مرداد ۲۸, ۱۳۹۸

شروط زندگی آگاهانه بعنوان مهمترین ستون عزت نفس

شروط زندگی آگاهانه بعنوان مهمترین ستون عزت نفس

شروط زندگی آگاهانه بعنوان اولین رکن عزت نفس

در نوشته قبلی با عنوان ” زندگی آگاهانه ستون اول عزت نفس ” در مورد زندگی آگاهانه مباحثی را از زبان ناتانیل براندن استاد بزرگ عزت نفس جهان عنوان کردیم ، پیشنهاد میکنیم پیش از خواندن این نوشته حتما مقاله قبلی را مطالعه نمایید.

در اینجا قصد داریم ارکان و شروط زندگی آگاهانه را بیان کنیم ، زندگی آگاهانه رکن یا ستون اول عزت نفس است.

ویژگیهای زندگی آگاهانه

  1. داشتن ذهن و تفکر پویا

ذهن پویا یعنی اینکه در زندگی من مسئول انتخاب اندیشه های خود هستم ، من مسئول انتخاب دانش و اطلاعات و آگاهی هستم که به ذهنم وارد میکنم ، همچنین من مسئول انتخابهای خودم در زندگی  هستم و آگاهم به اینکه تصمیمات من بر کیفیت زندگیم قطعا موثر خواهد بود.

زندگی

۲ . توجه به لحظه اکنون

زندگی آگاهانه یعنی تا حد زیادی بر لحظه حال و اکنون تمرکز کنم ، اگر همین لحظه مشغول انجام دادن کارهایم در محل کار هستم تلاش کنم تمرکزم را بر همین زمان معطوف کنم ، این به معنای فراموشی گذشته یا بی تفاوتی به آینده نیست بلکه میخواهیم وجود حاضر اما غایب نباشیم و ذهنمان را در همین لحظه متمرکز فعالیت پیشرو کنیم.

۳٫ توجه کردن به واقعیتهای زندگی و فرار نکردن از آنها

اینکه به واقعیتهای بیرونی و واقعیتهای درونی خودم مثل نیازها ، احساسات و خواسته های درونم توجه کنم ، آنها را ببینم ، واقعیتها ، شرایط و مشکلات بیرونی را انکار نکنم و به دنبال راه حلی برای این مسائل باشم.

۴٫ تفاوت قائل شدن بین اتفاق ، تفسیر خودمان از اتفاق و احساس ما از یک اتفاق

شما مدیر خود را خشمگین و عصبانی می بینید که به سلام شما اهمیتی نمیدهد ، تفسیر شما از این اتفاق این است که حتما از من دلخور و عصبانی است که جواب سلام من را نداد ، به همین جهت احساس ناراحتی ، غم یا حتی ترس از بیکار شدن و اخراج شدن پیدا میکنید و به حالت تدافعی خواهید رفت.

احساس و برداشت و تفسیر ما همه واقعیت را نشان نمیدهد ، اگر همیشه احساس خود را عین واقعیت قلمداد کنید ، قطعا دچار مشکلاتی زیاد در روابط خود خواهید شد.

۵٫ توجه و پیگیری اهدافی که برای خود تعیین کرده ایم

در ارتباط با اهدافی که برای خود تعیین کرده ایم ، باید نگاه کنیم که در کجای مسیر هستیم ، اگر هدف شما این است که یک نویسنده شوید باید نگاه کنید که الان کجای مسیر هستید ، اگر هدف شما بهتر شدن روابطتان با همسرتان است ، الان در چه مرحله ایی هستید ؟ چقدر تاکنون در این مسیر قدم برداشته اید و چه رفتارهایی صورت داده اید.

آیا اقدامات شما در راستای اهداف شما قرار دارد ،  زندگی آگاهانه یعنی اعمال و رفتارهای ما در راستای اهدافمان و منطبق با آنها باشد.

۶ . درک و پذیرش شرایط علیرغم دشواریهای و سختیها ( باور خودتوانمندی )

در هر مسیری چالشها و مشکلاتی پیشرو است ، وقتی این دشواریها هجوم می آورد امکان انتخاب داریم یا باید به تلاش خود ادامه دهیم ، یا تسلیم مشکلات شویم.

این اتفاق و مواجه شدن با دشواریها در هر شرایطی رخ خواهد داد ، هم در ازدواج و تشکیل خانواده ، در کسب و کار ، در زمان تحصیل و دانشجویی ، در یک سازمان عالیرتبه و حتی در روابط شخصی مشکلاتی ایجاد خواهد شد ، زندگی آگاهانه باور خودتوانمندی را در ما تقویت میکند باور به اینکه علیرغم این دشواریها من توان عبور و حل این مشکلات را دارم.

ممکن است به مانعی برخورد کنیم اما صبور باشیم و روشهای متفاوت را انتخاب کنیم که مشکل حل شود اما تا جایی که در توان داریم نباید دست از تلاش برداریم. تسلیم شدن و رفتار منفعلانه خلاف زندگی آگاهانه است و اگر خواستیم حرکت را متوقف کنیم باید آگاهانه این تصمیم را بگیریم نه از سر انفعال .

۷ . بازنگهداشتن ذهن و پذیرش آگاهی جدید

رشد در گرو این است که دریچه های ذهن خود را باز نگه داریم و به کسب دانش ، اطلاعات و آگاهی جدید مشتاق باشیم.

۸ . دیدن اشتباهات خود و تلاش برای اصلاح آنها در زندگی

همه ما اشتباهاتی داشته ایم ، و قطعا در آینده نیز خواهیم داشت ، اگر اعتراف به اشتباهات و بررسی آنها را دون شان خود بدانیم خلاف زندگی آگاهانه عمل کرده ایم.

کسی که اعتراف به اشتباهش نمیکند و آن را دون شان خود میداند عزت نفس سالمی ندارد 

۹ . توجه داشتن به دنیای پیرامون

محیط اطراف ما به لحاظ فیزیکی ، سیاسی ، فرهنگی ، اجتماعی و اقتصادی بر روی ما موثر است ، بی توجهی به این نیروها و تصور اینکه در خلا زندگی میکنیم باور اشتباهیست. زندگی آگاهانه یعنی به دنیای پیرامون خود هم توجهی داشته باشیم.

۱۰ . توجه به اعتیادهایی که داریم

اعتیاد یعنی اجتناب از واقعیتهای جهان بیرونی

وقتی به الکل ، کار ، مواد مخدر ، روابط بیهوده ، و هر چیز دیگری اعتیاد داشته باشیم ، ظاهرا میخواهیم بر اضطرابهای خود غلبه کنیم و اعتیاد یک مسکن موقت برای پوشاندن این اضطراب است ، ولی اضطراب عمیقا پابرجاست. و چون مجدد از جای دیگری در زندگی سرباز میزند مجبوریم با شدت بیشتری آن اعتیاد را ادامه دهیم.

وقتی به چیزی مخرب معتاد شدیم یعنی میخواهیم از روبرو شدن با ناراحتیها و افسردگیهای درون خود که بر روی آنها نقاب میزنیم اجتناب کنیم. اگر تشخیص دهیم که در رابطه ایی هستیم که برای شان و منزلت ما مخرب است و همچنان رابطه را ادامه میدهیم ، در واقع رفتار اشتباه خود را توجیه کرده ایم و باید ابتدا این صدای توجیه کننده درون را خاموش کنیم.

جمع بندی

زندگی آگاهانه یعنی اینکه نگاه کنیم که نیاز است در کدام جنبه زندگی خود آگاهانه تر زندگی کرده و به واقعیتها و ضعفها و اشتباهات توجه نماییم. نگاه کنیم کدام زمینه از زندگی ما رضایت بخش نیست ، برای برخی از ما جنبه های معنوی رضایت بخش نیست و باید به آن رسیدگی بیشتری داشته باشیم ، برای برخی دیگر روابط خانوادگی نیاز به نگاه و دقت بیشتر دارد و برای عده ایی از ما مباحث مالی و مادی نیاز به توجه بیشتر دارد.

( زندگی آگاهانه یعنی نگاه کنیم در حال حاضر در هرکدام از جنبه های زندگیمان در کجا قرار داریم ، اکنون کجا هستیم و چه کارهایی برای بهتر شدن شرایط باید صورت دهیم  و آگاهانه زیستن ، نخستین ستون عزت نفس است )

خودشناسی

تغییر

عزت نفس

اگر این مطلب برای شما مفید بود آن را بادوستانتان به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

آیتم های مشابه

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *