آبان ۰۱, ۱۳۹۸

خودکم بینی چگونه منجر به اهمالکاری در ما میشود ؟

خودکم بینی چگونه منجر به اهمالکاری در ما میشود ؟

خودکم بینی چگونه منجر به اهمالکاری در ما میشود ؟

خودکم بینی چیست ؟

خودکم بینی طرز فکر و نگاه انسانیست که خودش ، توانمندیهایش ، دستاوردها و پیشرفتهای خودش را ناچیز میپندارد. تواناییهای خودش را در حد مطلوب و آنچه که هست باور ندارد و به همین دلیل فرصتهای بیشماری را برای رشد در زندگی از دست میدهد.در واقع انسانی که خودکم بینی دارد حتی علیرغم تحسین و تشویق دیگران خود را شایسته نمیداند.

 

خودکم بینی

اهمالکاری چیست ؟

اهمالکاری از نظر روانشناسی تمایل درونی ما انسانهاست که تصمیم به اجرایی کردن یک موضوع یا هدف را به آینده موکول میکنیم. اهمالکاری در برخی از ما انسانها در حد طبیعی و نرمال وجود دارد اما در غالب انسانها این به تعویق انداختن کارها مشکل ساز بوده و پیامدها ی ناخوشایندی در بردارد.

 

هر انسانی اهمالکاری مخصوص خودش را دارد 

 

هر فردی در تمام کارهایی که در زندگی انجام میدهد مرتکب اهمالکاری نمیشود. هر انسانی اهمالکاری مخصوص خودش را دارد ممکن است یک نفر در پیگیری مسائلی که مربوط به شخص خودش میباشد انضباط داشته باشد اما در مسائلی که افراد دیگری هم در آن دخیل هستند اهمالکار باشد.

بنابراین شاید بدنباشد قبل از ادامه این مقاله مشخص کنید شما در کدامیک از زمینه های زندگیتان اهمالکاری بیشتری دارید

( برنامه های شخصی ، ارتباط برقرار کردن با دیگران ، سلامتی و تندرستی ، تماس تلفنی به یک شخص ، درخواست از دیگران ، مسائل مالی ، امور خانواده و….)

 

اهمالکاری بخاطر خودکم بینی

 

بطور نسبی هر انسانی گاهی اوقات دچار احساس خودکم بینی میشود. یعنی ممکن است در برخی از روابط و شرایط این حس در او زنده شود. اما داستان این مقاله به افرادی میپردازد که بخاطر احساس خودکم بینی بسیاری از کارهای مهم زندگیشان را بخاطر طرز فکرشان به تعویق میاندازند.

 

مثالهایی از ارتباط خودکم بینی و اهمالکاری

مدیر شما به شما پیشنهاد میدهد که سرپرستی یک پروژه را برعهده بگیرید. شما دچار حس تردید هستید که آیا این شرایط را بپذیرید یا نه ؟

فکر میکنید که شاید از عهده این مسئولیت به خوبی بر نیایید. میترسید که مبادا در این کار شکست بخورید. در حالیکه مدیر شما به طور قطع شما را از لحاظ تحصیلات و تجربه شایسته این پست میداند اما شما خودتان و توانمندیهای خود را باور ندارید و دائما در تردید هستید و پذیرش این مسئولیت را به تعویق میاندازید.

در یک کلاس درس نشسته اید و سوالی برای شما پیش می آید. از ترس اینکه مبادا سوال من بی ارزش باشد ، یا معلم درباره من و سوالم طرز فکر بدی پیدا کند یا همکلاسیها در دلشان با شنیدن سوال ، من را مسخره کنند پرسش را به تعویق میاندازید. و در نهایت به این فکر فرو میروید که کلا دیر شده و معلم از این بحث گذشت و مطلب جدیدی شروع کرد.

 

خودکم بینی

 

طرز فکر و نگاه خودکم بین به خودش چگونه است ؟

خودکم بین ها خود را افرادی ناتوان و کم استعداد میدانند. آنها تصور میکنند نمیتوانند یک کار را به صورت مطلوب صورت دهند. فکر میکنند دست به هرکاری بزنند به احتمال فراوان شکست خواهند خورد.دائم در تلاش هستند که هرکاری را به بهترین نحو صورت دهند که به همین دلیل وقت زیادی را از دست میدهند.

خودکم بینی باعث میشود که به آینده خوش بین نباشند. به پیشرفت و رشد در آینده ایمان ندارند. احساس بازنده بود و از پیش باختن در این افراد باعث میشود که در بیشتر اوقات دچار نگرانی ، افسردگی و ناامیدی و ناتوانی باشند.

 

خودکم بینی

 

اهمالکاری بخاطر خودکم بینی چه احساسی در فرد ایجاد میکند ؟

 

در این حالت شما احساس میکنید در انجام وظایف و مسئولیتهای خود کوتاهی میکنید. و توان واقعی خود را به کار نگرفته اید. در واقع خودکم بین در عین باورهای منفی که نسبت به خودش دارد این احساس را هم تجربه میکند که توانمندیش بیش از این باورهاست ولی بخاطر اینکه فکر میکند از عهده کارها بر نمی آید ، دست به کار نمیشود.

 

خودکم بینی

 

چگونه از این حالت خارج شویم ؟

خودکم بینی موضوع بسیار عمیق و گسترده ایست که هرگز نمیتوانیم با چند توصیه و راهکار کمک کنیم که این موضوع به همین سادگی در ما حل شود. ولی در اینجا به چند نکته مهم اشاره میکنیم.

 

توانمندیهای واقعی خود را بشناسید

اول از همه سعی کنید توانمندیهای واقعی خود را بشناسید و به درک درستی از این توانمندیها برسید. دستاوردها و موفقیتهای گذشته خود را مرور کنید. اگر در گذشته از یک چالش بسیار بزرگ و سخت عبور کرده اید ، اگر در گذشته بر سر یک پروژه با تمام دشواریهایش موفق بوده اید امروز هم به احتمال فراوان بر چالشهایی تا حدی سخت تر غلبه خواهید کرد.

 

نگرش منفی و بدبینانه به خود را اصلاح کنید

وقتی توانمندیهای خود را در نظر میگیرید از منفی بافی پرهیز کنید. گفت و گوی درونی افرادی که به این مشکل دچار هستند بسیار منفی و پر از نگاه بدبینانه به زندگی و به خودشان است. 

 

ببنید تصمیم شما چه منافعی برای دیگران دارد

در زمان تصمیم گیری برای انجام یک کار به این فکر کنید که آیا اجرای این تصمیم به نفع خودم ، شرکتم و جامعه ایی که در آن زندگی میکنم هست و اگر اینگونه است قضاوت دیگران را درباره خود کمرنگ تر کنید.

 

برای عبور از خودکم بینی تحمل خود را در برابر ناملایمتها بیشتر کنید

این واقعیت را بپذیرید که بسیاری دیگر از انسانها دچار این مشکل هستند و در شرایط فعلی شما همین احساس و افکار را تجربه میکنند پس در تجربه این احساس شما تنها نیستید.

وقتی در مسیر یک تصمیم یا مسئولیت قرار بگیرید همیشه پستی و بلندی و ناملایمت وجود دارد. باید این واقعیت را قبول کنید که زندگی تحت هر شرایطی و در هر مسیر پر از چالش و فراز و نشیب است و شما ناچار هستید هر مسیر یا هدفی را با تمام چهره های زشت و زیبای آن بپذیرید. قبول کردن این واقعیت تحمل ما را در برابر وقایع یا برخوردهای ناگوار بیشتر میکند.

 

خودکم بینی

 

در پایان این مقاله باز هم تاکید میکنم که خودکم بینی موضوع بسیار گسترده و عمیقی است که با چند راهکار و تکنیک قابل بهبودی نیست در این مقاله فقط به کلیات این موضوع و ارتباط آن با اهمالکاری پرداختیم. در مقاله ایی جامعتر موضوع خودکم بینی را بیشتر با شما مطرح خواهیم کرد .

 

کمالگرایی

 

عزت نفس

اگر این مطلب برای شما مفید بود آن را بادوستانتان به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

آیتم های مشابه

1 دیدگاه

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *