خرداد ۰۴, ۱۳۹۸

چند نکته برای افزایش رضایت از زندگی و خوشبختی ( بخش اول )

چند نکته برای افزایش رضایت از زندگی و خوشبختی ( بخش اول )

چند نکته برای افزایش رضایت از زندگی و خوشبختی ( بخش اول )

دکتر دیوید نیون روانشناس در کتاب صد راز ساده مردمان خوشبخت (۱۰۰ Simple Secrets of happy People)  بعد از مطالعه روی خصوصیات و عقاید افراد خوشبخت و دارای رضایت بالا از زندگی ۱۰۰ نکته از بهترین توصیه ها را بعنوان نتایج این تحقیقات خود بصورت یک تحقیق علمی بیان نموده است.

در این نوشتار به هشت ویژگی مردمان خوشبخت و دارای احساس رضایت را بر مبنای تحقیق دکتر دیوید نیون اشاره میکنیم.

  • داشتن هدف و معنا در زندگی یکی از عوامل مهم خوشبختی

همه ما در این جهان بر روی یکدیگر و محیط اطراف خود تاثیرگذار هستیم ، همه ما تحت تاثیر تصمیمات و حتی وجود افرادی که در اطرافمان هستند قرار میگیریم. مطالعات نشان داده یکی از بهترین عوامل پیش بینی کننده خوشبختی و افزایش سطح رضایت از زندگی این است که آیا شخص برای خودش هدفی درنظر گرفته است یا نه ؟

انسانهایی که هدف مشخص و روشنی از زندگی ندارند نارضایتی بسیار زیادی در طول زندگیشان تجربه خواهند کرد

خوشبختی

  • همان اتفاقاتی که برای افراد خوشبخت می افتد برای افراد ناخوشبخت هم می افتد اما یک تفاوت وجود دارد

اینطور نیست که آدمهای خوشبخت پشت سرهم خوبی و موفقیت و خوشی را تجربه کنند و آدمهای غیرخوشبخت پشت سرهم بدبختی وشکست را تجربه کنند ، بلکه تجربیات زندگی آدمهای خوشبخت و غیرخوشبخت شاید بسیار شبیه به یکدیگر باشد.

تفاوت در این است که افراد دارای سطح رضایت بالا و خوشبختی از زندگی ، بیشتر به نقاط تکیه و برون یافت از مشکل ذهنشان را درگیر میکنند و افراد ناخوشبخت دو برابر وقت بیشتری صرف فکر کردن به حوادث ناخوشایندی که رخ داده میکنند.

خوشبختی

  • انسانهای خوشبخت همیشه به دنبال برنده شدن نیستند

آدمهای بسیار جاه طلب که همیشه به دنبال برنده شدن هستند در نهایت از همه چیز لذت کمتری خواهند برد ، جاه طلبی زیاد باعث میشود که احساس رضایت در زندگی وجود نداشته باشد چون فرد احساس میکند که هیچ موفقیتی کافی نیست و هرشکستی هم او را به شدت از پا در می آورد به همین جهت آدمهای به شدت رقابتی برای موفقیتهای خود ارزش کمتری قائلند به نسبت آدمهایی که شدیدا در پی رقابت یا جاه طلبی زیاد نیستند.

  • مقایسه های عادلانه ایی در زندگیشان دارند

یکی از دلایل اصلی احساس نارضایتی ریشه در این دارد که چگونه خودمان را با دیگران مقایسه میکنیم براساس اینکه خود را با چه کسی مقایسه میکنیم احساس ما نسبت به زندگی و خودمان تفاوت میابد.

به گروه زیادی ازشاگردها جدولی داده شده بود تا آن را حل کنند محققان مقایسه ایی بین میزان رضایت شاگردانی که توانسته بودند آن جدول را به سرعت حل کنند و آنهایی که جدول را باسرعت کمتری حل کرده بودند به عمل آوردند.

شاگردهایی که جدول را سریع حل کرده بودند و خودشان را با سریعترین شاگردها مقایسه کرده بودند از دست خود ناراحت و شاگردانی که با سرعت کمتری جدول را حل کرده بودند و خودشان را با افراد سریع مقایسه نمیکردند از خودشان راضی تر بودند.

  • برای تجربه خوشبختی ، اهل ایجاد رابطه باشید

از فرصتهایی که در محل یا درمیان همگان برای ارتباط دارید استفاده کنید ، ما انسانها احتیاج داریم که احساس کنیم عضوی از یک واحد بزرگتر هستیم که به دیگران توجه داریم و در مقابل دیگران هم به ما توجه دارند.

داشتن روابط نزدیک علاوه بر ایجاد رضایت خاطر فردی در انسان و بهتر کردن دید او نسبت به کل جهان ، مهمترین عامل برای داشتن احساس خوشبختی به شمار می رود.

نزدیکی در رابطه صمیمانه با آدمهای دیگر ، چندین برابر به انسان کمک بیشتری میکند که احساس خوبی نسبت به خود پیدا کند و خودش را بیشتر دوست داشته باشد.

  • پذیرش بدون قید و شرط خویشتن یکی از ارکان اساسی خوشبختی

ارزش ما به مقدار پولی که دربانک داریم یا نوع کاری که انجام میدهیم و یا مکان زندگیمان سنجیده نمیشود. شما همانند هر انسان دیگری مجموعه ایی غیرقابل باور از یک سری نقاط قوت و ضعف هستید.

آدمهایی که از خودشان احساس رضایت دارند و حس خوشبختی را  تجربه میکنند شکست را راحت تر می پذیرند ، آن را بخشی از طبیعت زندگی میدانند ،  به آن به چشم یک فاجعه نگاه نمیکنند و آن را به ارزشمندی خود ارتباط نمیدهند. اما افرادی که از خود احساس رضایت ندارند شکستها را فاجعه دانسته و آن را نشانه ایی بر بی لیاقتی و بی ارزشی خود قلمداد میکنند.

  • انتظارات واقع بینانه داشته باشید.

آدمهای راضی و خوشبخت همه آن چیزهایی که میخواهند را به دست نمی آورند اما برای همه آن چیزهایی که به دست می آورند ارزش قائل هستند ، اما آدمهای ناراضی هدفهای دست نیافتنی برای خود در نظر میگیرند.

هرچقدر اهداف شما با امکانات و شرایطی که دارید بیشتر همخوانی داشته باشد احساس رضایت و خوشبختی بیشتری خواهید داشت. هرچقدر اهداف واقع بینانه تر و قابل دست یافتن باشد امکان اینکه حس بهتری به  خود داشته باشیم بیشتر است.

  • با مسائل ومشکلات خود به تنهایی مواجه نشوید.

ما موجوداتی اجتماعی هستیم که نیاز داریم مسائلمان را با دیگران در میان بگذاریم وقتی تنها هستیم مسائل سخت تر میگذرد اما وقتی از مسائل خود با دیگران صحبت میکنیم دید ما بازتر میگردد.

تنها نتیجه حاصل از پنهان کردن مسائلتان این است که مطمئن شوید هیچ کس به شما کمکی نخواهد کرد.

آزمونی بر روی یک دسته از خانم ها صورت گرفت که از زندگی خود چندان راضی نبودند برخی از این خانم ها را با کسانی که مسائل مشابهی داشتند آشنا کردند و برخی دیگر را رها کردند تا به تنهایی با مسائل خود روبرو شوند.آدمهایی که با خانم های دیگر آشنا شده بودند در طی زمان نگرانیهایشان ۵۵ درصد کاهش یافته بود در حالیکه سایر خانم ها که ارتباطی نداشتند هیچ بهبودی در شرایطشان ایجاد نشد.

( ادامه دارد )

روانشناس

اگر این مطلب برای شما مفید بود آن را بادوستانتان به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

آیتم های مشابه

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *