چگونه نسبت به ظاهر و اندام خود به خودپذیری برسیم ( تمرین )

چگونه نسبت به ظاهر و اندام خود به خودپذیری برسیم ( تمرین )

چگونه نسبت به ظاهر و اندام خود به خودپذیری برسیم

( تمرین )

خودپذیری به انسان آرامش میدهد و با خودپذیری با واقعیتهای موجود سر جنگ نخواهیم داشت.

یکی از تمرینات خودآگاهی در خودشناسی این است که با ویژگیهای ظاهری خود کنار بیاییم. تقریبا اکثرانسانها با خودشان این موضوع را دارند که شاید دوست داشتند بخشی از اندام یا ظاهر و چهره آنه به شکل دیگری بود و این حس مشترک اکثر ما انسانهاست.در بدن خود یا صورت خود بخشی را دارند که شاید آن را نقص ظاهری خود میدانند. خودآگاهی به ظاهر خودمان یعنی اینکه فعلا در شرایط معمول بپذیریم که این چهره و این اندام را داریم.

 

اگر امکان تغییر وجود دارد آن را بهبود بخشیم ولی اگر امکان تغییر نیست بهترین راه پذیرش در شرایط فعلیست. پذیرش به این معنا نیست که خودفریبی کنیم بلکه کنار آمدن با شرایط موجود است.

 

خودپذیری

 

ناتانیل براندن ( یکی از بزرگترین اساتید حوزه عزت نفس ) در کتاب چگونه عزت نفس خود را تقویت کنیم این تمرین خودپذیری ظاهر را اینگونه بیان میکند :

روبروی یک آیننه بایستید و به اندام و صورت خود نگاه کنید. شاید متوجه شوید که دوست داشتید بخشی از اندام یا ظاهر شما بهتر یا به نحو دیگری میبود. ممکن است نقصی در صورت خود حس کنید یا نشانه هایی از پیری یا کهولت سن در چهره شما باشد با وجود تمام اینها و با وجود تجربه هیجان منفی که بخاطر دیدن نواقص ظاهری خود به شما دست میدهد به خود نگاه کنید و با خود این جمله را تکرار کنید :

 

هرچقدر هم در وجودم عیب و نقص باشد همه آنها را بدون پرده پوشی میپذیرم

حتی ممکن است با مشاهده خودتان در آینه لذت نبرید ولی با انجام این تمرین به این گفت وگوی درونی میرسید که بپذیرید فعلا این ظاهر و چهره من است و من حقیقت را انکار نمیکنم و آن را قبول میکنم. از دیدگاه براندن معنی پذیرش و خودپذیری این نیست که ما حتما آن را دوست داریم بلکه معنی آن این است که من بدون انکار و بدون بی توجهی و اجتناب از واقعیت ظاهری خود در شرایط فعلی آن را میپذیرم و با آن کنار میایم. “

 

خودپذیری

 

 واقعیت همان واقعیت است و شما قبول کرده اید چهره و اندام شما همین است که در آیننه مشاهده کرده اید. هرگاه به واقعیت موجود تسلیم شویم آرامش و احساس راحتی بیشتری داریم تا زمانیکه واقعیت را انکار کنیم و حسرت شرایط ایده آل در ذهن ما باشد شرایطی که فعلا با امکانات موجود نمیتوان آن را تحقق بخشید.

 

براندن اعتقاد دارد این تمرین را هر روز صبح و شب به مدت دو دقیقه باید صورت دهیم. به عقیده او در ظرف مدت کوتاهی ارتباط مستقیمی بین خودپذیری و افزایش عزت نفس ما ایجاد خواهد شد.در حالیکه چهره شما همان چهره قبلیست ولی با این تفاوت که شما قبلا با آن رابطه خوبی نداشتید.

اگر این مطلب برای شما مفید بود آن را بادوستانتان به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

آیتم های مشابه

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *