نگهداشتن یک عادت از ایجاد آن مهمتر است

نگهداشتن یک عادت از ایجاد آن مهمتر است

نگهداشتن یک عادت از ایجاد آن مهمتر است

حفظ و نگهداشتن یک عادت از ایجاد کردن آن عادت مهمتر است . همیشه زیاد شنیده ایم که عادتهایمان را باید تغییر دهیم ، عادتهای ناسالم را با عادت سالم جایگزین کنیم و همه انسانهای موفق کسانی هستند که عادات خوب و موفقیت آمیزی دارند. اعداد ۲۱ ، ۴۰ ، ۶۶ و….اعدادی هستند که برای شکل گیری عادتهای جدید در کتب و منابع متفاوت ، چه کتابهای موفقیت و کتابهای انگیزشی و چه کتابهای که بار علمی دارند مطرح شده است.

نکته اول در تغییر عادت ، ایجاد یک عادت فوق العاده انرژی زیادی میخواهد

مهمترین نکته در تغییر یک عادت این است که انرژی فوق العاده زیادی از ما خواهد گرفت ، بنابراین باید حاضر باشیم که بهای این تغییر و مواجه شدن با سختی آن را بپردازیم. همیشه شروع کردن بسیار خوب است و همه شروع ها با نشاط و انگیزه بالا آغاز میگردد اما ادامه دادن مسیر مهمتر است. در مورد ایجاد یک عادت مهمترین انرژی و فشار در ادامه دادن مسیر است.

عادت

نکته دوم در تغییر عادت ، حفظ و نگهداشتن عادتها از ایجاد آنها مهمتر است

حفظ و نگه داشتن یک عادت از ایجاد آن بسیار مهمتر و بسیار سخت تر است. بسیاری را دیده اید که یکماه ، سه ماه و حتی بیشتر ورزش میکنند ، به باشگاه میروند در عادات غذاخوردنشان دقت میکنند اما فقط دو هفته رویه و عادت ایجاد شده را کنار میگذارند و باز به نقطه قبلی باز میگردند. 

مهمترین نکته ایی که کمتر بر آن تاکید میشود همین است که حفظ و نگهداری عادتها بسیار مهمتر از ایجاد یک عادت است. چه ۲۱ روز ، چه ۴۰ روز ، چه ۶۶ روز ، چه ۹۰ روز و….عادت با فشار زیادی که به بدن ما واردمیکند ایجاد خواهد شد اما استمرار و ادامه دادن این شکل گیری کاریست سخت تر که باید برای آن آماده باشیم.

نکته سوم تغییر عادتها ، این موضوع را آسان نگیریم

به راحتی به تغییر عادت نگاه نکنیم ، بسیاری از ما در تغییر یا ترک یک عادت منفی خود یا ایجاد یک عادت جدید هنوز مانده ایم ، تغییر حتی یک عادت کاریست بسیار انرژی گیر و دشوار ، پس خیلی راحت و آسان به تغییر عادتها نگاه نکنیم.

عادت

نکته چهارم تغییر عادتها ، اصل تمرکز

اصل تمرکز را در تغییر عادتها رعایت کنیم ، این اشتباه بزرگیست که یه یکباره تصمیم بگیریم که چند عادت را همزمان در خود ایجاد کنیم. بدن ما و ماهیچه های روانی ما مانند ماهیچه های فیزیکی ما ، اگر تحت فشار زیادی قرار گیرد ، خسته و بی انگیزه خواهد شد. اگر من به یکباره در باشگاه از وزنه های سنگین شروع کنم قطعا عضلات من دچار گرفتگی و خستگی زیادی میشود.

تمرکز ، قدمهای کوچک ، پیوسته و افزایش تدریجی فشار در تغییر عادتها

اصل تمرکز یعنی روی یک عادت مهم کار کنم ، مهمترین عادتی که میخواهم در خودم پرورش دهیم چیست ؟ فقط و فقط به مدت سه الی شش ماه روی همین موضوع کار کنم

قدمهای کوچک یعنی هر تغییری را با قدمهای کوچک شروع کنم و به تدریج شدت این قدمها را افزایش دهم.

پیوستگی یعنی استمرار در ایجاد و حفظ این عادت ، تلاش کنم همین یک عادتی که ایجاد شده  و بسیار مهم است را ادامه دهم تا جزیی از وجود و شخصیت من شود.

افزایش تدریجی یعنی فشار روی بدن و ماهیچه های روانی را آهسته آهسته افزایش دهم .

روانشناس

تغییر

 

اگر این مطلب برای شما مفید بود آن را بادوستانتان به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *