آبان ۲۴, ۱۳۹۸

چند نکته برای افزایش رضایت از زندگی و احساس خوشبختی ( بخش دوم )

چند نکته برای افزایش رضایت از زندگی و احساس خوشبختی ( بخش دوم )

چند نکته برای افزایش رضایت از زندگی و احساس خوشبختی ( بخش دوم )

داشتن پول و مسائل مالی را با موفقیت اشتباه نگیرید

شما به دلیل مدل ماشینی که دارید اندازه خانه ایی که در آن زندگی میکنید یا وضع اوراق بهاداری که در بازار بورس دارید از کسی بهتر یا بدتر نیستید.فراموش نکنید که چه چیزی در زندگی شما واقعا اهمیت دارد.

اغلب ما عادت کرده ایم اینگونه زندگی کنیم که به جای اینکه برای چیزهایی که ارزش قائلیم و به دلیل همین ارزش به دنبال پول میرویم اهمیت بیشتری قائل شویم عملا به دنبال جمع کردن اموال و چیزهایی که به ظاهر نشان دهنده موفقیت هستند میرویم. بدون اینکه از خودمان بپرسیم موفقیت در اصل به چه معناست.

در یک تحقیق مبتنی بر نظرخواهی و مشاهدات روزانه این نتیجه بدست آمد که اهمیت داشتن منابع مالی برای احساس خوشبختی ، در مقایسه با داشتن منابع انسانی مثل دوستان و افراد خانواده چندین برابر کمتر ارزیابی میشود.

احساس خوشبختی

فکر خود را درگیر اشتباهات گذشته نکنید

به این فکر کنید که چطور میتوانید آینده را بهتر سازید ، وقت خود را صرف فکر کردن به این موضوع نکنید که اگر میتوانستید کاری در گذشته انجام دهید آن وقت چه میشد.

 ما میتوانیم تا ابد به این چیزها فکر کنیم که نقطه امروزی ما حاصل تصمیمات گذشته ماست ، اینکه شما در کودکستان در کجا بوده اید شاید تعیین کننده این باشد که الان کجا هستید ولی فکر کردن به این موضوعات چه فایده ایی دارد ؟

فکر کردن به این موارد تغییری در شرایط فعلی ما ایجاد نخواهد کرد ، بهترین کار این است که ببینید از جایی که در زمان حال هستید چطور میتوانید به جایی که میخواهید برسید.

تحقیقی روی ورزشکارانی که در بازیهای المپیک به مسابقات نهایی راه یافته بودند صورت گرفت ، تحقیقات نشان داد افرادی که موفق نشدند اما احساس خوشبختی و رضایت  بیشتری در زندگی داشتند آنهایی بودند که دائما وقت خود را با فکر کردن به این موضوع که چطور میتوانستم بهتر عمل کنم که قهرمان شوم تلف نمیکردند و اتفاقا بخاطر همین از تجربه خود راضی بودند.

کارهای داوطلبانه انجام دهید

هر اجتماعی فرصتهای بیشماری برای کمک کردن و دهنده بودن در اختیار شما قرار میدهد.کسانی که کارهای داوطلبانه انجام میدهند احساس خوبی نسبت به خود دارند. احساس مفید بودن میکنند و کمتر از زندگی خسته میشوند. این افراد پاداشهایی در زندگی خود کسب میکنند که از هیچ طریق دیگری ممکن نیست به آنها دست یابند.

تحلیل انجام شده بر روی گروهی نشان داد که همه یک صدا اعتقاد داشتند انجام کارهای داوطلبانه از میزان کسالت آنها در زندگی میکاهد و به زندگی آنها معنا میبخشد. در نتیجه شادی و احساس خوشبختی و رضایت بیشتری در زندگی تجربه میکنند

هدفهایی متناسب با توانمندی خود تعیین کنید و انعطاف پذیر باشید.

روانشناسان دانشگاه میشیگان با ادله قوی به این نتیجه دست یافتند که اگر اهداف مهم زندگی انعطاف پذیر نباشند به ما لطمه خواهند زد.

آدمهایی که نتوانند به اهداف خود دست پیدا کنند ، ناامیدی آنها را از پا در می آورد ، شما باید هدفهایتان را با توجه به محیط و شرایط زندگی خود تنظیم کنید .

اگر هدفهای یک فرد با تواناییهای او همخوانی نداشته باشد آن وقت آن هدف ناراحتی و دلشکستگی برای او به بار خواهد آورد.

حتما ورزش کنید

ورزش کردن چه ورزش و تمرینات شدید بدنی باشد و به صورت جدی صورت بگیرد یا پیاده رویهای طولانی ومنظم باشد احساس سلامتی و احساس خوب بیشتری نسبت به ما خواهد داد و لذت ما را از زندگی بیشتر میکند.

تحقیقات بر روی فعالیتهای بدنی نشان میدهد که ورزش کردن ، اعتماد به نفس ما را بالا خواهد برد ،احساس ارزشمندی ما را تقویت میکند ،  شادی ما را افزایش میدهد و تاثیر زیادی در افزایش سطح تصویر ذهنی ما از خودمان دارد.

علائق مشترک بین خود و عزیزانتان ایجاد کنید .

اگر علائق مشترکی بین شما و افراد خانواده و دوستانتان وجود داشته باشد ،از بودن در کنار یکدیگر بیشتر لذت خواهید برد ، آنها این امکان را به شما خواهند داد که پیوند عمیقتری با یکدیگر داشته باشید و فقط پیوند شما به شرایط و اوضاع و احوال شما وابسته نباشد.

هر علاقه مشترکی که میان دوستان یا خویشاوندان وجود داشته باشد امکان دوام ارتباط را در بین آنها افزایش میدهد و احساس خوشبختی و رضایت آنها را افزایش خواهد داد.

زندگی شما ابعاد گوناگونی دارد و اجازه ندهید که تمام زندگی شما فقط بر یک محور باشد.

زندگی شما از ابعاد متفاوت شکل یافته است ، انقدر روی یک جنبه از زندگی تمرکز نکنید که اگر آن قسمت از زندگی آشفته شد دیگر نتوانید از هیچ چیز لذت ببرید. این جنبه از زندگی میتواند همه فکر و ذکر شما را به خودش مشغول کند و لذتی را که از بقیه چیزها میتوانید ببرید را تحت الشعاع قرار دهد.

شما نباید همه امیدهای خود را روی یک موضوع سرمایه گذاری کنید بلکه باید ذکاوت داشته باشید در جاهای متفاوت سرمایه گذاری کنید و به جاهای متفاوت امید داشته باشید و نه فقط یک موضوع

همه امید خود را روی این موضوع نگذارید که در محل کارتان ارتقای درجه بگیرید که اگر نتوانستید همه زندگی شما دچار ناامیدی شود.

زندگیتان را بر مبنای یک رابطه تعریف نکنید که اگر روابط شما با آن فرد به سرانجام نرسید یا خراب شد همه زندگی شما بهم بریزد.

امیدهای خود را روی مسائل متفاوت که برای شما مهم هستند برنامه ریزی کنید ، تا اگر در مسیر به مشکل خوردید زندگی شما کاملا خراب نگردد.

تحقیقات نشان داده آدمهایی احساس خوشبختی دارند که در چندین جنبه از زندگیشان سرمایه گذاری میکنند.

آنچه در وجودتان میگذرد را با کسی در میان بگذارید

افکار و احساسات و امیدهای درونتان را با فردی قابل اطمینان یا دوستان خود در میان بگذارید. آدمهایی که همه چیز را در دلشان نگه میدارند معمولا احساس میکنند که تنها هستند و کسی هم آنها را نمیفهمد اما افرادی که حرفهایشان را با کسی مطرح میکنند حس میکنند که حامیانی دارند و احساس رضایت بیشتری خواهند داشت حتی اگر وقایع آنطور که مد نظرشان است پیش نرود.

آن دسته از آدمهایی که از نظر اجتماعی بازتر هستند احساس خوشبختی و رضایت بسیار بالاتری نسبت به افراد بسته هستند تجربه خواهند کرد.

روانشناس

تغییر

اگر این مطلب برای شما مفید بود آن را بادوستانتان به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

آیتم های مشابه

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *