شش باور اشتباه که باعث ایجاد نارضایتی در ما انسانها میشود.

شش باور اشتباه که باعث ایجاد نارضایتی در ما انسانها میشود.

شش باور اشتباه که باعث ایجاد نارضایتی در ما انسانها میشود.

باوراشتباه اول : زندگی راحت و آسان است.

زندگی هیچ وقت راحت و آسان نبوده و نخواهد بود. زندگی واقعی همیشه سختی ها و چالشها و مشکلاتی روبروی انسان قرار میدهد که فقط با سخت کوشی و تلاش و برنامه ریزی این مسائل قابل حل است. ما از لحظه تولدمان با سختی و گریه متولد میشویم ضمن اینکه در حین زایمان مادرانمان هم درد بسیاری کشیده اند. بزرگ کردن یک نوزاد سختی ها و دردسرهای خاص خودش را دارد. همه ما به سختی صبحها بیدار میشدیم تا به مدرسه برویم ، وقتی بزرگتر میشویم و برای کنکور و دانشگاه تلاش میکنیم باید برای کسب رتبه خوب سختکوش باشیم، راه اندازی یک کسب و کار سختی ها ومشکلات خاص خودش را دارد، وقتی میخواهیم ازدواج کنیم دشواریهایش را باید به جان بخریم و هنگامیکه از این دنیا میرویم هم با یک بیماری یا کهولت سن از دنیا وداع میکنیم وضمن اینکه مسائل کفن و دفن و هزینه های بیمارستان و سختیهایش به دوش فرزندان ما می افتد ، پس اگر نگاه کنیم تمام مراحل زندگی یک انسان با سختی و مشکلات همراه است و اگر باور به آسان بودن زندگی داشته باشیم قطعا در دنیای واقعی با مشکلات سخت تری روبرو میشویم.

باوراشتباه دوم : دنیای بیرونی منطبق با باورها و افکار درونی ماست.

این هم طرز تلقی اشتباهی است.هرگز دنیای بیرونی با باورهاوافکار درونی ماساخته نمی شود. باورها و افکار درون ما فقط برروی خودمان و بازدهی عملکردی و سطح انرژی ما موثر است ، مثلا اگر شما نگرش مثبت داشته باشید این مثبت اندیشی فقط روی عملکرد شما تاثیر دارد و هرگز جهان بیرونی شما با مثبت اندیشی ساخته نمیشود.

باور اشتباه سوم : من باید به خواسته ها و آرزوهایم برسم.

این چنین تضمینی به هیچ کس در این دنیا داده نشده است، در دنیای واقعی بسیاری از انسانها حتی باوجود تلاش فراوان و داشتن نگرش مثبت بازهم به خواسته ها و اهداف خود نمی رسند.بسیاری از دانش آموزان در کنکور با وجود تلاش فراوان مردود میشوند بسیاری از بیماران حتی باوجود درمان و تلاش پزشکان ، باز هم براثر بیماری از دنیا میروندو بسیاری از ورزشکاران باوجود تمرین و تلاش بسیار، بازهم از رقابتهای ورزشی حذف میشوند.

باور اشتباه چهارم : من اگر خوب باشم جهان هستی خوبیها را به من انعکاس میدهد.

این هم باور اشتباهی است که دردنیای واقعی مصداق ندارد.بسیاری از افراد هستند که انسانهای خوبی هستند و به همه هم خوبی کرده اند اما برحسب یک اتفاق بد مثل سانحه رانندگی ، ضربه یا زلزله در حال حاضر دریک وضعیت وخیم به سر میبرند و یا حتی از این دنیا رفته اند. چه بسیار انسانهای خوبی که مورد ظلم دیگران قرار میگیرند و حقشان پایمال میشود و چه بسیار انسانهای بدی که قتل و تجاوزوغارت کرده اند اما صحیح و سالم تا آخر عمر به زندگی خود ادامه میدهند این باور اشتباهی است که اگر من خوبی کنم جهان هستی به من خوبیها را انعکاس میدهد و اگر بدی کنم به من بدی را منعکس میکند اصلا جهان هستی هیچ کاره است و کاری هم با ما انسانها ندارد.

باور اشتباه پنجم : من باید همیشه شاد و مثبت و خوشحال باشم.

این انتظار که من همیشه حالم خوش باشدو همیشه مثبت باشم و همیشه سرحال باشم اصلا با مکانیزم مغز انسان مطابقت ندارد مگر اینکه من همیشه نقابی از شادی و مثبت بودن به چهره ام بزنم.

هر فرد متعادلی بعضی از روزهای یک ماه غمگین و ناراحت و حتی عصبانی وخشمگین است و مرکز هیجانات مغز یک انسان سالم به تمام این حالات نیاز دارد ضمن اینکه شادی و خوشحالی ومثبت بودن در مواقعی است که اتفاقات و جریانات خوب همیشه به زندگی ما سرازیر باشد در حالیکه دنیا همیشه برطبق خواسته ها و امیال ما پیش نمی رود.و به همین دلیل باید آمادگی شکستها و غمهاو غصه نیز  داشته باشیم.

باور اشتباه ششم : همه باید به من احترام بگذارند و برای من ارزش قائل شوند.

در حالت ایده آل این باور درست است اما در دنیای واقعی کاربردی ندارد.قرار نیست ما به هرجا وارد میشویم مورد احترام همگان قرار گیریم و همه برای ما ارزش قائل شوند و شما خوانندگان محترم حتما تجربه داشته اید که بسیاری از مواقع فردی باید به شما احترام میگذاشته ( حالت ایده آل ) اما شما از او احترامی ندیده اید. اینکه من توقع داشته باشم دیگران در دنیای واقعی به من احترام بگذارند و ارزش قائل شوند چون که یک توقع بیجاست فقط باعث نارضایتی و خشم درونی من میشود.

اگر این مطلب برای شما مفید بود آن را بادوستانتان به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

آیتم های مشابه

2 دیدگاه

  1. بازتاب : خواستن توانستن است ؟ واقعا هرچه بخواهیم میتوانیم انجام دهیم؟ - علی انصاری لاری

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *