تکلیف ما درمانگران چیست ؟ ( برشی از کتاب هم آفرینی تغییر )

تکلیف ما درمانگران چیست ؟ ( برشی از کتاب هم آفرینی تغییر )

تکلیف ما درمانگران چیست ؟ ( برشی از کتاب هم آفرینی تغییر )

.

بیماران نزد ما می آیند چون اختیارشان را برای بعهده گرفتن خویش آفرینی از دست داده اند. آنها تا حدودی بوسیله دفاعهایی ( منظور مکانیزمهای دفاعیست ) که از آن آگاه نیستند ، بصورت جبری هدایت میشوند. آنها میدانند که از زندگی چیز دیگری میخواهند ، اما قادر نیستند ببینند که چه چیزی اخیتارشان را مهار کرده است.

تکلیف ما درمانگران این است که به آنها کمک کنیم تا اختیارشان را در عشق ورزیدن ، زندگی کردن و خلق زندگی با اهمیت بازیابند. سخت نیست ، اگر گذشته ، تشخیصها و وراثتشان را به غلط به عواملی بپنداریم که کل زندگیشان را تعیین میکنند. اما آن وقت با پندارهایی مرده طرف هستیم نه اشخاص زنده.

تکلیف اصلی ما این است که این عوامل تعیین کننده جبری را تشخیص دهیم و در عین حال ظرفیت خویش آفرینی بیماران را برای عامل بودنشان به حرکت درآوریم.

اعمال ما میتواند زندگی زیبا ، مملو از معنا خلق کند یا به زندگی یاس آور و مملو از رنج بدل گردد. در هر لحظه از درمان ما با یک انتخاب مواجه هستیم با زندگی درونیمان روبرو شویم یا از خودمان بگریزیم ، تکلیف درمان را برعهده بگیریم یا از آن اجتناب کنیم.

وقتی از زندگی درونیمان میگریزیم رنج میافرینیم ، معمولا آگاهانه دنبال رنج نیستیم اما ممکن است به طور خودکار درگیر اعمالی شویم که آن را ایجاد میکنند. وظیفه ما درمانگران این است که به بیماران کمک کنیم ببینند که چطور به خودشان صدمه میزنند تا به این ترتیب بتوانند رنج را متوقف کنند برای این منظور باید بفهمیم که چه چیزی باعث رنج میشود.

از بودا در هزاران سال قبل تا دانشمندان علوم اعصاب در حال حاضر ، افراد سعی کرده اند به این پرسش پاسخ دهند.

درمانگران شناختی میگویند بخاطر شناختهای غیرانطباقیست که رنج میبریم ، درمانگران معطوف به هیجان میگویند بخاطر احساسات اجتناب شده است که دچار رنج میشویم. روانکاوان میگویند به علت تعارضات حل نشده در روابطمان رنج میبریم ، درمانگران ذهن آگاهی میگویند به این خاطر رنج میکشیم که قادر نیستیم در هر لحظه به تجربه مان توجه کنیم و بودا گفت : رنج میبریم ، چون در برابر واقعیت مقاومت میکنیم.

( قطعه ایی از کتاب هم آفرینی تغییر نوشته جان فردریکسون ، ترجمه دکتر عنایت خلیقی سیگارودی _ نشر ارجمند )

اگر این مطلب برای شما مفید بود آن را بادوستانتان به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

آیتم های مشابه

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *