آبان ۲۴, ۱۳۹۸

توجیه و انکار و قدم در راه اعتیاد ، یادداشتی از دکتر آبراهام توئرسکی

توجیه و انکار و قدم در راه اعتیاد ، یادداشتی از دکتر آبراهام توئرسکی

توجیه و انکار و قدم گداشتن در راه اعتیاد ، یادداشتی از دکتر آبراهام توئرسکی

گاهی اوقات زندگی مان را در خواب میگذرانیم و حرکاتمان در زندگی بیشتر شبیه راه رفتن در خواب است ، گهگاهی چیزی به ما تلنگر میزند و باعث میشود که خود را بررسی کنیم و ببینیم آیا واقعا ما همان چیزی هستیم که میخواهیم باشیم و یا تمام آن چیزی که میتوانیم باشیم هستیم. این تلنگر اولین قدم است. یعنی آگاهی از اینکه از خودمان غافل بوده ایم ، سپس میتوانیم تصمیم بگیریم تا هرکاری را که لازم است انجام دهیم و همانی شویم که میتوانیم این همان بیداری به موقع است.

دکتر آبراهام توئرسکی بعنوان روان درمانگری که سالهاست با اعضای انجمن دوازده گام الکلیهای گمنام کار کرده این کتاب را به رشته تحریر در آورده است. او اعتقاد دارد مشکلات زندگی فقط مختص افرادی نیست که با وابستگی ناسالم دست و پنجه نرم میکنند ، همه انسانها با مشکلاتی متعدد مواجه هستند و خیلی از آنها برای برطرف کردن این مشکلات به رفتارهای خودمخرب روی می آورند.

انجمن دوازده گام الکلیهای گمنام درسال ۱۹۳۰ شکل گرفت و منشا تشکیل جلساتی شد که تاکنون در سراسر جهان میلیونها نفر در این جلسات شرکت کرده اند. افرادی که مشکلاتی غیر از اعتیاد به الکل داشته اند و با روشهای سنتی امکان درمان آنها فراهم نگشته است با روشهای انجمن دوازده گام توانستند بر مشکلات خود غلبه کنند.

مفاهیم و اصولی که در انجمن دوازده گام استفاده میشود حتی با برخی از مفاهیم اتاق درمان و روانشناسی مشابه است.

وجه مشترک برنامه های انجمن دوازده گام اصولی است که برای کنار گذاشتن رفتارهای خود مخرب به کار برده میشود. روش کار این برنامه ها در میان گذاشتن دوجانبه مشکلات و موفقیتها در جلساتی است که مردم در آن تجارب ، امید ، شهامت ها و توانایی های خود را با بقیه اعضای گروه به اشتراک میگذارند. هر عضوی یک مربی یا راهنما دارد هدف کلی این برنامه کمک به افراد برای تصحیح برداشت غلط خود از واقعیت ، ایجاد سازگاری مطلوب با واقعیت ،ارزیابی صحیح از خود و رهایی از ضعفهای شخصیتی و در نهایت کمک کردن به افرادیست که مشکلی مشابه دارند.

انجمن دوازده گام

دکتر توئرسکی اعتقاد دارد : ” مشکلات زندگی فقط مختص افرادی نیست که با اعتیاد مواجه هستند ، همه ما با مشکلات مختلفی روبرو میشویم و اغلب اوقات در تلاش برای برطرف کردن این مشکلات به رفتارها و نگرشهایی خود مخرب متوسل میگردیم.در ادامه این نوشته به بخشهایی از این کتاب اشاره خواهیم کرد

 ما پذیرفتیم که در برابر مشکل خود عاجز هستیم

وقتی فردی در مورد مشکلی به روانشناس یا روانپزشک مراجعه میکند قدم مهمی را در جهت رفع آن مشکل برداشته است. او به وجود مشکل پی برده است و اعتراف کرده که به کمک نیاز دارد و متوجه شده که جنبه ایی از زندگی او دیگر غیر قابل اداره و کنترل است.

اغلب مواقع برای مردم دشوار است که مشکلات خود را بصورت صریح مطرح کنند اکثر افرادی که مشکلی دارند به سختی میتوانند این موضوع را بپذیرند چه رسد به اینکه این مطلب را نزد شخص دیگری اعتراف کنند. زیرا ما تمایل شدیدی داریم که کنترل همه چیز در اختیار ما باشد.

گاهی اوقات وقتی مشکلی غیرقابل کنترل میشود افراد به دنبال کمک نمیروند بلکه ذهنشان را با دقت روی موضوع دیگری منحرف میکنند و به این باور میرسند که مشکلی وجود ندارد.آنها به کار دیگری میپردازند و امیدوار هستند که مشکل آنها خود به خود حل شود.

عده ایی برای فرار از مشکل خویش به مصرف موارد مخدر روی می آورند. تا از این طریق ذهنشان را از موضوع اصلی منحرف کنند.این راه حلها ، راه کارهایی برای فرار از مشکلات زندگیست.

اغلب اوقات بیشتر از یک نقطه از زندگی غیرقابل کنترل میشود. کل زندگی میتواند غیرقابل کنترل گردد و ما ممکن است به این دلیل به کارهای بسیار مخربی دست بزنیم. اگر قدم درستی  برنداریم در نهایت به جای یافتن راه حل سازنده به راه فرار پناه میبریم و آسیب وارده را جبران ناپذیر خواهیم کرد.

وقتی برای سرپوش گذاشتن روی واقعیت در کاری زیاده روی میکنیم همیشه به نتایجی منفی دست میابیم ، آن کار هر چیزی میتواند باشد مواد مخدر ، کار ، خوردن یا هر چیز دیگری

ذهن ما در تولید انکار بسیار با استعداد است ، به طور مثال ممکن است ما همان ویژگی را داشته باشیم که دیگران را بخاطر آن سرزنش میکنیم ولی با دادن نامی دیگر به آن ویژگی ، آن را برای خودمان قابل قبول ساخته ایم.

من روی عقیده ام بسیار راسخم شما لجبازید.

منظور از توجیه کردن چیست ؟ توجیه یعنی آوردن بهانه ایی خوب به جای پذیرش دلیل واقعی ، توجیه کردن امری بسیار متداول است. ما نه تنها هنگام صحبت کردن با دیگران کارهایی را که انجام داده یا نداده ایم توجیه میکنیم بلکه خیلی وقتها نیز این کار را در سکوت و در ذهنمان انجام میدهیم و خودمان راتوجیه میکنیم.

انجمن دوازده گام

عدم تشخیص حقیقت مانع از آن میشود که برای رفع مشکل قدمی برداریم. برای انجام هر اقدامی در جهت اصلاح شرایط اول از همه باید بپذیریم که مشکلی وجود دارد یا به بیان دیگری مواردی در زندگی ما وجود دارد که دیگر غیرقابل کنترل شده است.

گاهی اوقات کل زندگیمان را یا بخشی از آن غیرقابل کنترل میگردد با این حال باز هم سماجت کرده و نمیپذیریم که باید تغییر ایجاد کنیم ممکن است که بازهم به رفتار خود مخرب خود اصرار بورزیم.

تنش بخشی از مسیر زندگی ماست. ما نمیتوانیم به اختیار خود از تنش و اضطراب فرار کنیم زیرا تنش در زندگی مان اجتناب ناپذیر است تنها اختیار ما نحوه مدیریت چنین شرایطی است.

اگر توانایی هایمان را تشخیص دهیم. نقاط ضعفمان را بپذیریم و قدم های ضروری را برای رسیدن به موفقیت برداریم در حقیقت میتوانیم موفق شویم.

روانشناس

اگر این مطلب برای شما مفید بود آن را بادوستانتان به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

آیتم های مشابه

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *