من که خوبم چرا باید بلا سرم بیاد !! خوب بودن و توقع اتفاقات خوب داشتن

من که خوبم چرا باید بلا سرم بیاد !! خوب بودن و توقع اتفاقات خوب داشتن

من که خوبم چرا باید بلا سرم بیاد !! خوب بودن و توقع اتفاقات خوب داشتن

چرا من که خوبم این بلا سرم بیاد ؟؟؟!!! دوستی چند وقت پیش پیام داد که شریک کاریم سر من رو کلاه گذاشته و پولم رو خورده و الان من باید بدهکاری بانک رو پرداخت کنم و هیچ ضمانت و چکی هم از دوستم ندارم ولی به او اعتماد کرده بودم ، و اینهم جواب اعتماد من ،

من که هر جا تونستم به دیگران کمک کردم ، من که اهل بدی نبودم ، مال مردم نخورده بودم چرا باید این بلا سرمن بیاد ؟؟ چرا خدا عدالت نداره !!!! اینهمه میخورن و میبرن و سر و مر و گنده ان ما که آدمهای درستی هستیم باید پولمون بخورن و این جواب ما باشه ، اینهم از عدالت خدا و دنیا !!!

پاسخ این دوست من کاملا روشنه : این حرف بیهوده که خیلی وقته باب شده که گفته میشه

” هرچه بکاری جهان هستی و کائنات به تو باز میگردونه “

این جمله این توقع رو ایجاد میکنه که اگر من خوب باشم و خوبی کنم باید دنیا و خدا و کائنات و این جهان هم همیشه به من خیر برسونند ، نقطه مقابل این تفکر رو هم باید دید یعنی اگر من اهل شر باشم و شر به انسانها برسونم و آزارشون بدم پس باید همین خدا و کائنات بر سر من بلای آسمانی نازل کنند و من بیچاره و بدبخت و ذلیل باشم .

در کل از اساس این تفکر اشتباهه و مثالهای نقض فراوانی میشه زد ، یه نگاه به کودکان بیچاره و بیگناه سوریه بندازیم که زیر دست چند کشور هر روز بمباران میشن و تیکه تیکه ، اینها گناهی کردند ، ظلمی مرتکب شدند که کائنات و جهان هستی این بلا رو سرشون آورده !!!!

یه نگاه به افراد خوبی بندازیم که در هواپیما سوار میشن و سقوط میکنند اینها اهل شر بودند !!! کار گناهی مرتکب شدند که مجازاتشون سقوط بوده ، اگر زلزله باعث مرگ جمعیتی از یک شهر بشه پس اینها بخاطر عذاب الهی به این عقوبت دچار شدند !!!! 

اگر اینطوره یک سوال رو پاسخ بدیم ” اینهمه جنایتکار و سیاستمداران کلاشی که به اسم منافع خودشون ، به اسم کشور گشایی ، به اسم از بین بردن سلاح کشتار جمعی و…در منطقه جنگ به راه انداختند و می اندازند و کشت و کشتار میکنند و مردم بیگناه و سربازانی که مجبورند به جنگ برند و از دست سیاستهای آنها کشته میشن چرا پس سالم هستند ؟

چرا کائناتی که منتظر هست من آدم عادی خطا کنم و سریع عذاب الهی بر سر من وارد کنه بر سر اینهمه کلاه بردار ، اهل اختلاس و رانت و دزدی آشکار از پول بیت المال و اینهم جنایتکار و دیکتاتور این بلا رو نمیاره !!!

 پس دقت کنیم که این قائده و باور از اساس اشتباه است که فکر کنم اگر من خوب باشم باید جهان هم همیشه خوبیها رو به من نشون بده و اگر بد بودم سریعا به مجازات اعمالم میرسم و یه بلایی بر سر من میاد .

 ما انتخاب میکنیم ارزشهای اخلاقی و انسانی و خوب بودن رو فقط بخاطر ارضای نیازهای روحی و روانی خودمون که به ما احساس خوب از بودن خودمون بده نه اینکه من خوب باشم که جهان یا خدا با من حساب و کتاب کنه _ ما تلاش میکنیم اصول اخلاقی و انسانی رو اجرا کنیم اگر دنیا با ما خوب تا کرد که چه بهتر ولی اگر نکرد همین که من به راه درست و عمل درست پایبند باشم در مسیر درست حرکت کردم احساس رضایت شخصی از کارم رو برداشت کردم و همین برای من بهترین پاداش هست که بر طبق اصول درست پیش رفتم و وجدان آسوده ایی خواهم داشت.

 لزومی نداره که من خوب باشم و اهل کار خیر و تصادف نکنم ، ماشین من دزد نبره ، سرم کلاه نره  دچار بیماری سخت درمان یا لاعلاج نشم ، یا ورشکست نشم و الزامی هم نداره کسی که دزده، آدمکشه ، مال مردم خوره ، حتما زندگیش دچار سختی بشه یا اگر سرطان گرفت بگیم که بخاطر مال مردم خوری خدا عذایش داده و چوب خدا بوده 

همچین قوانین دقیقی در این دنیا وجود نداره ،  اما مهم این هست که هر انسانی پایبند به ارزشها و اصول انسانی و درست باشه و بخاطر اینها خوب بودن رو تجربه کنه ، مراقب این پیامهایی که به شکل باورهای قدیمی نهادینه شده باشیم.

پ . ن در ادامه موضوع خوب بودن و به زبان رسمی

خوب بودن ما دلیلی بر این نمیشود که دنیا هم همیشه خوبیهایش را به ما نشان دهد ، این باور از پایه اشتباه است که تصور کنم چون که من خوبم نباید وقایع ناخوشایند و تلخ در زندگی من شکل گیرد .
نباید کسی در حق من بی معرفت باشد
نباید حق من خورده شود
نباید تصادف کنم
نباید بیمار شوم
نباید ناکام گردم

بسیار انسانهای خوب و سازنده ایی که به حادثه ایی تلخ و ناگهانی یا بیماری ای وخیم از دنیا رفتند و بسیار انسانهای جنایتکاری که همچنان سرحال به زندگی ادامه میدهند .

ما اگر خوب و سازنده هستیم بخاطر حفظ ارزشهای خود به رفتار مثبت و سازنده دست میزنیم و این بزرگترین پاداش خودماست که رشد عزت نفس و احساس رضایت قلبی و درونیست نه اینکه تصور کنیم هر خوبی یا بدی ک در این دنیا در زندگی ما نقش بست نشانه پاداش یا مجازات اعمال و رفتار و کردار ماست.

خوب بودن خودمان را گره نزنیم به توقع از جهان بیرونی که همیشه اتفاقات خوب برای ما پیش آید ، خوب بودن خود را بخاطر حفظ ارزشها و انسانیت و اخلاق حفظ کنیم و بپذیریم که ممکن است خوب باشیم و اخلاق مدار و کار نیکو انجام دهیم اما باز این دنیا صحنه ناخوشیهایش را به ما نشان دهد که این طبیعت زندگانیست.

اگر این مطلب برای شما مفید بود آن را بادوستانتان به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

آیتم های مشابه

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *