آبان ۲۴, ۱۳۹۸

شکنجه ایی به نام بی نقص گرایی

شکنجه ایی به نام بی نقص گرایی

شکنجه ایی به نام بی نقص گرایی 

کمال گرایی یا بی نقص گرایی یعنی من سطح انتظارات و توقعات بالایی از خودم دارم ، این جمله را داشته باشید اما ماجرا به همین جا ختم نمیشود.

همین من که سطح انتظارات و توقعات بالایی از خودم دارم،  همزمان هم از دیگران سطح انتظارات و توقعات بالایی دارم و این قسمت دوم ماجرای بی نقص گرایی است اما باز هم یک وجه دیگری در این میان وجود دارد و آنهم این است که همین من که از خودم و دیگران توقعات و انتظارات بالایی دارم ،  گمان میکنم دیگران هم همین توقعات و انتظارات بالا را از من دارند به همین جهت دائم در این اضطراب به سر میبرم که اگر توقعات و انتظارات بالای آنها را برآورده نکنم شکنجه انتقاد و سرزنش آنها شروع میشود.

بی نقص گراییدر داستان بی نقص گرایی دیگران چه کسانی هستند ؟

همان جانشینان روانی والدین ما ، کمال گرا دیگران را همان والدین سخت گیر خود میداند والدینی که به اشتباهات و خطاهای او دائم ایراد و انتقاد داشتند ، شکنجه ایی از این بالاتر داریم ؟؟؟

برای بی نقص گرایی خود چه کار کنیم ؟

در این خصوص دو دسته افراد هستند ، افرادی که شدیدا از این مشکل رنج میبرند ، نیاز این افراد علاوه بر مطالعه و شرکت در کارگاه های آموزشی معتبر خودیاری ، حتما مراجعه به روانشناس است ، مشکل کمال گرایی یا بی نقص گرایی یا کامل گرایی را میتوان با رویکردهای متفاوتی بهبود بخشید یا برطرف کرد ، از این لحاظ نوشته ایم بهبود بخشیدن که برای برخی از مراجعین این مشکل کاملا قابل رفع شدن نیست و همین که فقط چند درصد بهبودی حاصل شود بسیار عالیست.

رویکردهای شناختی رفتاری ، رویکردهای روانکاوی و روانپویشی ، رویکرد طرحواره درمانی و تحلیل رفتار متقابل یا TA ، هرکدام به مراجعین کمک میکنند که این مسئله را بهبود بخشند یا تا حدی بهبود بخشند.

بی نقص گراییدسته دوم افرادی هستند که کمی گرفتار این مشکل هستند و میتوانند با مطالعه کتابهای معتبر خودیاری در این حوزه و یا شرکت در کلاسها و کارگاه های معتبر و کار کردن روی خود یا خودسازی تا حد زیادی این مشکل را در خود برطرف نمایند و عملکرد بهتری داشته باشند.

( در همین رابطه پیشنهاد میکنیم مقاله زیر را حتما مطالعه بفرمایید ، این مقاله به بررسی کامل کمال گرایی و راهکارهایی جهت بهبود آن پرداخته است با کلیک روی عکس زیر مقاله را مطالعه نمایید )

.

اگر این مطلب برای شما مفید بود آن را بادوستانتان به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

آیتم های مشابه

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *