اسفند ۰۳, ۱۳۹۷

نمونه هایی از رفتارهای اجتنابی به جای مواجه شدن

نمونه هایی از رفتارهای اجتنابی به جای مواجه شدن

نمونه هایی از رفتارهای اجتنابی به جای مواجه شدن

رفتارهای اجتنابی در زمره مخرب ترین رفتارهاییست که به سلامت عاطفی و هیجانی ما و همچنین عزت نفس ما آسیب میزند ، در این الگوی رفتاری به جای مواجه شدن با مشکل از روبرو شدن با آن کناره گیری میکنیم و موقتا صورت مسئله را پاک میکنیم.

نمونه الگوی رفتار اجتنابی

خارج شدن از یک ارتباط و ترک کردن یک نَفَر بدون مطرح کردن تعارض ها و خشمها و گلایه ها و مواجهنشدن با اضطراب بیان کردن تعارض و خشم است.این یک رفتار رایج است که ما فرد یا افرادی را ترک میکنیم قبل از اینکه گلایه ها را برای حل مسئلهبیان کنیم.

 مثلا از محیط کار استعفا میدهیم بدون اینکه مشکلات را مطرح کنیم و بیان کنیم و صبر داشته باشیمکه مشکل حل شود.نامزدی را بهم میزنم قبل اینکه در مورد نارضایتی ارتباط صحبت کنیم.

اجتنابی

ذهن خوانی و پیشگویی منفی و فاجعه سازی الگوهای رایج فکری رفتار اجتنابی

ذهن خوانی و پیشداوری منفی و فاجعه سازی یعنی در نظر گرفتن بدترین اتفاقات ممکن دو خطایشناختی بارز در مدل الگوی اجتنابی است.

یا اینکه این استدلال را می آوریم که اگر طرف مقابل فهم و شعور و عقل داشت خودش باید درک میکرد و این موضوع را میفهمید.

من با مدیرم صحبت نمیکنم چون مطمئن هستم که حرفم من را قبول نمیکند و مشکل حل نخواهد شد ( ذهن خوانی ) میدانم که اگر بر سر این مشکل بحث کنیم دعوا خواهد شد و همه چیز بدتر میشود. ( تفکر فاجعه سازی و پیشگویی منفی )

پس به جای حل مسئله و مواجه شدن اجتناب میکنم ،یا رابطه را قطع میکنم یا ارتباط را ترک میکنم و در واقع مسئله را موقتا با ترک یک نَفَر یا یک مکان پاک کرده ایم ولی همچنان مشکل درونی ما پابرجاست و در روابط دیگر این مشکل سرباز خواهد زد.

الگوی اجتنابی یکی از بدترین الگوها برای آسیب به سلامت عاطفی و هیجانی ماست اگر این الگو را اصلاح نکنیم به فرزندان خود هم این را انتقال میدهیم.

.

روانشناس

تغییر

کمالگرایی

اگر این مطلب برای شما مفید بود آن را بادوستانتان به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

آیتم های مشابه

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *