش هم دیده شود و به آن توجه میکنیم. احساسات خود را سرکوب نمیکنیم و باخودمان ارتباط عمیقتری برقرار میسازیم. یکی از بزرگترین مشکلات بسیاری از شخصیتها این است که آنچه در وجودشان میگذرد را کتمان میکنند و حتی خودشان هم حاضر به دیدن آن نیستند یا با منطقی بودن و بسیار عقلانی بودن آن را کتمان میکنند.

معجزه نوشتن رویاها و آرزوها

معجزه نوشتن باعث کنترل هیجانات ما میشود.

هر زمان در زندگیتان هیجان زیادی در خود احساس میکنید پیشنهاد میکنم قبل از انجام هر کاری یا گرفتن هر تصمیمی لحظه ایی صبر کنید و با خودتان خلوت کرده و بنویسید. بنویسید دقیقا چه چیزی در ذهن شما در جریان است معجزه نوشتن به شما کمک میکند هیجانات شما به روی کاغذ آمده و منطقی تر و معقولتر تصمیم بگیرید یا کاری را صورت دهید.

با معحزه نوشتن به کودک درون خود نزدیکتر میشویم

پیشنهاد میکنم تا میتوانید به این کودک نزدیک شوید و او را ببنید ما قصد نداریم به شما بگوییم که هرآنچه که این کودک درخواست کرد به آن میرسید یا کائنات و دنیا شما را در مسیر رسیدن به آن قرار میدهد که قطعا اینگونه نیست و همه ما انسانها فهرستی از آرزوهای نرسیده تا پایان عمر خود خواهیم داشت اما بگذارید حداقل اینها را ببنیم و ببینیم که کودک درون ما چگونه آرزو میکند ما وظیفه داریم خودمان را با تمام وجود همه این امیال و احساسات و آرزوها که شاید از دید عده ایی چندان مطلوب هم نباشد بپذیریم و قبول کنیم که این من هستم که برخی اوقات این چنین افکاری این چنین امیالی و این چنین آرزویی در من میگذرد و با تمام وجود باز خودم را دوست دارم.

( بگذارید این کودک در خلوت خودش هرچه میخواهد طلب کند)

درخواست از شما عزیزان :

همین الان کاغذ و قلمی بردارید و هرچه در ذهنتان میگذرد بنویسید. هر خواسته ایی دارید را روی کاغذ بیاورید. من هم مانند شما میدانم که در این دنیا با تمام محدودیتهایش ما به همه خواسته های خود نخواهیم رسید اما ما انسانیم و گهگاهی نیاز داریم که رویاپردازی کنیم نیازداریم تا احساسات و افکار خود را بنویسیم. ممکن است امروز از محیط کار به منزل بازگشته اید و بخاطر برخورد یکی از همکاران چندان حال خوبی نداشته باشید و گرفته و ناراحتید. همین ناراحتی را بنویسید. هرچه ته دلتان در مورد این همکار یا این اتفاق را بنویسید و در این مرحله به منطقی بودن یا نبودن آن فکر نکنید این نوشتن برای تخیله هیجان و انرژی شماست. روزهایی که پر از شور و احساسات هستید احساسات خود را روی کاغذ بیاورید هرچه بیشتر این تمرین را انجام دهید آشتی و نزدیکی با خود واقعی درونمان بیشتر خواهد شد.

روانشناس

اگر این مطلب برای شما مفید بود آن را بادوستانتان به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

آیتم های مشابه

18 دیدگاه

 1. عماد زارعی پور

  با سلام خدمت استاد بزرگوار
  مطلب خیلی خوبی و جالبی بیان فرمودید. کاربردی بود.استفاده کردم. ممنون از شما

  پاسخ
 2. علیرضا سیف

  با سلام خدمت استاد انصاری
  به نظر من موضوع نوشتن آنقدر مهم است که خداوند در قرآن هم به آن قسم یاد کرده است
  موفق باشید

  پاسخ
 3. فرزانه قهرماني

  من از این تکنیک یعنی نوشتن زیاد بهره می برم..به نظر من عالی است در فرایند شکرگذاری هم بسیار مهم است فرایند نوشتن..ممنون ا ز شما

  پاسخ
 4. حمزه

  واقعا معجزه است این نوشتن افکار وپاسخ دادن به آنها
  من بارها تجربه اش کردم و نتیجه گرفتم و راحت شدم
  ممنون از شما استاد که این مطلب را بازگو کردید

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *