شادمانی فقط داشتن حس خوب نیست

شادمانی فقط داشتن حس خوب نیست

شادمانی فقط داشتن حس خوب نیست

شادمانی طنزی بزرگ به همراه دارد ، طنز بزرگ این است که مردم نه تنها آن ر ا جستجو میکنند بلکه تلاش میکنند پس از بدست آوردن شادمانی آن را حفظ کنند و از همه احساسات ناخوشایند زندگی اجتناب کنند و همین تلاش کنترل گرایانه منجر به یک زندگی بسته ، خشک و ثابت خواهد شد.

شادمانی فقط داشتن احساس خوب نیست اگر چنین بود افرادی که دچار اعتیاد به مواد مخدر هستند خوشحال ترین انسانهای روی کره زمین بودند . بخشی از احساس خوب از درک و پذیرش ناخوشایندیها و نامطلوبیهای زندگی پدید می آید ، در حالیکه افراد معتاد دائما در پی نشئگی و حالت مطلوب و خوش هستند تا احساس خوب را تجربه کنند .شادمانی فقط زمانی بدست می آید که ناخوشایندی و ناملایمات زندگی را هم در آغوش بگیریم.

( متن بالا برگرفته از نوشته های دکتر استیون هیز ، پایه گذار درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد یا ACT ) 

برداشت شخصی خودم درباره شادمانی

 این باور اشتباهیست که فکر کنیم ما همیشه باید شاید باشیم ، ما به این دنیا آمده ایم که فقط بخندیم و خوشحال باشیم ، ما همیشه باید انرژی مثبت داشته باشیم و همیشه حالمان خوب باشد و زندگی باید همیشه به کام ما شیرین باشد و همه چیز باب میل ما باشد ، همین سبک باور اشتباه در بین برخی از ما انسانها رواج دارد که با کوچکترین ناملایمتی افسرده میشویم و احساس شکست و سر خوردگی میکنیم و بعد صورت مسئله را پاک میکنیم انگار نه انگار که ناملایمتها و ناکامیها و باب میل نبودن هم بخشی از هر مسیریست ، این تفکر اشتباه که همیشه باید احساس خوب داشته باشم یا همیشه باید شاد باشم باعث میشود که فقط تکه های شیرین و لذت بخش پازل را برای خود برداریم و توجه نکنیم که این پازل تکه های ناخوشایند هم با خودش دارد ، این پازل میتواند درس خواندن و تحصیل باشد ، میتواند کسب و کار باشد یا ازدواج یا مهاجرت و هر کار مفید دیگری باشد..در همه اینها بخشهایی نامطلوب و ناخوشایند وجود دارد که باید همه اینها را باهم بپذیریم نه فقط تکه های شیرین و دلچسبش را .

در همین راستا پیشنهاد میکنم کتاب تله شادمانی و کتاب سیلی واقعیت دکتر راس هریس را حتما مطالعه بفرمایید . در کنار این پیشنهاد میکنم مقالات زیر را هم از وبسایت حتما مطالعه نمایید. نظری بر این نوشته دارید حتما در قسمت نظرات مطرح کنید تا ازهم بیاموزیم.

با کلیک کردن روی عکسهای زیر وارد مقاله شوید .

شادمانی

اگر این مطلب برای شما مفید بود آن را بادوستانتان به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

آیتم های مشابه

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *