چگونه تاب آوری خود را افزایش دهیم ؟ ( بخش اول )

چگونه تاب آوری خود را افزایش دهیم ؟ ( بخش اول )

چگونه تاب آوری خود را افزایش دهیم ؟ ( بخش اول )

تاب آوری یا استقامت روانی و مقابله با مسائل و دشواریهای زندگی طبق تحقیقات دکتر دنیل آمن در کتاب ذهن عالی در هر سن به سه فاکتور مهم و اساسی بستگی دارد :

 

  1. داشتن اطلاعات و آگاهی
  2. کنترل بر شرایط
  3. داشتن عزت نفس

 

تاب آوری و شکل گیری در دوران کودکی

 

در زمان تولد مغز ما انسانها از انعطاف پذیری قابل توجهی در توانایی پاسخ و سازگاری با رویدادهای پرفشار و استرس زا دارد. پژوهشها نشان میدهند که تجربه های دردناک دوران کودکی مانند ضرب و شتم و آزارهای جنسی به احتمال فراوان یک انسان را مستعد آسیب پذیری بیشتری در مقابل استرس در بزرگسالی خواهد کرد.

 

استرسهای ملایم و رشد تاب آوری در کودکی

 

نکته جالب پژوهشها این است که مواجه شدن کودکان با استرس ملایم و قابل مدیریت باعث ایجاد تاب آوری در آنها میگردد و برخی از فشارهای روانی ملایم در کودکی به رشد او نیز کمک خواهد کرد. این پدیده را ایمن سازی در مقابل استرس مینامند. کودکانی که مقابله با فشارهای روانی معقول را یاد میگیرند توانایی بیشتری برای مقابله با مشکلات در بزرگسالی خود دارند.

 

تاب آوری

 

استرس زیاد و نبود استرس در کودکی و تاثیر آن بر تاب آوری

استرس شدید و بسیار زیاد در دوران کودکی به شدت آسیب رسان است و در مقابل آن نبود استرس و پایین بودن بیش از حد آن نیز کودک را فاقد مهارت لازم برای مقابله با فشارهای روانی در بزرگسالی میکند به همین جهت پژوهشها به والدین تاکید میکند که سعی کنید کودکان خود را در مقابله با سختیها بیش از حد حمایت نکنید.

 

روان درمانی

 

دکتر دنیل آمن و بررسی عوامل رشد تاب آوری و استقامت روانی

 

دکتر دنیل آمن ( Dr.Daniel Amen ) پژوهشگر علوم اعصاب و استاد دانشگاه UCLA کالیفرنیا در کتاب ذهن عالی در هر سن یا Magnificent mind at age که به ترجمه دکتر مهرناز شهر آرای هم رسیده است به ده روش مهم و اثرگذار برای تقویت تاب آوری و افزایش استقامت روانی برابر مشکلات و چالشها اشاره میکند که در این نوشته به دو مورد آن اشاره میکنیم.

 

چالشها و مشکلات بخشی از زندگی

 

همه ما در زندگی با ناملایمتها ، و دشواریهایی روبرو هستیم ، در واقع مشکلات ، فشارهای مالی ، فشارهای اجتماعی و….بخشی از واقعیت زندگی همه ما انسانها هستند.

همه ما انسانها زمانهای پرفشاری را از تردید ، ترس ، شکست ، فقدان و غم و عصبانیت سپری خواهیم کرد و گاهی هم ناامید خواهیم شد و این شرایط بر رفتارهای ما به شدت تاثیرگذار هستند. تاب آوری و استقامت روانی عامل مهمیست که نشان میدهد که چرا برخی از افراد در مقابل این چالشها و مشکلات و دشواریها پایدارترند و برخی دیگر زود تسلیم میشوند. در اینجا به سه مورد از ده موردی که دکتر آمن طبق تحقیقات خود بیان نموده اشاره میکنیم.

 

تاب آوری

 

  1. جمع آوری اطلاعات

آگاهی داشتن به اطلاعات و مشکلات و شرایط پیشرو ، آمادگی بیشتری به افراد برای مقابله و رویارویی با مشکلات میدهد.داشتن اطلاعات درست از مسیر ، مشکلات و چالشهای پیشرو و موانع ما را آماده تر میسازد که در مقابل آنها تصمیم گیری و جهت گیری داشته باشیم.

اگر فردی بداند که مهاجرت کردن به یک کشور ، راه اندازی یک کسب و کار ، ازدواج کردن ، یک عمل جراحی و پیامدهای آن ، سفر کردن برای ادامه تحصیل و ….. چه چالشها و مسائل و مشکلات احتمالی در پیشروی شما دارد بهتر در مقابل آن عمل خواهد کرد تا زمانیکه بدون اطلاع قبلی و با پیشفرضهای ذهنی خودش عمل نماید.

۲) کنترل شخصی و مسئولیت پذیری فردی

افرادی که احساس میکنند کنترلی بر امور خود ندارند معمولا در بیشتر اوقات دچار احساس درماندگی و قربانی شدن میشوند و یک درماندگی آموخته شده را تجربه میکنند. این افراد همیشه در گذشته و حسرتهای آن زندگی کرده و یا انرژی خود را صرف اموری میکنند که در حیطه کنترل آنها نیست.

این انسانها برای رشد تاب آوری خود باید به خود کمک کنند که از گذشته خارج شوند و تمرکز خود را بر زمان حال بگذارند و مشخص کنند چه کارهایی در اختیار و کنترل و آنهاست و مهمتر از آن تمایز بین کارهایی که در کنترلشان است و فعالیتهای خارج از کنترل خود را مشخص نمایند.

مسئولیت پذیری فردی و کنترل بر خود مشخصه یک فرد سالم و موفق است و کمک بسیار بزرگی به رشد تاب آوری و استقامت روانی در برابر مشکلات خواهد کرد.

 

تاب آوری

 

بعنوان یک تمرین در طی روزهای آینده هر زما متوجه شدید که دیگران مقصر یک مشکل میدانید بلافاصله از خودتان سوال کنید که نقش و سهم شما در این واقعه چه بوده است ؟

از خودتان سوال کنید که چرا مقصر دانستن دیگری مهم است ؟

هربار که تصمیم بگیرید دیگران را مقصر ندانید و سهم خود را در یک واقعه نگاه کنید شما در مسیر بهبود کیفیت زندگی خود و رشد تاب آوری حرکت کرده اید.

.

.

علی انصاری

.

.تغییر

.

.

کمال گرایی

اگر این مطلب برای شما مفید بود آن را بادوستانتان به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

آیتم های مشابه

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *