مرداد ۲۸, ۱۳۹۸

فکر کردن زیاد را کنار بگذارید و شروع کنید.

فکر کردن زیاد را کنار بگذارید و شروع کنید.

فکر کردن زیاد را کنار بگذارید و عمل کنید.

 

فکر کردن زیاد را کنار بگذارید و عمل کنید.بعضیها علاقه زیادی به فکر کردن بیش از حد و تحلیل زیاد دارند و متاسفانه همین باعث خواهد شد که از بسیاری از پیشرفتها و فرصتهای زندگی غافل شوند.

در کتاب چگونه شخصیت سالمتری بیابیم نوشته وین دایر _  ( Wayn Dier )_ زیاد فکر کردن را راهی برای روبرو نشدن با اضطراب میداند. و در واقعیت هم این موضوع کاملا درست است. دلایل زیادی برای این موضوع وجود دارد که در این نوشته باهم بررسی میکنیم.

 

فکر کردن

اگر که زیاد اهل حساب و کتاب و منطق سازی و زیاد فکر کردن و دودوتا چهارتا باشیم یا هیچ کاری نمیکنیم یا اینکه زمانی دست به کار خواهیم شد که فرصت و زمان از دست ما رفته است. البته این یکی از الگوها فکری کمالگراهاست که در شدت بیشترش به وسواس فکری منجر خواهد شد و دائم یک تصمیم در فکر ما مرور و ارزیابی میگردد. در واقع اینقدر ترس و وحشت از اشتباه داریم که فقط به ارزیابی مسیر و تحلیل آن میپردازیم

باید کمی تحمل ابهام و عدم قطعیت داشته باشیم. هیچ کس از فردای خودش اطلاعی ندارد و ما نمیدانیم یک ماه بعد ، یک سال بعد یا یک هفته بعد چه شرایطی پیش روی ما قرار خواهد داشت. و درواقعیت ما فقط بر امروز خود و لحظه اکنون تسلط داریم و هرکاری که میتوانیم برای بهبود کیفیت زندگی یا تحقق اهدافمان صورت دهیم در همین امروز ممکن خواهد بود زیرا مشخص نیست که اصلا فردایی برای ما تعیین شده باشد. پس اگر قصد به انجام یا شروع کار مشخص یا برنامه خاصی در زندگیمان داریم بهتر است زیاد فکر کردن را کنار بگذاریم و موکول کردن آن فکر ، ایده و هدف را به شرایط و زمانهای آینده کنار بگذاریم ، این طرز تفکر به احتمال فراوان به تعویق انداختن است که ما را از مسیر بیشتر دور میسازد.

فکر کردن

 

باید بپذیریم بخشی از اتفاقات و شرایط پیش روی ما در طول مسیر رخ خواهد داد. و ما هرگز از این اتفاقات خوب یا بد اطلاعاتی نداریم و تنها راه این است که قدم اول را برداریم و کار را شروع کنیم.

شاید یکی از قواعد اصلی زندگی این باشد که ما برای گذشته خودمان کاری نمیتوانیم صورت دهیم ، زندگی همیشه سختیها و دشواریهای خودش را دارد چه ما تلاش کنیم چه تلاش نکنیم. در هر مسیری قدم بگذاریم پر است از مشکلات و دشواریها و در نهایت اینکه ما فقط بر لحظه اکنون تسلط داریم پس بهتر است که همین الان کاری برای خواسته های خود انجام دهیم.

 

چه تلاش کنیم چه تلاش نکنیم در هردوحالت تصمیم و انتخاب با ماست و در هردو حالت تصمیم ما بر مبنای افکار خودمان درست است. اما هر تصمیمی هزینه و سختیهای خودش را دارد. ماندن در نقطه امن هزینه و سختی خودش را دارد و حرکت به سمت هدفها هم دشواریها و هزینه های خودش را داراست حالا انتخاب با ماست که چه تصمیمی برای زندگی بگیریم.

 

فکر کردن

 

حساب و کتاب زیاد از حد و فکر کردن زیاد را باید کنار گذاشت این داستان اما و اگرهایی که ما در ذهنمان داریم که مثلا ” اگر اینطوری شد چی  ؟ اگر اونطوری شد چی  ؟ و….. ” همیشه این اما و اگرها وجود خواهد داشت و اگر بحساب اینهمه اما و اگر بخواهیم فقط فکر کنیم هرگز شروع نخواهیم کرد.

نکته پایانی این است ما راه فراری از اشتباه و شکست نداریم. شکست حتمی و قطعیست. این تصور باطل و اشتباهیست که فکر کنیم بدون اشتباه و شکست خوردن به دستاورد خاصی خواهیم رسید. این یک طرز فکر اتوکشیده است که همه چیز را خوب و صاف و منظم و مرتب میخواهد در حالیکه رشد همراه با پذیرش شکست و اشتباه و ریسک کردن همراه است. شکست برای فردیست که وارد گود بازی شده ، زمین میخورد و خاکی میشود و  الا کسی که کنار زمین ایستاده فقط یک شاهد و ناظر و تماشاچی خواهد شد. اگر وارد گود و زمین بازی شدیم شکست و سقوط را از همان لحظه اول بعنوان بخشی از پستی و بلندی راه باید به جان بخریم. همیشه بالا و پایین شدن در همه مسیرهای زندگی قرار دارد پس فقط به امید روزهای خوب و شاد و موفق نباشیم که این یک توهم و رویای دست نایافتنیست. بپذیریم که بسیاری از شرایط در طول مسیر برای ما رخ خواهد داد و نسبت به همان مشکلات و شرایط باید اقدام لازم را صورت دهیم. بپذیریم که بخشی از مسیر سختی و شکست و ناامیدی و دشواریست و راهی هم جز این نیست و در نهایت همین عبور از همین مسیر از ما یک انسان دیگری خواهد ساخت. پس زیاد فکر کردن را کنار بگذارید و هرچه زودتر شروع کنید.

 

فکر کردن

 

 

اگر این مطلب برای شما مفید بود آن را بادوستانتان به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

آیتم های مشابه

3 دیدگاه

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *