امنیت بنیادین پیش نیاز شخصیت سالم است

امنیت بنیادین پیش نیاز شخصیت سالم است

امنیت بنیادین پیش نیاز شخصیت سالم است

اگر بخواهیم از شخصیت سالم صحبت کنیم باید به دوران کودکی بازگردیم ، تاثیر اتفاقات و تجربیات دوران کودکی در بزرگسالی تاثیری غیرقابل انکار است ،اکثر ما در دوران کودکی به دلیل اشتباهاتی که در تربیتمان وجود داشته بخشی از نیازهایمان برآورده نشده است ( البته در بزرگسالی نباید پدر و مادر خود را مقصر این شرایط بدانیم ).

ذکر این نکته ضروریست که تقریبا هیچ بزرگسالی ، شرایط عالی و بدون نقصی را در دوران کودکی خود پشت سر نگذاشته و دورانی از کمبودها ، مشکلات و سختیها را احتمالا پشت سپری کرده است. مسائلی که احتمالا باعث شده بخشی از نیازهای اولیه او در کودکی برآورده نگردد.

توصیف وینی کات از دوران کودکی

وینی کات روانشناس مشهور تاکید میکند که لازم نیست محیط دوران کودکی بری از عیب و نقص باشد بلکه بایستی تا حد امکان محیطی خوب و مناسب برای کودک باشد.

شخصیت سالم

نیازهای اولیه یک کودک برای داشتن شخصیت سالم

هر انسانی در دوران کودکی خود نیازهای پایه و اساسی دارد که برای ایجاد یک شخصیت سالم و متعادل لازم است که این نیازها تا حدی مشخصی برآورده شود ، این نیازهای اولیه باید در دوران کودکی توسط مادر ، پدر ، محیط خانواده و محیط مدرسه و معلمین و مربیان کودک تامین گردد.

اگر این نیازها به درستی برآورده شود ، کودک به سلامت روانشناختی و شخصیت سالم رسیده و در بزرگسالی هم سلامت عاطفی و هیجانی را تجربه خواهد کرد اما برآورده نشدن هرکدام از این نیازها در دوران کودکی باعث مشکلاتی در دوران بزرگسالی خواهد شد. که این مشکلات را تله های زندگی مینامند.

تله های شخصیتی

نیازهای بنیادین یک کودک برای شکل گیری شخصیت سالم

امنیت بنیادین

ارتباط سالم با دیگران

خودمختاری

عزت نفس

خودابرازگری

پذیرش محدودیتهای واقع بینانه

نیاز اول : امنیت بنیادین

کودک در دوران نوزادی بین سنین ۱ تا ۳ سالگی باید نیاز به امنیت درونی را از پدر و مخصوصا مادر کسب کند و این نیاز برآورده گردد. برآورده ساختن این نیاز به عقیده جفری یانگ خالق نظریه طرحواره درمانی ، از خوراک کودک هم ضروری تر است.

چگونه امنیت بنیادین از بین میرود

با کتک زدن کودک ، بدرفتاری ، تهدید و رفتار خشمگین با او ، داد زدن سر بچه ، رها کردن او به مدت طولانی ، رسیدگی نکردن به گریه های کودک به مدت طولانی و دفعات زیاد ، با تکرار چندین باره این اتفاقات امنیت بنیادین کودک آسیب میخورد ، با آسیب خوردن امنیت بنیادین شکافی در ساخته شدن شخصیت سالم شکل میگیرد ، ترس ازتنها شدن و تله رها شدگی ناشی از این موضوع میباشد.

آسیب رها شدن در دوران کودکی 

اگر در دوران کودکی با تجربه بدرفتاری و رفتار خشن و رها شدن روبرو شده باشیم حس اعتماد ما به دیگران خدشه دار میگردد و کمتر حاضریم به آدمهای اطراف خود اعتماد کنیم.

این اتفاق باعث میشود که فرد در بزرگسالی امنیت خود را با چسبیدن به یار عاطفی خود بخواهد تامین کند ، چسبندگی عاطفی ، باج دادن به طرف مقابل از ترس تنها شدن ، نمود بارز نا امنی درونیست. رفتارهای تکانشی و خودتخریبگرانه و رفتارهای بی ثبات ، انزواطلبی و دوری گزیدن از دیگران یا روی آوردن به خوش گذرانیهای سطحی و میگساری و رفتارهای خطرناک لذت طلبانه همگی ناشی از اعمالیست که آتش این ناامنی درونی را خاموش کند.

امنیت بنیادین و تاثیر آن در کودک

کودکی که احساس امنیت میکند آرام است و میتواند به دیگران اعتماد کند ، اعتماد کردن به دیگران نشانه بارز امنیت درونیست ، کودک به محیط خانوادگی با ثبات و امن نیاز دارد ، والدین پیش بینی پذیر و در دسترس باشند والدین از لحاظ عاطفی و احساسی پاسخگوی نیازهای کودک باشند و والدین به مدت طولانی کودک را ترک نکنند و اختلاف و دعوا و تعارض بین آنها در حد معقول و متداول باشد.

خودشناسی

 

کمالگرایی

تغییر

.

اگر این مطلب برای شما مفید بود آن را بادوستانتان به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

آیتم های مشابه

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *