آبان ۲۴, ۱۳۹۸

خودکم بینی نگرشی ذهنی _ چندخطی در باب خودکم بینی

خودکم بینی نگرشی ذهنی _ چندخطی در باب خودکم بینی

خودکم بینی نگرشی ذهنی

چندخطی در باب خودکم بینی

خودکم بینی نوعی نگرش ذهنیست که ما نسبت به خودمان ، دیگران و وقایع اطراف خود داریم. خودکم بینی یکی از ویژگیها و مشکلات درون فردی انسانهاییست که که آنها را از تلاش برای اهدافشان باز میدارد.

در چنین حالتی فرد خودش را لایق و شایسته دیگران نمیداند در چشم انسان خودکم بین اطرافیان افرادی شایسته تر و با ارزش تر از او هستند و او فردی پر از نقص و بی ارزش است.

 

نگرش و باورهای درونی در خودکم بینی بسیار موثر است.

 

همانطور که اشاره کردیم خودکم بینی یک نگرش ذهنیست که نسبت به رویدادها یا نسبت به اطرافیان خود داریم. نتیجه این نگرش است که در ما ایجاد احساس ناخوشایند میکند. این باورهای درونی ما نسبت به خودمان و اطراف ماست که این برداشتها و احساسات ناخوشایند را از دیگران دریافت میکنیم.

 

 

خودکم بینی

 

احساساتی که با موضوع خودکم بینی همراه است

 

  1. اضطراب فراوان از وقوع اتفاق ناخوشایند در آینده

این افراد همواره در انجام کارهای مهم خود اضطراب شدیدی نسبت به نتایج ، پیامدها و شکست خوردن و اشتباه کردن یا مورد انتقاد قرار گرفتن دارند

۲) افسردگی پس از اشتباه

در نگاه این افراد اشتباه کردن و زمین خوردن به معنی بی ارزشی و ناخوشایند بودن است و بعد از اشتباه با رفتن در حس عمیق من خوب نیستم به سمت افسردگی میروند

۳) احساس گناه از رد درخواست دیگران یا زندگی برطبق نظام ارزشی خودش

زمانیکه به خواسته دیگری نه بگوید دچار احساس گناه میشود و زمانیکه تمایل دارد بر مبنای نظام ارزشی خود زندگی مستقل داشته باشد مثل مرد سی ساله ایی که قصد دارد استقلال فیزیکی از والدین خود کسب کند با احساس گناه شدید از تصمیم و جدایی مواجه میشود.

 

خودکم بینی

 

۴) احساس زشت بودن و بدچهره بودن

حتی با داشتن چهره مناسب و متعادل این افراد از ظاهر خود راضی نیستند و تصور چهره زشتی از خود دارند.

 

خودکم بینی

 

۵) حساس و زودرنج بودن

در زمان تنش و تعارض و یا مورد انتقاد قرار گرفتن ، خودکم بینی فرد را بخاطر حساس و زودرنج بودن به سمت گفت و گوی درونی منفی و احساس عمیق من خوب نیستم خواهد برد.

در چه کارهایی خودمان را کوچک و بی ارزش بحساب میاوریم

باورهایی که خودکم بینی با خودش به همراه میاورد در مهمترین حوزه های زندگی تاثیر میگذارد.

  1. شکست خوردن در رسیدن به یک هدف

زمان شکست خوردن ،خودش را تحقیر میکند و شکست خود را با شکست خورده بودن مساوی میداند ، اگر در یک موضوع شکست بخورد فکر میکند که درکل شکست خورده است.

۲) بی کفایتی در انجام کارها

زمانیکه در انجام کارهای خود ناتوان هستید و خودتان را تحقیر میکنید در واقع خودتان را با رفتارتان برابر میدانید. اگر رفتار احمقانه ایی از شما سر بزند فکر میکند به طور کلی احمق است و تمایل شدیدی به دور شدن از دیگران و رفتن به خلوت خود دارد. در آن زمان شما چون خودتان را بخاطر یک رفتار اشتباه تحقیر میکنید تصور میکنید دیگران هم شما را تحقیر میکنند.

۳) احساس گناه افراطی و شدید بخاطر یک رفتار اشتباه ( میل به خودتخریبی )

برای هر انسانی پیش میاید که عملی صورت دهد که برخلاف نظام ارزشی او باشد خودکم بینی انسان را در حالتی قرار میدهد که خودش را بخاطر رفتار اشتباه شخصی بد و فاسد میپندارد. با سرزنش و تنبیه خود سعی میکند به مجازات این اشتباه خودش را با سلب کردن خوشی و آرامش تحت تنبیه قرار دهد.در این حالت تصور میکند که عمیقا فردی بی ارزش است و استحقاق بخشش ندارد.

 

خودکم بینی

 

۴) زمانیکه مورد انتقاد قرار میگیرد در حس بی ارزشی می رود.

در برابر انتقاد ، در حالت انفعال و خود را کوچک دانستن قرار میگیرد.حتی اگر انتقاد شخص مامربوط و غیرمنصفانه باشد باز خودکم بین اصرار شدیدی دارد که تصور کند انتقاد شخص مقابل درست است. این منجر به ترس شدید از انتقاد شده و این ترس از انتقاد توانایی حرکت به سمت جلو را از او سلب میکند.

.

.

مشاوره

.

عزت نفس

اگر این مطلب برای شما مفید بود آن را بادوستانتان به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

آیتم های مشابه

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *