خواستن توانستن است ؟ آیا واقعا هرچه بخواهیم میتوانیم انجام دهیم؟

خواستن توانستن است ؟ آیا واقعا هرچه بخواهیم میتوانیم انجام دهیم؟

 خواستن توانستن است ؟ آیا واقعا هرچه بخواهیم میتوانیم انجام دهیم؟

خواستن توانستن است ؟ زیاد دیده میشود که عده ایی در اطراف ما هستند که این تصور را دارند که کائنات و دنیا آماده است تا ما درخواست کنیم و هرچه بخواهیم در اختیارما قرار دهد اینگار که غول چراغ جادویی قصه های قدیمی صحت دارد و کافیست من بخواهم و تصویرسازی کنم و بعد همه چیز بر طبق خواسته من راست و ریست میشود. من میخواهم به شما بگویم این دو طرز فکر در کشور ما رایج است :

برخی تفکرشان این است که قسمت و سرنوشت از پیش تعیین شده و برخی دیگر تفکرشان این است که خواستن توانستن است و خداوند ما را خلق کرده که به هر چیزی میخواهیم برسیم .

مورد مشاوره ( پسرجوانی با خواسته ها غیرواقعی ) :

مگر نمیگویند انسان اشرف مخلوقات است و مگر نمیگویند خواستن توانستن است

بخاطر دارم چندماه پیش بود فردی به من ایمیل زده بود و از حال بد خودش برایم میگفتم ، حرف اصلی او این بود که مگر نمیگویند انسان اشرف مخلوقات است.مگر روح خداوند در ما دمیده نشده پس چرا من هرچه تلاش کردم به آن نتیجه دلخواهم نرسیدم. توقعم از خودم زیاد است اما چند سال است که هرچه میدوم و تلاش میکنم به دربسته میخورم.دیگر خسته شدم و بریدم و حس میکنم که دیگر تلاش کافی نست نمیدانم چرا…کمکم کنید.

من در پاسخ به ایشان گفتم من روانشناسی میخوانم از منظر یک روانشناس به شما پاسخ میدهم اینکه انسان اشرف مخلوقات است و اینکه خداوند بعد ازخلقت خودش روحش را در ما دمید یک باور و عقیده دینی است اما این به معنی نیست که چون برطبق این باورانسان خلیفه و جانشین خداوند بر روی زمین است پس خواستن توانستن است و اگر دست به هرکاری بزنیم شدنیست یا اگر من هر کاری بکنم خدواند با من یاری خواهد کرد.

حکایتی از یکی از اساتیدم :

من بواسطه اینکه مدرس در حوزه خودشناسی و روانشناسی هستم از اساتید بزرگ کشورم جهت آموختن استفاده میکنم دریکی از کلاسها یکی از این بزرگواران که سخنران و استاد برجسته ایی است مثال جالبی زد که دوست دارم با شما این را مطرح نمایم :

” ایشان گفت مراجعی داشتم دختری ۲۱ ساله ، دوسال پشت کنکور پزشکی مانده بودو امسال سال سوم او بود از قول مراجعش تعریف میکرد که میگفت سال اول با وجود تلاش رتبه من ۲۷۰۰۰ کنکور شد سال دوم با وجود تلاش بیشتر رتبه من ۱۶۰۰۰ شد. امسال خیلی تلاش کردم الان که سه ماه به کنکور مانده رتبه من در کنکورهای آزمایشی به ۱۰۰۰۰ رسیده و با چشمانی قرمز و خسته به دکتر نگاه کرده و گفته دکتر تو به من انگیزه بده که امسال پزشکی را بزنم. استاد من که خودش یکی از روانشناسان برتر کشور است تعریف میکرد که بغض گلویم را گرفت ، نمیدانستم چه بگویم اما در چشمان خسته این دختر معصوم نگاه کردم و گفتم پزشکی رو بگذار کنار، تو استعداد و هوش این رشته را نداری. دختر معصوم با شنیدن این خبر اینگار که آب سردی به رویش ریخته باشند. نفس عمیقی کشید و ده دقیقه با بغض در دل ناراحتیش را پنهان کرد. انگار زمانهایی که میخواهید ازته دل گریه کنید اما جلوی خودتان را میگیرید وسریع پلک میزنید تا کسی متوجه اشک و ماتم شما نشود. این دختر بیچاره هم همینطور.

شاید شما بگویید که این دختر هرگز نباید تسلیم شود

شاید برخی بگویند این دختر باید دست ازخواسته خودش برندارد ( خواستن توانستن است ) و تلاش کند ( Never Give Up _ انسانها موفق هرگز تسلیم نمیشوند و…. ) بسیاری از انسانها تا لحظه آخر تلاش کردند و کار را رها نکردند تا به هدف خود رسیدند و …..اما من به شما پاسخ میدهم این دختر در سن ۲۱ سالگی بعد از سه سال ماندن پشت کنکوری که همه را فقط به سمت پزشکی و مهندسی و آنهم قبولی در دانشگاه های معتبر سوق میدهد و تو فقط این حس بهت القا میشود که وقتی ارزشمند هستی که حتما فلان دانشگاه قبول شوی و اگر رتبه و دانشگاه توفلان رتبه و قلان دانشگاه نباشد اصلا موجود  بی ارزش و بی هویتی هستی.

داستان شخصی زندگی خودم در مورد کنکور :

من قبل از وارد شدن به رشته روانشناسی مدرکم کارشناسی ارشد معماریست .جالب است بدانید من سال ۱۳۹۱ لیسانس معماری خودم را گرفته بودم و درحال تلاش برای مطالعه و رفتن به مقطع ارشد معماری بودم. خب برای اینکه کارم بهتر ادامه پیدا کند به کلاسهای کنکور رفتم، کنکور ارشد رشته معماری دو مرحله ایست یعنی شما یک مرحله در بهمن ماه امتحانات تئوری را میدهید و سپس در صورت کسب رتبه مطلوب مجوز حضور در امتحان جامع عملی که به آزمون اسکیس معروف است را میابید. این امتحان به این صورت است که شما چند ساعت فرصت دارید که یک طرح و نقشه با جزییات برای یک اثر مشخص شده از سوی داوران را طراحی کنید. خب به هرترتیب من در این کلاسها با اساتید باسوادی آشنا شدم که جالب است بدانید همگی این اساتید رتبه های یک تا پنج کنکور ارشد زمان خودشان را داشتند و همگی در تاپ ترین دانشکده های معماری کشور تحصلی کرده بودند و با بهترین اساتید معماری ایران دوره های خودر ا گذرادنده بودند. به خاطر دارم یکی از این اساتید که هم اسم خودم هم بود و رتبه اول کنکور زمان خودش رابا نمره بسیار بالا بدست آورده بود دائم سرکلاس از دانشکده هنرهای زیبای تهران صحبت میکرد.

در دام مقایسه گرفتار شدن 

دانشکده هنرهای زیبا در آن زمان و هنوز هم در این زمان بهترین دانشکده معماری کشور از نظر جوو سیستم آموزشیست. خب حساب کنید من هم به عنوان یک جوان ۲۳ ساله و پر از شورو هیجان با کله ایی داغ تلاش میگردیم که رتبه عالی داشته باشیم تا مثلا در هنرهای زیبا قبول شویم جالب است بدانید ما درهمان کلاس کنکور ۵۰ نفر بودیم و همه با این صحبتها تحریک میشدیم که در هنرهای زیبا قبول شویم اما هیچ کدام به این فکر نکردیم گه این دانشگاه کلا در سال ۲۵ نفر را در گرایشی که ما میخواستیم شرکت کنیم پذیرش میکرد و تازه غیر از ما پنجاه نفر هزاران نفر دیگر در گوشه و کنار شهر شیراز و جاهای مختلف کشور هدفشان قطعا رسیدن به قله است. با این وجود من تلاش زیادی کردم شب بیداری و خستگی زیادی کشیدم آزمون اول را با رتبه خوبی سپری کردم برای آزمون دوم هم تلاش زیادی کردم اما در نهایت آن سال هیچ جایی قبول نشدم. جالب است بدانید هیچ کدام از انتخابهایی که انجام دادم به سرانجام نرسید و من در هیچ رشته ایی پذیرش نشدم.تا مدتها سرخورده و افسرده بودم که چرا من که اینهمه تلاش کردم حتی شاکی خداوند بودم که تو مگر نمیگویی از تو حرکت از خدا برکت ، حالا من هنرهای زیبا قبول نشدم چرا جایی دیگه قبول نشدم. بدتر از همه این بود که میدیدم برخی از دوستان و همکلاسیهای من که شاید یک سوم من هم تلاش نکردند در دانشگاهی قبول شدند و اینگار علی ماند و حوضش……این باورها تماما وجود من را شکل داده بود که چرا زحمت کشیدم اما به جایی نرسیدم اما بعدها موضوعی دیگر را متوجه شدم .

 

واقعیتی در مورد این موضوع ( خواستن توانستن است )

همه ما در مدرسه درس خوانده ایم . در واقعیت چند نفر نمرات بالای مدرسه را گرفته اند. چند نفر در یک المپیاد جزو نفرات برتر شده اند. چند نفر در مسابقات ورزشی جهانی نفرات اول تا سوم شده اند. آیا بقیه افرادی که مثلا در المپیک شرکت کرده اند و جزو ده نفر برتر قرار گرفته اند تلاش و کوشش و همت نداشته اند. آیا آنها نمیخواستند که مدال بگیرند.؟ پس این واقعیتها نشان میدهد همه چیز زندگی و موفقیت فقط خواستن و توانستن نیست. چه بسا شما بخواهید حتی برایش  تلاش هم داشته باشید اما به هدف نرسید و شکست بخورید. پذیرش اینکه واقعیت زندگی در همین محدودیتهاست و در جهانی که همه همزمان با ما درحال تلاش و کوشش برای رسیدن به هدفی مشابه هدف ما هستند این نکته را به ماگوشزد میکند که خواستن توانستن نیست و باید شکست و نرسیدن و ناکامی و محدودیت را بعنوان بخشی از مسیر حرکت و رشد بدانیم.

باور اشتباه درباره خواستن و توانستن :

متوجه شدم که هرگز قوانین جهان به این شکل نیست که تو زحمت و تلاش خود را انجام بدهی و انتظار این را داشته باشی که من تلاش کردم و به جایی نرسیدم به همین دلیل این قائده را پذیرفتم که ما هدف گذاری میکنیم البته هدف گذاری صحیح و واقع بینانه و نه انگیزشی و هیجانی بعد نسبت به اهداف خود تلاش میکنیم و در نهایت نتیجه را میپذیریم.

این یک باور کاملا واقعی و حقیقی است چه ما به عنوان انسان بخواهیم این باور را بپذیریم و چه نخواهیم با آن کنار بیاییم دنیای واقعی چارچوبها و قواعد خاص خودش را دارد و باور به اینکه من هرچه بخواهم میشود بسیار باور خطرناکیست که در نهایت ما را به سمت سرخوردگی و افسردگی میرساند زیرا در نتیجه میبینم که شاید از ده خواسته ما چندین خواسته بدون نتیجه و با شکست مواجه شد. پس باید مراقب باورهای غیرواقعی خود باشیم و با شناخت آنها سعی در بهبود و اصلاح آنها داشته باشیم.

واقعیت درباره خواستن و توانستن چیست ؟

واقعیت پذیرش محدودیتهای زندگیست. واقعیت این است که هرخواستنی توانستن نیست. ما محدودیتهای خاص خودمان را بعنوان انسان در زندگی داریم. اشتباه بزرگ این است که خودمان را بیش از آنچه که هستیم یا کمتر از آنچه که هستیم برآورد  کنیم. خودباوری به معنای واقعی کلمه یعنی به حد و عدد توانمندی خود حرکت کنیم نه بیشتر و نه کمتر. اگر بیشتر از توانمندی باشد به نوعی انگیزش اشتباه یا جوگیرشدن است و اگر کمتر باشد خودکم بینی است.

تمرینی برای شما مخاطبان گرامی :

در زندگی خود و در گذشته خود بررسی کنید و ببینید که چه کارها و برنامه هایی بوده که میخواستید به هدف خود برسید اما شکست خوردید و کار به نتیجه نرسیده است. تجربیات خود را برای ما به اشتراک بگذارید.

جهت مطالعه بیشتر میتوانید به مقاله ” شش باور اشتباه که منجر به نارضایتی ما از زندگی میشود ” مراجعه بفرمایید.

روانشناس

.

.

.

اگر این مطلب برای شما مفید بود آن را بادوستانتان به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

آیتم های مشابه

6 دیدگاه

 1. سليمان

  ممنون از مقاله بسیار خوبتان. به نکته بسیار دقیقی اشاره کردیدو مطلبی که غالبا در بسیاری از کتاب ها نمی توان پیدا کرد. موفق باشید

  پاسخ
 2. مهدی اکبری

  فوق العاده خوب بود
  خیلی واقع بینانه نوشتی
  امید وارم پیام من به شما این انگیزه رو بده که همین طور به راهت ادامهدبدی

  پاسخ
 3. ياسين

  سلام
  به دوستی گفتم خواستن توانستن است ، ایشان جواب داد؛ خواستن توانستن نیست، برخواستن توانستن است. نظر این دوست ما بماند که جوابی دارد.
  و امروز این مقاله را می خوانم که خواستن توانستن نیست!
  شاید برای دوستان زیادی این مقاله ۱۶۷۵ کلمه ای، واقع بینانه باشد و یا بگویند قطعا چنین است ولی داستان چیز دیگری است که باعث میشود اکثر افراد موفق نشوند. چرا؟ چون هیچگاه برای ۲۰ تلاش نمی کنند ولی انتظار ۲۰ گرفتن را دارند.
  طبق این مقاله همان اول باید بگوییم ما که ۲۰ نمی شویم. برای ۲۰ هم نباید تلاش کنیم . و بدانید که ایشان ۱۵ هم نخواهد شد.
  در این خصوص صحبت زیاد است . علم شخصیت شناسی که هر کسی را بهر کاری ساخته اند هم قابل قبول است. ولی هیچگاه انسان به اندازه توانایی هایش ، تلاش نکرده . بلکه خیلی کمتراز ان تلاش می کند .
  حال ما بگوییم؛ شما توانایی هایت همین اندازه است . پس همین اندازه تلاش کن. و بدانید به همان اندازه که درخط اخر به انسان بگوییم هم تلاش نمی کند.
  همیشه میگویم نباید تعاریف محدود کننده برای خود ایجاد کنیم. ولی این مقاله آخر محدودیت است.
  البته باور این موضوع برای انسان خیلی خوب است . چرا که توجیهی میشود که نباید خیلی تلاش کند. همین که تلاش کند کافی است . (البته اگر “همین” مقدار کم را هم تلاش کند!)
  چند مقاله از سایت را هم خواندم که با این مقاله منافات دارد.
  باتشکر از شما . امیدوارم در سایت تایید شود تا دوستان دیگر هم نظرات خود را در این خصوص بدهند.

  پاسخ
  1. علی انصاری
   علی انصاری

   سلام کامنت شما در سایت ارائه میشه ، و تشکر از نظری که دادید ما در سایت جایی ذکر نکردیم که هرکسی هرکاری دلش خواست میتواند صورت دهد بلکه به تلاش کردن تشویق کردیم اینجا جای مباحث انگیزشی که به انسانها نمرات ۲۰ و قدرت نامحدود میدهند نیست موفق باشید.

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *