لجاجت ، ترس و توجیه سه حالت نوروتیک انسان ( یادداشتی از دکتر پاول هاوک روانشناس )

لجاجت ، ترس و توجیه سه حالت نوروتیک انسان ( یادداشتی از دکتر پاول هاوک روانشناس )

لجاجت ، ترس و توجیه سه حالت نوروتیک انسان

( یادداشتی از دکتر پاول هاوک روانشناس )

لجاجت ، ترس و توجیه ، اعلب علت اصلی ناتوانی افراد در مهار خویشتن است. درک آنها ساده است و من در این مورد بحث زیادی نمیکنم.حالت آخر یعنی توجیه اندکی جالبتر است و در غالب موارد چنان ناخودآگاهانه روی میدهد که بررسی دقیقتر آن مفیدتر خواهد بود.

لجاجت 

اگر والدین شما در کارتان مداخله کنند و حس کنید آنها سعی میکنند به جای شما زندگیتان را اداره کنند مقاومت در برابر آنها ساده است. اگر دستورهای آنها به شما در مورد کم کردن وزن ، خوب درس خواندن ، تمیز کردن گاراژ و مانند اینها باشد احتمالا شما با لجاجت درست خلاف کاری که گفته شده را صورت دهید. فقط برای اینکه به آنها ثابت کنید به شما دستور دهند.

شما از این عصبانی هستید که به شما دستور داده شده است این کارها را بکنید و این شما را وادار میکند از انجام کار خودداری کنید ، در این حالت که به آن جنگ قدرت میگویند هرکس سعی میکند با لجاجت به دیگری ثابت کند که اوضاع در دست اوست.

شوهر شما به شما دستور میدهد که خانه را نظافت کنید ، شما  از روی عصبانیت و رنجیده خاطر شدن با لجاجت خانه را کثیف تر میکنید. این به نوعی انتقام گرفتن و اثبات این نکته است که او واقعا شما را نمیتواند به انجام کاری برخلاف میلتان وادار کند.

مسئله این نیست که شما نمیخواهید آن کار را صورت دهید بلکه تنها میخواهید ثابت کنید که قدرت شما بیشتر است و خیلی راحت از اعمال قدرت خود برای مهار خویشتن امتناع میکنید.

 

لجاجت

 

به جای لجاجت و وارد شدن در این جدال قدرت بهتر است که به همسرتان اجازه دهید به شما دستور دهد. اگر همسرتان به شما میگوید که سیگار را ترک کنید و واقعا میخواهید این کار را بکنید لجوجانه اصرار نکنید که او نمیتواند شما را وادار به ترک سیگار کنید.فقط از خودتان سوال کنید : آیا واقعا میخواهم این کار را انجام دهم یا نه

اگر میخواهید سیگار را ترک کنید ولی به دلیل دستور یا تقاضای دیگران ، خلاف خواسته خود عمل میکنید شما با لجاجت در حال واکنش نسبت به گفته دیگری واکنش نشان میدهید و در این حالت این شما نیستید که زندگیتان را اداره میکنید بلکه همسر ، رئیس  و دوست شماست که این کار را میکند.

اگر دیگران دریابند محرک شما در اعمالتان ، حس انتقام جویی است و درگیر جدال قدرت هستید مورد سواستفاده آنها قرار خواهید گرفت.بنابراین سعی کنید با لجاجت وارد جنگ قدرت نشوید هریک از ما تا جایی صاحب اختیار خویش است تا کس دیگری نتواند او را به انجام کاری وادار کند.

 

 

( نوشته دکتر پاول هاوک _ از کتاب اینگونه میتوانید )

اگر این مطلب برای شما مفید بود آن را بادوستانتان به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

آیتم های مشابه

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *