فروردین ۰۲, ۱۳۹۸

نگهداشتن یک عادت از ایجاد آن مهمتر است

نگهداشتن یک عادت از ایجاد آن مهمتر است

نگهداشتن یک عادت از ایجاد آن مهمتر است

حفظ و نگهداشتن یک عادت از ایجاد کردن آن عادت مهمتر است . همیشه زیاد شنیده ایم که عادتهایمان را باید تغییر دهیم ، عادتهای ناسالم را با عادت سالم جایگزین کنیم و همه انسانهای موفق کسانی هستند که عادات خوب و موفقیت آمیزی دارند. اعداد ۲۱ ، ۴۰ ، ۶۶ و….اعدادی هستند که برای شکل گیری عادتهای جدید در کتب و منابع متفاوت ، چه کتابهای موفقیت و کتابهای انگیزشی و چه کتابهای که بار علمی دارند مطرح شده است.

نکته اول در تغییر عادت ، ایجاد یک عادت فوق العاده انرژی زیادی میخواهد

مهمترین نکته در تغییر یک عادت این است که انرژی فوق العاده زیادی از ما خواهد گرفت ، بنابراین باید حاضر باشیم که بهای این تغییر و مواجه شدن با سختی آن را بپردازیم. همیشه شروع کردن بسیار خوب است و همه شروع ها با نشاط و انگیزه بالا آغاز میگردد اما ادامه دادن مسیر مهمتر است. در مورد ایجاد یک عادت مهمترین انرژی و فشار در ادامه دادن مسیر است.

عادت

نکته دوم در تغییر عادت ، حفظ و نگهداشتن عادتها از ایجاد آنها مهمتر است

حفظ و نگه داشتن یک عادت از ایجاد آن بسیار مهمتر و بسیار سخت تر است. بسیاری را دیده اید که یکماه ، سه ماه و حتی بیشتر ورزش میکنند ، به باشگاه میروند در عادات غذاخوردنشان دقت میکنند اما فقط دو هفته رویه و عادت ایجاد شده را کنار میگذارند و باز به نقطه قبلی باز میگردند. 

مهمترین نکته ایی که کمتر بر آن تاکید میشود همین است که حفظ و نگهداری عادتها بسیار مهمتر از ایجاد یک عادت است. چه ۲۱ روز ، چه ۴۰ روز ، چه ۶۶ روز ، چه ۹۰ روز و….عادت با فشار زیادی که به بدن ما واردمیکند ایجاد خواهد شد اما استمرار و ادامه دادن این شکل گیری کاریست سخت تر که باید برای آن آماده باشیم.

نکته سوم تغییر عادتها ، این موضوع را آسان نگیریم

به راحتی به تغییر عادت نگاه نکنیم ، بسیاری از ما در تغییر یا ترک یک عادت منفی خود یا ایجاد یک عادت جدید هنوز مانده ایم ، تغییر حتی یک عادت کاریست بسیار انرژی گیر و دشوار ، پس خیلی راحت و آسان به تغییر عادتها نگاه نکنیم.

عادت

نکته چهارم تغییر عادتها ، اصل تمرکز

اصل تمرکز را در تغییر عادتها رعایت کنیم ، این اشتباه بزرگیست که یه یکباره تصمیم بگیریم که چند عادت را همزمان در خود ایجاد کنیم. بدن ما و ماهیچه های روانی ما مانند ماهیچه های فیزیکی ما ، اگر تحت فشار زیادی قرار گیرد ، خسته و بی انگیزه خواهد شد. اگر من به یکباره در باشگاه از وزنه های سنگین شروع کنم قطعا عضلات من دچار گرفتگی و خستگی زیادی میشود.

تمرکز ، قدمهای کوچک ، پیوسته و افزایش تدریجی فشار در تغییر عادتها

اصل تمرکز یعنی روی یک عادت مهم کار کنم ، مهمترین عادتی که میخواهم در خودم پرورش دهیم چیست ؟ فقط و فقط به مدت سه الی شش ماه روی همین موضوع کار کنم

قدمهای کوچک یعنی هر تغییری را با قدمهای کوچک شروع کنم و به تدریج شدت این قدمها را افزایش دهم.

پیوستگی یعنی استمرار در ایجاد و حفظ این عادت ، تلاش کنم همین یک عادتی که ایجاد شده  و بسیار مهم است را ادامه دهم تا جزیی از وجود و شخصیت من شود.

افزایش تدریجی یعنی فشار روی بدن و ماهیچه های روانی را آهسته آهسته افزایش دهم .

روانشناس

تغییر

 

اگر این مطلب برای شما مفید بود آن را بادوستانتان به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

آیتم های مشابه

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *