چگونه توجه و تمرکز خود را در دنیای پر سروصدای امروز افزایش دهیم

چگونه توجه و تمرکز خود را در دنیای پر سروصدای امروز افزایش دهیم

چگونه توجه و تمرکز خود را در دنیای پر سروصدای امروز افزایش دهیم

تمرکز و توجه کالای کمیاب و حتی نایاب دنیای امروز است . دنیایی که پر از اطلاعات ، پر از تبلیغات ، شبکه های اجتماعی ، وسوسه رفتن به اینستاگرام و چک کردن واتزآپ و تلگرام و صندوق ایمیل و جیمل است.

در این دنیای پر سر و صدا هر انسانی توجه و تمرکز خود را برای انجام کارهایش افزایش دهد قطعا عملکردی بهتر و کاری مفیدتر خواهد داشت و نتایج و دستاوردهای بهتری را کسب خواهد کرد.

تمرکز و توجه چه کمکی خواهد داشت ؟

تمرکز و توجه فقط بر یک موضوع بازدهی عملکرد ما را به شدت افزایش میدهد. چه این کار درس خواندن باشد ، چه تایپ کردن در وورد باشد و چه حتی تماشای تلویزیون ، فوتبال و حتی خوردن غذا باشد. با تمرکز و توجه لذت غذا خوردن و دیدن فیلم بسیار بیشتر از زمانیست که همزمان تلفن همراه شما هم کنارتان باشد و دائما آن را چک کنید.

تمرکز

 

 

در این نوشته چند روش برای افزایش تمرکز و توجه را به شما معرفی خواهیم کرد که شرط اجرای آن ، تعهد داشتن به تمرین کردن به آنهاست و پیشنهاد میکنیم که یک یا دو تمرین اصلی را برای خود انتخاب کنید و آنها را مرتب و پیوسته تمرین کنید تا ذهن شما به شرایط جدید عادت کند.

تمرین اول تمرکز : شمردن اعداد از انتها به ابتدا

از شماره ۱۰۰ را به صورت برعکس به شماره ۱ در ذهن خود شمارش کنید. یعنی ۱۰۰ ، ۹۹ ، ۹۸ ، ۹۷ و…..

این تمرین را هر شب قبل از خواب و هر صبح بعد از بیداری انجام دهید یکی از تمرینات رایج در حوزه تمرکز و توجه شمارش برعکس است که تاثیرات زیادی در افزایش تمرکز افراد خواهد داشت

تمرین دوم تمرکز : خلوت کنید سکوت کنید

هرشب قبل از خواب و هر روز صبح بعد از بیداری و هر زمان که حس کردید ذهن شما از انفجار اطلاعات و اتفاقات روزانه پرشده چند دقیقه با خودتان خلوت کنید و سکوت کنید. سکوت کردن در واقع توجه کردن و احساس کردن آنچیزهاییست که در ذهن شما جریان دارد و دائما سروصدا میکند با چنددقیقه سکوت و توجه به محتویات فکری خود آنها را نظاره میکنید و این کمک میکند که در حین کارهای دیگر سروصدای این افکار به شدت کمتر گردد.

این تمرین صبحها قبل از رفتن به سرکار کمک زیادی در کسب آرامش درونی به ما خواهد داشت.

تمرین سوم : چنددقیقه را در یک مکان بنشینید و به یک نقطه خیره شوید و تکان نخورید.

این تمرین ، تمرین به ظاهر ساده اما بسیار دشواریست که تکرار آن کمک بزرگی به افزایش تمرکز ما خواهد داشت. چند دقیقه نشستن روی یک صندلی و بدون حرکت کردن به یک نقطه مشخص خیره شویم.

تمرین چهارم : توجه کردن به کارهایست که هرروز انجام میدهیم

شما هر روز غذا میخورید ، هر روز رانندگی میکنید ، هرروز بند کفش خود را میبندید ، هرروز ظرف میشویید ، هر روز آهنگ میشنوید. از این به بعد با توجه آگاهانه و ارادی به این کارها دقت کنید. به غذایی که میخورید توجه کنید به ظرفی که شسته میشود توجه کنید. انجام این تمرین ماهیچه های تمرکز شما را تقویت خواهد کرد.

تمرین پنجم : به جزییات یک شی بیشتر دقت کنید

آب میوه را از سوپر مارکت خریده اید قبل از اینکه آن را مصرف کنید به بسته بندی آن دقت کنید ، به جزییات طراحی بسته بندی ، نوشته پشت محصول ، نام کارخانه ، محتویات این آبمیوه و…. دقت کنید. دقت کردن به جزییات یک وسیله یا کالا به توجه و تمرکز ما کمک خواهد کرد.

تمرین پنجم : هر زمان فقط یک کار را انجام دهید و از موازی کاری پرهیز کنید

موازی کاری و اجرای همزمان چند کار باعث خستگی ذهنی و فکری ما خواهد شد و انرژی ذهن ما را میگیرد. بخاطر همین در هر زمان فقط یک کار صورت دهید. خوردن ناهار و همزمان گوش دادن به یک فایل صوتی هرچند ممکن است اما نه از خوردن غذا لذت میبرید و نه همه آموزشهای فایل صوتی رو متوجه خواهید شد ضمن اینکه خستگی ذهنی شما را نیز در بر خواهد داشت.

 

تمرکز

 

همزمان تلگرام و موسیقی و فوتوشاپ و وورد و تایپ کردن و صندوق ایمیل را چک کردن ممکن است اما اجرای همزمان آنها هم استرس ایجاد میکند و هم خستگی ذهنی به بار میاورد. پس بهتر است که اول تلگرام دستکتاپ خود را چک کنیم و بعد آن را ببندیم سپس صندوق یاهو را چک کنیم و بعد از آن موارد دیگر را تک تک بررسی کنیم.

انجام این تمرینات به مرور زمان کمک میکند که ماهیچه های ذهنی ما در جهت افزایش تمرکز و توجه تقویت شود.

.

.

علی انصاری

اگر این مطلب برای شما مفید بود آن را بادوستانتان به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

آیتم های مشابه

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *