آبان ۰۱, ۱۳۹۸

خودتخریبی چیست و در انسانها چه نشانه هایی دارد ؟

خودتخریبی چیست و در انسانها چه نشانه هایی دارد ؟

خودتخریبی چیست و در انسانها چه نشانه هایی دارد ؟

خودتخریبی رفتارهایست که بر مبنای الگوهای اشتباه فکری ما علیه خودمان صورت میگیرد.همه ما در زندگی روزهای سخت و با ناکامی و شکست را پشت سر میگذاریم روزهایی که زندگی باب میل مانیست ، مورد طردشدن قرار میگیریم ، شکست خورده ایم و اشبتاه کرده ایم در این روزها همین الگوی فکری اشتباه میتواند ما انسانها را به سمت خودتخریبی سوق دهد.در این نوشته قصد داریم به نشانه هایی از موضوع خودتخریبی اشاره کنیم.

 

خودتخریبی

اولین مدل خودتخریبی _ سرزنش خویشتن

سرزنش کردن خود زمانی بیشترین فشار را به روی ما وارد میکند که ما سعی میکنیم علل همه رویدادها را به خود نسبت دهیم و احساس مسئولیت شدید نسبت به همه رویدادهای زندگیمان داشته باشیم. سرزنش کردن خود الگوی تفکریست که از کودکی در وجود ما آمیخته گشته و این همان صدای سرزنشگر درونیست که دائما در حال محاکمه ماست.

افرادی که صدای سرزنشگر بالایی دارند در بیشتر اوقات دچار خطای شناختی شخصی سازی هستند و هرزمان اتفاق ناگواری در زندگیشان رخ دهد آنها مسئولیت وقایع و رویدادهای ناگوار را کاملا به خود نسبت میدهند.

یک زن و شوهر را در نظر بگیرید که مرد به همسرش خیانت میکند. زنی که الگوی خودتخریبی و سرزنش خود دارد دائما خودش را مسئول و مقصر این خیانت میداند و گفت وگوی درونی او مشابه جملات زیر است

” اگر جذابتر بودم ، اگر جاذبه جنسی و اندام بهتری داشتم ، اگر به جای کارهای خانه و بچه ها بیشتر به زیبایی خودم رسیدگی میکردم این اتفاق رخ نمیداد “

 

خودتخریبی

ابراز نکردن خشم و ناراحتی برای پرهیز از تعارض

 پیش فرض ذهنی در این زمینه این است که خشم خود را نگه داریم تا مبادا طرف مقابل ما ناراحت شود و این رابطه دوطرفه خدشه دار گردد.

این یک مکانیزم خودتخریبی در افرادیست که وابستگی و بی کفایتی دارند و دچار الگوی مهرطلبی هستند. متاسفانه افرادی که میل به تخریب در کار خود دارند با ابراز نکردن خواسته ها ، سکوت در مقابل رفتار نامناسب دیگری ، و بیان نکردن ناراحتی و خشم خود اجازه سواستفاده دیگران را می دهند.

ترس عمیق از طرد شدن و این باور اشتباه که اگر خوب باشیم از گزند طرد و خشم دیگران دور میمانیم ، این الگوی مهرطلبانه را در وجود آنها نهادینه ساخته است.خشم های فروخورده آنها را دچار استرس و فرسایش درونی خواهد ساخت.

 

خودتخریبی

 

تقصیر و گناه بیهوده و خود را مستحق عذاب دانستن

اینکه فکر کنیم چون ما کار بدی مرتکب شده ایم پس این عذاب و تنبیه ماست که این اتفاق برای ما رخ دهد. این باور همانند این است که فکر کنیم رویدادهای خوب تنها زمانی اتفاق خواهند افتاد که ما خوب باشیم و زمانیکه بد باشیم بدیها در انتظار ماست

این باور و احساس مجازات شدن که در پس این احساس تقصیر ، یک احساس گناه و یک احساس شرم بیهوده نهادینه شده است. با این طرز فکر همه انسانهایی که بخاطر زلزله از دنیا رفته اند یا درخشکسالی آفریقا از گرسنگی مرده اند گرفتار گرفتار عذاب الهی و مجازات و تنبیه شده اند.

مادری که در نقش معلم ، گاهی اوقات به دانش آموزان خود کتک زده بود با این طرز فکر ، پس از سقط شدن فرزندش این را مجازاتی از جانب خداوند بخاطر آن تنبیه ها میدانست.

 

خودتخریبی

 

مقایسه افراطی خود با دیگران

یکی از نمودهای بارز خودتخریبی زمانیست که خودمان را به طرز بیرحمانه ایی با دیگران مقایسه میکنیم منظور از مقایسه ، مقایسه منفی و افراطی با دیگران است.

در این مقایسه معمولا کسانی را برای خود در نظر میگیریم و خود را با آنها مقایسه میکنیم که به مراتب از ما بهتر هستند ، مادری که در تربیت فرزندانش تلاش زیادی کرده بود با دیدن تعدادی از دوستان و هم دانشگاهیان خود که علاوه بر تربیت فرزند ، چند سال پیش تحصیلات دانشگاهی خود را هم ادامه داده بودند و اکنون مشغول به کار بودند احساس بی لیاقتی و بی ارزشی میکرد.

مقایسه های منفی اجتماعی از دلایلی است که افراد دارای موقعیتهای خوب را دچار احساس حقارت ، و بی لیاقتی میسازد.

توقعات بیش از حد توان از خود و دیگران داشتن

آدمهای سختگیر و غیر منطعف ، که هم توقعات سخت گیرانه و هم هدفهای بسیار جاه طلبانه و بلندپروازانه برای خود دارند در بیشتر مواقع استرس زیادی تجربه میکنند و چون به اهداف بزرگ خود به صورت کامل نمیرسند عزت نفس آنها خدشه دار میگردد.

این افراد همانطور که برای خود سختگیر هستند نسبت به دیگران هم توقعات زیادی دارند و کمترین احساس رضایت را در روابط خود بخاطر این سختگیری تجربه میکنند.

 

فرار از مشکلات و درد و سختی جنبه ایی دیگر از خودتخریبی

تمایل به راحت طلبی مخصوص افرادیست که از مشکلات و سختیهای زندگی فرار میکنند این اشخاص قطعا در آینده با مشکلات جدی در زندگی شخصی و آینده خود مواجه خواهند شد. هرگز نمی آموزند که رسیدن به یک خواسته با کار و تلاش و تحمل دشواریها ممکن میگردد.

تقریبا بیشتر افرادی که حاضر به پذیرش و مواجه شدن با سختیهای زندگی نیستند از مکانیزمهای فرار از این دشواریها استفاده میکنند.

خوابیدن زیادی ، تنبلی و بی انضباطی ، رویاطلبی و رویاپروری بدون اقدام و عمل ، پناه بردن به مواد مخدر یا اعتیادهای دیگر ( رابطه جنسی ، اعتیاد به اینترنت ، پرخوری و ، مشروب ، فیلمهای پورنوگرافی و…) همگی اینها مکانیزمهایی جهت فرار از واقعیتها و روبرو نشدن با چالشهای زندگیست.

 

خودتخریبی

 

کمالگرایی ( بی نقص گرایی )

کمالگرایی و اصرار به اینکه همه چیز کامل و بی نقص باشد نمونه دیگری از خودتخریبی است. همه چیز باید مهیا باشد تا کاری را شروع کنیم در غیر اینصورت این برنامه به تاخیر خواهد افتاد و این به تاخیر انداختن به دلیل ترس از کامل نبودن مانع و سد راه ماست.

ایفا کردن نقش خدا و سوپر من برای انجام دادن یک کار باعث میشود هرگز دست به هیچ کاری نزنیم و این شروع نکردن هم عزت نفس ما را کاهش میدهد و هم یک حس فرسایش درونی را تجربه منمایند.

این سوپر من بودن هرگز در دنیای واقعی هرگز جواب نخواهد داد چون پس از مدتی در میابیم که تصورات ایده آل ما از سوپرمن بودن و خارق العاده بودن هرگز تناسبی با دنیای واقعی و شرایط آن و توانمندیهای ما و اطرافیان ما ندارد.

 

خودتخریبی

 

کسانی که اصرار دارند همیشه بی نقص عمل کنند از همه ناقص تر عمل خواهند کرد زیرا بجای اینکه به دنبال یک هدف واقعی باشند همواره ماه را نشانه میگیرند.

 

کمالگرایی

اگر این مطلب برای شما مفید بود آن را بادوستانتان به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

آیتم های مشابه

1 دیدگاه

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *