فروردین ۰۲, ۱۳۹۸

معرفی کتاب از شنبه ( راهنمای عملی رهایی از اهمالکاری )

معرفی کتاب از شنبه ( راهنمای عملی رهایی از اهمالکاری )

معرفی کتاب از شنبه ( راهنمای عملی رهایی از اهمالکاری )

اهمالکاری یا به تعویق انداختن کارها(Procrastination )عامل عقب ماندگی بسیاری از ما انسانها در پیگیری اهداف و برنامه هایمان است. در این نوشتار قصد داریم خلاصه ایی از کتاب خوب و کاربردی محمدپیام بهرامپور به نام از شنبه را به شما مخاطبان سایت ارائه نماییم ، محمدپیام بهرامپور مربی و مدرس سخنرانی ، فن بیان و ارتباطات است که از پنج سال گذشته با تاسیس مجموعه آموزشی بیشتر از یک نفر مهارتهای ارتباطی را به هموطنانمان در سطح و استاندارد کیفی بسیار بالایی آموزش میدهد.

مسئله اینجاست که چرا آن روز طلایی که قرار است همه این اتفاق ها رخ دهد نمی آید ؟ و هیچ شنبه ایی با شنبه های دیگر فرقی ندارد ، هیچ نوروزی باعث تغییرجدیدی نمیشود و همه چیز از انتهای فروردین مانند سالهای گذشته است .

معمولا اکثر انسانها نسبت به شرایط فعلی خود رضایت ندارند و احساس میکنند که باید جایگاه بالاتری را کسب میکردند و یکی از اصلی ترین دلایل این موضوع اهمالکاری است.

نویسنده در همان بخش های اول کتاب چند راهکار طلایی ارائه میدهد که کمک کنید خواندن این کتاب را به تعویق نیاندازیم ، راهکارهایی که برای رهایی از اهمالکاری در سایر جنبه های زندگیمان نیز مناسب و اثر بخش است .

آیا من این کتاب را ( کتاب از شنبه ) تا آخر میخوانم

اینطور به نظر میرسد که اولین گام برای مقابله با اهمالکاری این است که این کتاب را به پایان برسانید. به همین جهت در این فصل کتاب هدفمان این است که چطور یک کار را به انتها برسانیم.

تکنیک پنج دقیقه برای اهمالکاری

شما اگر کاری را دوست ندارید ، یا حتی حس و حال انجام آن را ندارید ، فقط تصمیم بگیرید که پنج دقیقه آن را انجام دهید و بعد از پنج دقیقه هم اگر دوست داشتید کار را قطع کنید.

در حقیقت بسیاری از مشکلات ما در شروع کردن است ،معمولا وقتی پنج دقیقه کاری را شروع کنیم آن را به سادگی تمام نمیکنیم.

اهمالکاری

توقع درستی داشته باشید

داشتن توقع زیاد مشکلات زیادی ایجاد میکند ، این یک توقع اشتباه است که انتظار داشته باشیم بلافاصله بعد از خواندن این کتاب یک معجزه برایتان رخ دهد. اهمالکاری عادتی است که در مدت زمان طولانی در ما شکل گرفته ، باید این را بدانیم که آنجه در طول زمان مشخصی در ما شکل گرفته و بخشی از شخصیت ما شده است بعید به نظر میرسد که ظرف مدت کوتاهی در ما تغییر کند.

برای خودتان جایزه تعیین کنید

یکی از بهترین روشها برای انجام کاری که احتمال انجام ندادن آن وجود د ارد این است که برای خودمان یک جایزه تعیین کنیم ، مثلا بگویید اگر من این ده صفحه کتاب را خواندم ، فلان کار را که دوست دارم انجام میدهم ، حالا این جایزه ها میتواند انواع مختلفی داشته باشد.

اوشما را برای همیشه تنها گذاشته است

نباید منتظر او باشید ، او دیگر هیچ وقت نمی آید ، هیچ وقت بهترین زمان وجود ندارد که شما کاری را انجام دهید ، حوصله برای همیشه ما را تنها گذاشته است مطمئن باشید اگر چنین زمانهایی وجود داشتند ، خیلی زودتر خیلی کارها را انجام میدادیم.

قولتان را مکتوب کنید

یکی از قدرتمندترین روشها این است که برنامه اجرایی خود را بنویسید مطمئن باشید که دیدن این نوشته ها روی شما اثر دارد.

به خودتان اجبار نکنید

هیچگاه به خودتان نگویید من باید این کتاب را بخوانم ، بلکه بگویید : ” من خیلی دوست دارم این کتاب را بخوانم و خواهم خواند “

عوامل حواس پرتی را از خود پرت کنید

یکی از بزرگترین مشکلات ما در مورد اجرای درست کارها این است که دید درستی نسبت به اجرای همزمان چند کار نداریم ، حقیقت این است که مغز ما توان پردازش محدودی دارد و اگر به هردلیلی از آن بخواهیم که چند کار به صورت همزمان صورت دهد بدون شک بازدهی آن به شدت پایین خواهد آمد ، موبایل و شبکه های اجتماعی یکی از اصلی ترین عوامل حواس پرتی ما و بهم خوردن تمرکزمان هستند ، بنابراین زمانیکه کار مهمی مانند مطالعه انجام میدهید ، حتما موبایل خود را کاملا بی صدا کنید و دور از دسترس قرار دهید.

اهمالکاری ، پشت گوش اندازی ، تنبلی ، دفع الوقت یا هر اسم دیگر ، بلایی است که تاثیرات بسیار بدی در زندگی ما میگذارد ، قرار نیست که ما لزوما آدم تنبلی باشیم که هیچ کاری انجام نمیدهد ، ممکن است شما مدیر بسیار موفقی باشید اما خودتان میدانید در مواقعی اهمالکاری میکنید و کارهایی را انجام میدهید که لازم نیست انجام شوند ، شما میتوانید جایگاه بسیار بالاتری نسبت به جایگاه فعلی خود داشته باشید. اما بخاطر اهمالکاری فعلا به همین جایگاه بسنده کرده اید.

شما ممکن است جایگاه بسیار بالایی داشته باشید ، جایگاهی که ممکن است آرزوی خیلی ها باشد ، اما توان شما بیشتر است اهمالکاری بلاهای زیادی بر سر ما می آورد ، فرصتهای بسیار زیادی را از دست میدهیم فرصتهایی که ممکن است فقط یکبار به سراغ ما بیایند.

کار اصلی مغز پیشرفت ما نیست کار اصلی مغز متاسفانه حفظ حالت موجود است

به دلیل اینکه مغز ما بسیار کم مصرف است از روشهایی استفاده میکند که این مصرف را همواره پایین نگه دارد ، بنابراین مغز ما فورا تلاش میکند که هر رفتاری را به صورت یک عادت در بیاورد تا بتواند از روی آن الگوی مشخص در حالت ناخودآگاه حرکت کند . مثلا در اولین مرتبه که در حال رانندگی هستیم انرژی بسیار زیادی صرف انجام رانندگی میشود ، اما مغز تمام تلاش خود را انجام میدهد که این رفتار را بصورت یک عادت ناخودآگاه در خود ذخیره کند ، مسئله اینجاست که اگر اتفاق جدیدی رخ دهد مصرف مغز بالا میرود و از همین رو تمام تلاش مغز این است که با هرروشی حالت موجود را حفظ کند.

اهمالکاری چیست ؟

اگر بخواهیم یک تعریف بسیار ساده اما بسیار کاربردی در این رابطه مطرح کنیم بلاشک میتوانیم بگوییم که :

اهمالکاری در این کتاب ، یعنی کاری که باید انجام دهیم و آن را به هردلیلی انجام نمیدهیم.

اهمالکاری

الگوی اهمالکاری خود را پیدا کنید

الگوی اهمالکاری را اینگونه میتوانیم پیدا کنیم ، ببینیم که اول از همه ما در چه کارهایی اهمالکاری میکنیم ؟ مثلا آیا بهانه هایی به این شکل داریم

دیگر فصل بهار است و رخوت بهاری

در ارتباطات مان مشکل داریم ، مثلا باید بروم به رییسم نکته ایی را بگویم مثلا درخواستی از او دارم اما معمولا اهمالکاری میکنم

یا اینکه یک مدیر هستم و باید کارمندی را اخراج کنم میگویم حالا باشد بعد عید ، حالا باشد بعد فلان تاریخ

یا اینکه در موضوعات شخصی اهمالکاری میکنم

اگر میخواهید الگوی اهمالکاری خود را پیدا کنید باید مشخص نمایید که چه زمان و در چه موضوعاتی اهمالکاری میکنید ؟ سپس دلایل خودتان را بنویسید که چرا اهمالکاری میکنم ؟ و بنویسید که کار جایگزین شما چیست ؟ آیا به جای انجام کار اصلی سراغ کار جایگزین میروید ؟

اهمالکاری خاموش

فرد وقتی باید یک کار یا تغییر بزرگ را به صورت کامل انجام دهد ، به جهت اینکه برچسب تنبل یا اهمالکار را از دیگران یا حتی از خودش دریافت نکند کارهایی کوچک و جزیی وپیش پا افتاده صورت میدهد و در نتیجه حس بهتری دارد اما حقیقت این است که هیچ کار بزرگی صورت نداده است. بطور مثال فردی که میخواهد خانه خود را عوض کند اما به دلیل اهمالکاری این کار را انجام نمیدهد و خود را با تغییر دکوراسیون خانه مشغول میکند تا هم از خود راضی باشد و هم دیگران به او خرده نگیرند.

خیلی از مدیران کشور ما دچار این مشکل هستند ، یعنی خودشان را با کارهای پیش پا افتاده که میتوانند به دیگران واگذار کنند سرگرم کرده و بنابراین اهمالکاری میکنند.

اهمالکاری

اهمالکاری روتوش شده

بسیاری از ما از اهمالکاری رنج میبریم اما به دلیل تزیین زیبایی که برای آن صورت داده ایم در شرایطی قرار میگیریم که اهمالکاری روتوش شده نام دارد و حتی توسط دیگران نیز پاداش میگیرد در این حالت به جای اهمالکار به ما محتاط و محافظه کار گفته میشود و همین موضوع باعث میگردد که نه تنها این رفتار سرزنش نشود بلکه پاداش نیز بگیرد.

انواع اهمالکاری

  • اهمالکاری به دلایل گرایشی

منظور گرایشهای درونی است که باعث میشود که مواقعی از انجام کار اجتناب کنیم ( برخی از مواقع ترس ازشکست یا موفقیت داریم )

اهمالکاری به دلیل فرار از زحمت

بسیاری از ما به این علت اهمالکاری میکنیم که فقط میخواهیم از زحمتی شانه خالی کرده و خودمان را راحت کنیم. لذا کاری را انجام نمیدهیم.

در اهمالکاری به دلیل فرار از زحمت ما کار مهم را انجام نمیدهیم و به جای آن کاری دیگر را انجام میدهیم.

چه کار کنیم ؟

به عواقب مثبت و منفی فکر کنید ، داستان راحت طلبی ، فرار از زحمت و لذت طلبی این است که ما تصمیم میگیریم که تعدادی شیرینی کوچک اما نزدیکمان را بخوریم و از شیرینی اصلی بزرگ خوشمزه چشم پوشی میکنیم ، بنابراین فکر کردن به اینکه چه لذتی را در آینده از دست میدهیم نیز میتواند به ما کمک کند.

فقط یک گام بردارید

مهم این است که فقط گام اول را برداریم و مطمئن باشیم نتایج بسیار بهتری را میتوانیم کسب کنیم.

بهترین زمان برای کاشتن یک درخت بیست سال پیش بود و زمان بعدی که بهترین زمان است همین الان است درختهایتان را بکارید و در آینده بهترین ثمرات را به دست بیاورید.

اهمالکاری به دلیل اجتناب

گروه دیگری که اهمالکاری میکنند گروه اجتنابی هستند ، گروهی که اهمالکاری آنها به دلیل لج کردن با دیگران است.

اهمالکاری به دلیل ترس از شکست و موفقیت

نوع دیگری از اهمالکاری که اتفاقا بسیار رایج است ترس از شکست و موفقیت است. بسیاری از اوقات ما در کارهایی اهمالکاری میکنیم نه به دلیل تنبلی ، بلکه به دلیل اینکه میترسیم نکند شکست بخوریم یا ازموفقیت ترس داریم

نوع دیگری از اهمالکاری که اتفاقا بسیار متداول است ترس از شکست یا موفقیت است. در کنار اینها نظر دیگران یکی از مهمترین دلایل اهمالکاریست. باید در نظر داشته باشید که شما برای دیگران زندگی نمیکنید شما برای خودتان زندگی میکنید.

شکست خوردن اشتباه نیست

اولین راهکار این است که راهی پیدا کنیم که این ترس از شکست را در خودمان حذف کنیم ، متاسفانه سیستم آموزشی ما ، خانواده ، جامعه و رسانه و…همه به ما گفته اند که تو نباید شکست بخوری .

اگر آماده شکست خوردن نباشیم هیچ گاه خلاقیتی از ما بروز نخواهد کرد هیچ وقت چیز جدیدی کشف نخواهیم کرد

در کار شیرجه بزنید

یکی از مهمترین کارهایی که میتوان انجام داد تا از دست این نوع اهمالکاری رهایی یابیم این است که بپریم وسط کار ، یعنی خودتان را در کارهایی که ریسک بالایی ندارند وسط کار بیندازید.

پیشگویی نکنید

یکی از اصلی ترین کارهایی که باعث میشود کار ما به اهمالکاری ختم شود این است که بیش از اندازه در مورد افراد و شرایط پیشگویی کنیم و به دلیل گفتگوی درونی با خودمان موضوعات را بیش از اندازه بزرگ کنیم ، شاید برای شما جالب باشد که بدانید درصد غالبی از ترسهای ما هیچ گاه رخ نخواهد داد و اکثر ترسهای ما توهمی بیش نیستند اما به دلیل توجه بیش از اندازه به آنها مشکلات زیادی برای خود ایجاد میکنیم عملا ما با ذهن خوانی و پیشگویی آنقدر شرایط را بد و بزرگ میکنیم که بدترین حالت ممکن ایجاد شود و عملا با این کار ترس خود را بسیار زیاد میکنیم زیرا موضوع را به یک بحران تبدیل کرده ایم.

اهمالکاری

اهمالکاری به دلیل کمالگرایی

دسته بعدی افراد کمالگرا یا کامل گرا هستند ، کامل گرا کسی است که میخواهد از همان اول کامل باشد و این افراد معمولا به هیچ جا نمیرسند

افراد کامل گرا اعتقاد دارند هر چیزی یا باید کامل کامل باشد

یا اصلا نباشد و معمولا هیچوقت نمیتوانند کامل باشند

متاسفانه کامل گرایی ناشی از احساس کمبود خودمان است ، ما قبول نمیکنیم همینطوری که هستیم خوبیم و ناچاریم نقص هایمان را با کسب یک عنوان بی نقص جبران کنیم.

اعتقادات کشنده در اهمالکاری

در مقوله اهمالکاری اعتقاداتی وجود دارد که باعث میشود رفتارهای اهمالکارانه در ما بیشتر تقویت گردد.در اینجا به اعتقادات کشنده در مقوله اهمالکاری میپردازیم

عدم قبول تقصیر

اولین اعتقاد کشنده در موضوع اهمالکاری این است که ما مسئولیت اهمالکاری خودمان را قبول نکنیم. متاسفانه قبول مسئولیت اهمالکاری معمولا کار ساده ایی نیست و ما تمام تلاش خود را صورت میدهیم تا حد ممکن از آن شانه خالی کنیم

یه روز خوب میاد

از دیگر اعتقادات کشنده در موضوع اهمالکاری این است که ما تصور میکنیم که یک روز خوبی خواهد آمد و در آن روز اتفاق خاصی رخ میدهد و ما حوصله انجام کارها را خواهیم داشت اما متاسفانه باید گفت آن روز هیچ گاه نخواهد آمد.

تا از آن لذت نبرم انجامش نمیدهم

تصور اشتباه دیگر این است که ما بگوییم کاری که از آن لذت نمیبرم را انجام نمیدهم.

فرق آدمهای موفق و غیرموفق دقیقا همین است که یک انسان موفق کارهایی را انجام میدهد که دیگران حاضر نیستند انجام دهند و گرنه کارهایی که دوست داشتنی هستند همه انجام خواهند داد.

یکی از لذت بخش ترین ایده ها این است که بگوییم بسیاری از مردم این کار را انجام نمیدهند اما من از معدود کسانی هستم که این کار را انجام میدهم و همین باعث تمایز من خواهد شد. این کار سخت است و میدانم که سخت است اما همین کار باعث تمایز من خواهد شد.

من نباید هیچ وقت اهمالکاری کنم

از دیگر تصورات بسیار اشتباه در خصوص اهمالکاری این است که تصور کنیم هرگز نباید اهمالکاری کنیم. به جرات میتوان گفت که فردی نداریم که در طول زندگی خود هرگز اهمالکاری نکرده باشد مثل این میماند که انتظار داشته باشیم فردی در تمام طول زندگی خود هیچ اشتباهی مرتکب نشود.

 اگر تلاش کنیم که هیچ گاه دچار اهمالکاری نگردیم و برای خودمان هیچ استراحت یا فاصله ایی در نظر نگیریم به جرات میتوان گفت که در مدت زمان کوتاهی تمام توان خود را از دست خواهیم داد.

بدگویی به خود

یکی از دلایل مهم اهمالکاری و نرسیدن به هدف مدل گفتگوی درونی خودمان است ، قطعا متوجه شده اید که ما دائما در حال صحبت کردن با خودمان هستیم و احتمالا همین الان شما در حال صحبت کردن با خودتان هستید. کار مهمی که باید صورت دهیم این است که تا حد ممکن این گفت و گوهای درونی را به جملات مثبت تبدیل کنیم.

در این نوشتار به  معرفی وبیان خلاصه ایی از کتاب از شنبه نوشته محمدپیام بهرامپور اشاره داشتیم ، جهت آشنایی بیشتر با مطالب آموزشی این شخص به وبسایت او به آدرس www.Bahrampoor.com مراجعه نمایید.

اگر این مطلب برای شما مفید بود آن را بادوستانتان به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

آیتم های مشابه

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *