مرداد ۲۸, ۱۳۹۸

حکایت تشت شیر و تجویز نسخه هایی از تجربه شخصی برای دیگران

حکایت تشت شیر و تجویز نسخه هایی از تجربه شخصی برای دیگران

حکایت تشت شیر و تجویز نسخه هایی از تجربه شخصی برای دیگران

حکایت تشت شیر و تجویز نسخه هایی از تجربه شخصی برای خوشبختی و موفقیت مردم :

فارغ از خنده و شوخی یا هر برداشت دیگری نسبت به کلیپ معروفی که در آن خانم کارشناس روش تشت شیر برای بهتر کردن ارتباط همسران تجویز میکند _ اتفاق عجیبی که درفضای آموزشی کشورما رخ میدهد مخصوصا آموزه های روانشناسی این است که فردی تجربه شخصی یا یک دستورالعمل معمولی را نسخه ایی برای درمان و بهبود برای همه بشریت معرفی میکند نسخه ایی که نه پایه علمی دارد و نه تکست و متن در کتب معتبر آن حوزه و صرفا یک تجربه و برداشت شخصی از زندگی خودش است.

 

در حالیکه نسخه علمی که قابلیت تجویز برای همگان را دارد نسخه ایی است که بارها و بارها روی گروه های متفات و با جمعیت نمونه آماری بالا آزمایش شده و جواب نهایی از آن برداشت شده و درشرایط فعلی قابلیت استفاده دارد و ممکن است مدتی بعد همین علم ثابت کند که روش قبلی نادرست بوده و روش جدیدی کشف شده ( به دلیل اینکه علم قابلیت باطل کردن نظریات خودش را دارد و این ذات علم است _ خاصیت ابطال پذیری ) _ در مقیاس بزرگتر کتابهایی که به اصطلاح در بازار و کتابفروشیها ، کتاب روانشناسی نامیده میشود و توصیه های سطحی ، جذاب و عامه پسندی ارائه میدهد در حالیکه هیچ پایه و اعتبار علمی ندارد. یا کتابهایی که فردی که خودش زندگی مشترک خوبی نداشته و چندین بار طلاق گرفته نسخه و نقشه راه ازدواج و انتخاب زوج برتر و گمشده را به دیگران نشان میدهد و قطعا این کتابها بخاطر تیتر و عنوان جذاب بسیار فروش بالایی دارند اما هیچ دانش معتبری در اختبار خریدار قرار نمیدهند و یا فقط شاید احساس خوب موقتی به خواننده القا کنند. یک نفر مسیر ثروتمند شدن خودش را نقشه راه نهایی ثروت برای همه جوامع بشریت درنظر میگیرد و خودش را تمثیل بارز این مسیر میداند و اگر شمای نوعی از آموزش او نتیجه نگرفتید شما را متهم به کم کاری و اهمالکاری و تنبلی میکند و باز هم خودش را نماد بارز فردی میداند که این مسیر را رفته پس این نسخه کاملا و صد در صد درست است.

 

حکایت تشت شیر

 

این سبک آموزشی ( مشابه نسخه تشت شیر ) که یک نسخه نهایی را به همگان توصیه میکند هرگز پایه معتبری ندارد در حالیکه علم و منابع معتبر علمی و آموزشی همیشه پایه دارند همیشه کاربرد دارند. تجویز قوانین عجیب و غریب و خرافه در فضای کشور ما برای رسیدن به رویاها و ارزوها بعنوان نقشه راه آرزوها و….نمودهای بارز دیگری از این نسخه هاییست که فقط احساس خوب به مخاطب منتقل میکنند و پس از مدتی مخاطب حس میکند که فقط حس خوب دریافت کرده و هیچ نتیجه ایی در زندگیش کسب نکرده است.

نگاه علمی همیشه بر طبق میل و خواسته ما نیست گاهی با علم ما به حقایقی درباره خودمان و دیگران و جهان دست میابیم که باب میل ما و خوشایند ما نیست ولی صحت علم همیشه معتبر و تایید شده است. بنابر این دقت زیادی باید داشته باشیم که نسخه ارائه شده توسط یک فرد مخصوصا در حوزه مسائل مرتبط با روانشناسی ، نسخه معتبر علمیست یا فقط صرفا تجربه شخصی اوست که آن را بعنوان یک فرمول نهایی برای موفقیت و خوشبختی دیگران انتشار میدهد.

اگر این مطلب برای شما مفید بود آن را بادوستانتان به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

آیتم های مشابه

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *