شخصیت چیست ؟ بررسی شخصیت در روانشناسی

شخصیت چیست ؟ بررسی شخصیت در روانشناسی

شخصیت چیست ؟ بررسی شخصیت در روانشناسی

شخصیت هر فردی با دیگر متفاوت است ، ما افراد را بر مبنای شخصیت آنها مورد ارزیابی و قضاوت قرار میدهیم ، به همین دلیل است که شخصی را فردی را جالب و جذاب میدانیم و به یک نفر دیگر لقبی مخالف  آن میدهیم. فردی را دارای شخصیتی تودار و منزوی و دیگری را شخصی اجتماعی میدانیم. یک نفر را شوخ طبع و نفر دیگر را خشک میدانیم.

ما درباره شخصیت دیگران قضاوت و ارزیابی داریم و دیگران هم نسبت به شخصیتی که ما داریم ،  ارزیابی و قضاوت خواهند داشت.

پیچیدگیهای شخصیتی در هر کدام از ما

این کلمه در ما انسانها پیچیدگیهای زیادی دارد ، که شاید نتوانیم به این راحتی آن را برای هر فردی  توصیف نماییم ، به این دلیل که افراد در موقعیتهای متفاوت و با افراد متفاوت تغییرات زیادی در رفتارها و شخصیت خود خواهند داشت.

تعریف شخصیت چیست ؟ 

این کلمه از واژه لاتین پرسونا (Persona) به دست آمده است که به نقابی اشاره میکند که هنرپیشه ها در نمایش به چهره میزنند ، پرسونا به ظاهر بیرونی افراد اشاره میکند ، شاید به همین جهت بتوانیم این کلمه را تظاهر بیرونی اشخاص بنامیم. آن جنبه هایی از ما که دیگران میتوانند ببینند.

زمانیکه ما خودمان را توصیف میکنیم و بعنوان مثال میگوییم من فردی پرخاشگر یا فردی با صداقت هستم ، این من گفتن در واقع همان توصیفی شخصیتی از ما به زبان ساده است.

در تعریف لغوی شاید بتوانیم شخصیت را جنبه قابل رویت رفتارها و منشهای یک فرد توصیف کنیم ، جنبه هایی که روی دیگران تاثیرگذار است.

شخصیت

شخصیت ما چگونه شکل میگیرد ؟

پاسخ به این پرسش شاید نیاز به یک مقاله طولانی و مفصل داشته باشد اما اگر به اختصار بخواهیم این را مطرح کنیم شکل گیری آن ، حاصل برآیند ژنتیک ، محیط تربیتی ، فرهنگی اجتماعی و خصوصیات رفتاری افرادیست که با آنها در ارتباط هستیم.

نگاه علمی به شخصیت توسط گوردون آلپورت

گوردون آلپورت در سال ۱۹۳۰ در دانشگاه هاروارد نگاه علمی به این موضوع را آغاز کرد و از همان سال بررسی شخصیت با انواع رویکردها آغاز شد .

رویکرد عمر : اعتقاد دارد که این وضعیت در طول عمر ما به رشد کردن ادامه میدهد.

رویکرد صفت : اعتقاد دارد که شخصیت ما بیشتر تاثیرپذیر از وراثت است

رویکرد انسان گرا : بر مزیت ، توانمندیها ، آرزوهای انسان در جهت تحقق استعدادها تاکید میکند.

رویکرد شناختی : به فعالیتهای ذهنی هشیار ما میپردازد.

ویژگیهای پایدار و قابل پیش بینی و ویژگیهای منحصر به فرد

فرض بر این است که حالت متعادل در هر فردی نسبتا پایدار و قابل پیش بینی است مثلا دوستی داریم که بیشتر اوقات آرام است ، یا دوستی که بیشتر اوقات اجتماعی و تمایل به گفتگو و معاشرت با دیگران دارد.

اما با این وجود افراد در عین شباهت ها ، ویژگیهای خاصی دارند که شاید از دیگران متمایز باشند بنابراین میتوانیم بگوییم که :

شخصیت ترکیبی است از ویژگیهای ثابت ، بادوام و پایدار و ویژگیهای متغیر و منحصر به فرد است که بسته به موقعیتها و تعاملات پاسخ های متفاوتی را نشان میدهد.

تاثیر فرهنگ و مسائل قومی بر شخصیت

در یک خانواده برادران و خواهران با شخصیت متفاوتی حضور دارند ، این نشان میدهد که نه تنها دنیایی که افراد در آن زندگی میکنند بر ویژگیهای شخصیتی آنها تاثیرگذار است ، بلکه در یک محیط و با یک نوع تربیت شخصیتهای متفاوتی بوجود می آیند.

در مقیاس بزرگتر اقوام و کشورهای متفاوت شخصیتهای متفاوتی دارند بعنوان مثال تحقیقات نشان داده که جوامع شرقی در کل آرام تر و درونگراتر از جوامع غربی هستند.

نظریه های شخصیتی در روانشناسی شخصیت چیست ؟

نظریه های شخصیتی چارچوبی برای ساده کردن و توصیف اطلاعات درباره شخصیت ارائه میدهند ، هر نظریه بر طبق رویکردی مطرح میگردد. نظریه های شخصیت برداشت های متفاوت را از ماهیت انسان نشان میدهند ، برخی از نظریه بر اراده آزاد ما انسانها تاکید میکنند ، برخی بر اهمیت گذشته در برابر حال ، بی همتایی در برابر همگانی بودن ، خوشبینی در برابر بدبینی و….برداشتهای متفاوتی از ماهیت انسان ارائه میدهند.

نظریه ها تحت تاثیر نگاه نظریه پرداز هستند

برای درک یک نظریه باید تا اندازه ایی از زندگی فردی که آن را ارائه داده است آگاه شویم ، شکل گیری نظریه های شخصیت تا حدی تحت تاثیر رویدادهایست که در زندگی نظریه پرداز رخ داده است ، در نظریه های شخصیتی در روانشناسی هر نظریه پرداز برداشتی متفاوت از ماهیت انسان ارائه میدهد ، نظریه ها ابتدا توسط شهود نظریه پرداز استخراج شده و سپس با منطق و تجربه او تعدیل شده و به واقعیت نزدیک میشوند .

با این وجود هر چقدر هم واقع نگری در نظریه های شخصیتی یافت شود بازهم این نظریه ها تا حدی ذهنی بوده و تجربیات و نیازهای نظریه پرداز را انعکاس میدهند.

( منبع : کتاب روانشناسی شخصیت _ دوان پی شولتز )

خودشناسی

.

.

 

عزت نفس

اگر این مطلب برای شما مفید بود آن را بادوستانتان به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

آیتم های مشابه

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *