مروری کلی بر طرحواره ها یا تله های شخصیتی

مروری کلی بر طرحواره ها یا تله های شخصیتی

مروری کلی بر طرحواره ها یا تله های شخصیتی

اگر در کودکی احساس امنیت دریافت نکنیم دو تله شخصیتی یا طرحواره مشخص در انتظار ما خواهد بود ، تله رها شدگی و تلهبی اعتمادی و بدرفتاری

تله رهاشدگی :

ترس ازتنهایی داریم ، دائم احساس میکنیم افرادی که دوستشان داریم ما را ترک خواهند کرد ، به همین جهت به شدت به آنها وابسته میشویم.

تله بی اعتمادی و بدرفتاری :

دائم در ترس و نگرانی از این هستیم که سرمان کلاه نرود ،  میترسیم که از دیگران آسیب نخوریم ، به دیگران اجازه صمیمت نمیدهیم و نسبت به نیت آنها همیشه مشکوک هستیم و ناخودآگاه میترسیم که از آنها صدمه بخوریم.

تله های شخصیتی

اگر توانایی ما برای انجام کارهای مستقل آسیب خورده باشد تله های شخصیتی وابستگی و آسیب پذیری در انتظار ماست.

وابستگی :

احساس میکنید بدون کمک دیگران از پس کارهای روزمره خود برنخواهید آمد ، خودمختاری و استقلال طلبی شما در دوران کودکی آسیب خورده است و فکر میکنید که همیشه برای انجام کارهایتان باید به دیگری تکیه کنید.

آسیب پذیری :

دائم نگران بروز فاجعه ، مصیبت هستید ،والدین بیش از حد حمایتگر در دوران کودکی به شما تاکید کرده اند که دنیای بیرون مکان خطرناکیست به همین جهت شما نگرانیها و ترسهای بیهوده زیادی دارید.

تله های شخصیتی

اگر با افراد مهم زندگی روابط صمیمانه و عاطفی برقرار نکرده باشید در دام تله های شخصیتی محرومیت هیجانی و تله طرد اجتماعی خواهید افتاد.

محرومیت هیجانی :

احساس اینکه شما برای هیچ کس مهم نیستید ، هیچ کس به شما اهمیت نمیدهد ، و خود را لایق ارتباط با افرادی میدانید که نسبت به شما بی عاطفه هستند.

طرد اجتماعی :

در بین گروه های همسال و دوستان خود ، حس میکنید که با بقیه فرق دارید و حس تعلق خاطر در شما رشد نیافته است ، در دوران بزرگسالی با اجتناب از روابط و معاشرت با دیگران در انزواطلبی قرار میگیرید و در موقعیتهای اجتماعی احساس حقارت میکنید.

اگر در دوران کودکی حس ارزشمندی ما آسیب خورده باشد احتمال زیادی دارد که در دام تله های شخصیتی نقص و شرم و تله شکست بیفتیم .

نقص و شرم :

احساس اینکه عیب های زیادی دارید ، باور عمیق به اینکه برای اطرافیان فرد ارزشمند و دوست داشتنی نیستید ، میترسید مبادا اینکه عیبهای شما برملا شود. احساس تقصیر دارید و همیشه باور دارید دیگران شما را رد میکنند و تحویل نمیگیرند.

تله شکست :

حس میکنید آدم شکست خورده ایی هستید ، اعتقاد دارید ، در مقایسه با همسالان خود فردی شکست خورده اید در بزرگسالی با درشت نمایی شکستها و اشتباهات خود به تداوم احساس شکست دامن میزنید.

اگر در کودکی اجازه ابراز نیازها و خواسته ها را نداشته باشیم ممکن است که  در دام تله های شخصیتی اطاعت و معیارهای سختگیرانه بیفتیم.

تله اطاعت :

با این تله نیازهای خود را فدای دیگران خواهید کرد ، نیازهای خود را ابراز نمیکنید ، چون نمیخواهید دچار احساس گناه شوید ، از ترس طرد شدن یا ترس از تنبیه از بیان خواسته های خود اجتناب میکنید.

معیارهای سختگیرانه :

تلاش سرسختانه در جهت دست یابی به موفقیت ، زیبایی و موقعیت ، منزلت اجتماعی میکنید و برای دستیابی به اینها تلاش فرساینده صورت میدهید ، زیرا در دوران کودکی از شما انتظار میرفته که بهترین باشید. به نظر شما اشتباه کردن و شکست خوردن یک ابرو ریزی محسوب میشود و همیشه باید معیارهایی با انتظارات بالا داشته باشید.

اگر در دوران کودکی محدودیتهای سالم توسط خانواده به شما اعمال نشده باشد دچار تله زندگی استحقاق خواهید شد.

تله زندگی استحقاق :

افراط در برآورده ساختن نیازهای کودک او را دچار احساس خاص بودن و تله استحقاق میکند ، کودکی که هیچ گونه محدودیتی را تجربه نکرده است حس میکند فردی خاص و  منحصر به فرد است بی صبر و ناشکیبا و بی انضباط و بدون خویشتن داری خواهد شد و به هرطریقی به هر قیمتی میخواهد به خواسته های خودش برسد.

روانشناس

اگر این مطلب برای شما مفید بود آن را بادوستانتان به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

آیتم های مشابه

2 دیدگاه

  1. علی انصاری
   علی انصاری

   سلام وقت شما بخیر کتاب جرینگ که هم بصورت الکترونیکی و هم چاپی موجود هست در همین سایت ما کتابی برای شناخت طرحواره هاست که یک طرحواره درمانگر کشورمون نوشتند

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *