جبران مکانیزمی برای سرپوش گذاشتن بر احساس حقارت

جبران مکانیزمی برای سرپوش گذاشتن بر احساس حقارت

جبران مکانیزمی برای سرپوش گذاشتن بر احساس حقارت

مکانیزم جبران در انسان یعنی سرپوش گذاشتن روی یک ریشه ایی که خراب است ، یعنی به جای برطرف کردن کمبود درونی ، دائما در پی رسیدن به اهداف بیرونی برای جبران این کمبود باشیم. یعنی من به جای دیدن این ریشه خراب و اصلاح آن تلاش کنم با میوه ها و شاخ و برگ زیبا روی خرابی سرپوش بگذارم ، ممکن است یک نفر به جای اصلاح احساس خودکم بینی و حس حقارت خود دست به واکنشهای جبرانی برای سرپوش گداشتن روی این حس عمیق بزند مثل گرفتن مدارک عالی تحصیلی ، ارتباط و معاشرت با افراد خاص در اجتماع ، مدام پوشیدن پیراهن و لباس های خاص برای کسب شان و منزلت ، اعمال جراحی غیرضروری زیبایی یا رفتن به دنبال ثروت و ماشین و یا ازدواج با یک مرد یا زن خاص و زیبا و…باشد.

اگر آگاهانه به دنبال اینها باشیم مشکلی نیست اما اگر برای جبران یک کمبود درونی به دنبال دست یابی به اهداف پر زرق و برق بیرونی رویم یعنی یک مشکل درونی را حل نکرده ایم و مسئله بزرگتر این است که این چرخه باطل همچنان ادامه خواهد یافت و تمامی ندارد.

احساس حقارت را باید برطرف کرد در غیر اینصورت تاول آن همیشه یک درد درونی برای ما ایجاد میکند و یا اینکه برای فرار از درد این احساس به مکانیزم جبران روی میاوریم.

اگر این مطلب برای شما مفید بود آن را بادوستانتان به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

آیتم های مشابه

2 دیدگاه

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *