تغییر عادات کار آسانی نیست ، پس انتظار تغییرات سریع نداشته باشید.

تغییر عادات کار آسانی نیست ، پس انتظار تغییرات سریع نداشته باشید.

تغییر عادات کار آسانی نیست ،پس انتظار تغییرات سریع نداشته باشید.

تغییر عادات کار آسانی نیست ، پس انتظار تغییرات سریع نداشته باشید. به دلیل اینکه در این سایت و آموزشها همیشه به علمی بودن صحبتها و گفته ها تاکید داریم. و به جهت اینکه بخش زیادی از فضای آموزش کشورما پرشده از حرفهای زیبا و شیک انگیزشی و مثبت اندیشیهای خیالی که فقط مسکن موقتی برای ماست و حتی در برخی مواقع سرخوردگی و افسردگی ناشی از شکستهای سنگین را به ارمغان میاورد به این نتیجه رسیدیم که جای صحبتهای واقع بینانه در آموزش ما خالیست _ بسیاری از اوقات یک مدرس از یک دنیای ایده آلی با افراد صحبت میکند در حالیکه دنیای واقعی اصلا اینگونه نیست. شاید یکی از همین موارد که باید در مورد آن گفت و گو کنیم موضوع تغییر باشد و اینکه ما چقدر میتوانیم تغییر کنیم و اگر قصد شروع تغییر را داریم از کجا شروع کنیم.

تغییر یا تحول کدام درست است ؟

از واژه تحول زیاد استفاده میشود ولی شاید این واژه جنبه واقعی نداشته باشد ، وقتی از تحول صحبت میکنیم انتظار داریم یک اتفاق عجیب و غریب در زندگی ما بیفتد.و ما از هر لحاظ تبدیل به یک فرد دیگری شویم.احتمالا به سمینارهای انگیزشی رفته اید و دقت کرده اید چگونه در پایان سمینار شما چنان دچار انگیزه برای تغییر هستید که برنامه ریزی عجیب و غریبی میکنید اما درنهایت که این انگیزش کم شد شما متوجه میشوید اتفاق خاصی نیفتاده است یا حتی ابتدای سال جدید تجربه داشته اید که تمام برنامه های خود را مینویسید اما باز پس از مدتی تغییرخاصی در کار شما صورت نمیگیرد.

تغییر عادات

مثالی از کلاس شخصیت شناسی درباره تغییر :

وقتی درکلاسهای شخصیت شناسی به روش ام بی تی آی ( MBTI  ابزاریست جهت شناخت تیپ های شخصیتی و ویژگیهای هر تیپ )  موضوع درونگرایی و برونگرایی را مطرح میکنیم معمولا و غالبا درونگراها یکی از سوالات بارزی که میپرسند این است که آیا میتوانیم درونگرایی را به برونگرایی تبدیل کنیم. یعنی انتظار تبدیل شدن به یک شخصیت متفاوت. در پاسخ به آنها میگوییم شما میتوانید درونگرایی خود را توسعه دهید با تمرین و تکرار اما درونگرایی هرگز به برونگرایی تبدیل نخواهد شد. این مثال را از آن جهت زدم که بگویم انتظار تغییرات اساسی و بنیادی در وجود خویشتن نداشته باشید همین که بتوانیم بین ۲۰ تا ۳۰ درصد تغییرات روی خودمان ایجاد کنیم کار بزرگی کرده ایم.

تغییر عادات

انتظار تغییر و تحول آنی نداشته باشیم :

این نکته مهم است که بدانیم ” انتظار تغییر و تحول آنی و عجیب و غریب در خودمان نداشته باشیم. ” برخی درهدفگذاریهایشان هدفهایی برای خودشان در نظر میگیرند که تغییر و تحول آنی بوجود آورد اصلا من به شما پیشنهاد میکنم واژه تحول را از بحث تغییر عادات و رفتارها جدا کنید. تحول واژه ایست که اشاره به یک دگرگونی اساسی در شخصیت و رفتار ما دارد. معمولا شخصیت و پرسونالیتی ما آنقدر ظرفیت تغییرات شدید را ندارد به همین جهت دلایل علمی زیادی وجود دارد که تغییرات سریع و آنی که ما در رفتارهایمان داریم به سرعت فروکش خواهد کرد. همیشه قاعده تغییر عادات از اقدامها و حرکات کوچک آغاز میشود.مثلا اگر من فردی هستم که روابط محدودی با دیگران دارم و خودم هم از کم بودن این روابط خسته شده ام حالا زمینه و آمادگی تغییر را دارم اما تغییری که به آهستگی صورت گیرد من نمیتوانم به یکباره بعد از رفتن به یک کلاس ارتباط موثر بگویم که حالا من میخوام با هرکسی وارد رابطه شوم یا من میخوام از امروز از هر رابطه ایی که دارم جهت دوستی استفاده کنم. حرفهایی از این سبک در حرف و جمله بسیار شیک و جذاب است اما درواقعیت چون من فردی نیستم که ظرفیت اجرای این مدل حرفها را داشته باشم. جا میزنم و به مشکل برمیخورم.

تغییرعادات و رفتارها

برای تغییر عادات باید چه روشی استفاده کنیم ؟

تغییرعادات را آهسته و با قدمهای کوچک آغاز کنید. مثلا شما همیشه عادت دارید شب تا دیروقت بیدار بمانید حالا میایید امشب پانزده دقیقه زمان خواب خود را زودتر میکنید. این موضوع را از این لحاظ مطرح میکنم که بحث هدف گذاری صحیح بسیار مهم است زمانیکه ما اهداف را اشتباه انتخاب کرده ایم یا برآورد و تخمینی اشتباه از توانمندی خود برای رسیدن به اهداف داریم وقتی به هردلیلی اشتباه کنیم یا به آن منظور و نیت خود نرسیم احتمالا دچار سرخوردگی میشویم. همچنین عزت نفس ما هم کاهش میابد. زمانیکه شما بزینسی را راه اندازی میکنید و خب سال اول بنای سود این بزینس را بر این میگذارید که مثلا سالی ۷۰ میلیون سود کسب کنید وقتی که در پایان سال ۵۰ میلیون کسب کردید به خاطر اینکه به هدف خود نرسیدید احساس بدی به شما دست خواهد داد اما اگر توقع شما متناسب با واقعیت باشد. زمانیکه به هدف واقعی خود رسیدید اتفاقا عزت نفس شما هم افزایش میابد.

تغییر عادات و رفتارها

انضباط در تغییر از خود تغییر مهمتر است .

شاید تعجب کنید اما انضباط در تغییر عادات و رفتارها از خود تغییر مهمتر است. اساسا بدن ما میل به فشار و تحمل تکلیف ندارد چرا که تکلیف و فشار انسان را به سمت سیستمی منظم میبرد و ما همیشه میل به بی نظمی داریم. وقتی شروع به تغییر میکنیم فشارزیادی به ما وارد میشود زیرا سیستمی که به آن خود کرده و عادت کرده ایم کلا در حال زیرورو شدن است . دراین مقطع اگر انضباط نداشته باشیم و با انضباط استمرار نشان ندهیم قطعا نتیجه کار با شکست مواجه خواهد شد و همان حکایتی را خواهیم داشت که سال جدید شروع میگنیم به نوشتن تغییرات اما در نهایت کاری صورت نمیدهیم زیرا که انضباط در تغییر نداریم. به همین جهت انضباط در تغییر از خود تغییر مهمتر است.

تغییر عادات

در انتهایی این مقاله قصد دارم جمله معروفی را در بحث تغییر برای شما ذکر کنم و از شما خواهشمندم به تغییراتی که قصد دارید در زندگی خود ایجاد کنید فکر کنید و جمله زیر را هم مدنظر داشته باشید :

” موفقیتهای یک شبه

ثروت یک شبه

و تغییر یک شبه و یک هفته ایی یه جور خیال و قصه هست.

هر تغییر سریعی مثل رفتن به یک قله و سقوط از آن قله است.

مراقب باشیم در تغییر عادات و رفتارهایمان بدنبال تغییرات یک شبه و سریع نباشیم….”

.

خودشناسی

تغییر

عزت نفس

اگر این مطلب برای شما مفید بود آن را بادوستانتان به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

آیتم های مشابه

1 دیدگاه

  1. بازتاب : رادیو خودشناسی _ موضوع تغییر ( بخش اول ) - علی انصاری لاری

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *