مشکل احساس بی ارزشی خود را حل کنیم

مشکل احساس بی ارزشی خود را حل کنیم

مشکل احساس بی ارزشی خود را حل کنیم

اگر احساس بی ارزشی خود را بررسی نکنیم و در صدد رفع آنه نباشیم اشتباه رایجی که زیاد مرتکب میشویم این است به جای اینکه بیاییم مشکل خود را حل کنیم به طرف مقابل یا آدمهای اطراف در ارتباطات خود برچسب و تشخیص خودشیفته بودن میزنیم

نگاه به احساس بی ارزشی خود به جای تشخیص روی دیگران

به جای اینکار باید روی خود یک ذره بین بیندازیم و ببینیم که ما چگونه هستیم ؟

چه رفتارهایی انجام میدهیم که اینگونه با ما برخورد میشود ؟

چه احساساتی از خود ساطع میکنیم که یک نفر به خودش اجازه میدهد به راحتی ما را بازی دهد یا به ما توهین کند یا ما را تحقیر کند ؟ 

چرا با وجود تحقیر و توهین باز حاضریم به ارتباط با او ادامه بدیم ؟

چرا اضطراب داریم که مشکلاتمان را با او حل کنیم و به او رفتار نامناسبش را تذکر دهیم و تعارضها و اختلافات را باز کنیم ؟

اینها سوالاتی هستند که به ما کمک میکنند به جای حمله به دیگران به مشکل خود بپردازیم ، در غیر اینصورت با عوض کردن آدمها و ارتباطها و ترک رابطه و وارد شدن به روابط دیگر باز هم مشکل ما پابرجاست

بهتر است که مشکل خودمان را حل کنیم تا اینکه در جستجوی این باشیم که ببینیم آیا طرف مقابل خودشیفته است یا اختلال و مشکل خاصی دارد که با ما اینطوری برخورد میکند ؟

احساس بی ارزشی

احساس بی ارزشی و ناخواستنی بودن ساطع میشود

آدمهایی که احساس بی ارزشی و ناخواستنی بودن عمیقی دارند ، ناخودآگاه این سیگنال و این احساس را از درون به بیرون و آدمهای اطراف ساطع میکنند که من ناخواستنی هستم و بی ارزشی دارم ، و اگر طرف مقابل فردی باشد با رویه ها و اخلاق و رفتار نادرست و یا حتی خودشیفته و خودمحور ،  این سیگنال را از ما به خوبی دریافت میکند و هرطور که دلش بخواهد با ما برخورد میکند.

دیگران به همان میزانی که ما احساس ارزشمندی داریم به ما احترام میگذارند

تقریبا این یک قائده مهم در ارتباط هست که اشخاص به همان میزانی از ارزش و احترام با ما رفتار میکنند که ما برای خودمان ارزش و احترام قائل هستیم و اگر فردی خودشیفته باشد و حس کند طرف مقابل او احساس بی ارزشی دارد احتمال دارد که او را در قلاب توهین وتحقیرهای خودش اسیر نماید.

احساس بی ارزشی

اگر احساس ارزشمندی داشته باشیم دیگران متوجه میشوند که با ما محترمانه رفتار کنند

در اینجا این مهم نیست که خودشیفته کیست ، این مهم است که فردی که احساس بی ارزشی دارد با رفتارهایش مجوز توهین و تحقیر شدن را به فرد روبرو داده است ، پس به جای اینکه دیگری را متهم کند شاید بهترین گزینه این باشد که بر روی خود و احساس ارزشمندی و عزت نفس خود کار کند و کار کردن روی احساس ارزشمندی و عزت نفس باعث میشود که هر انسانی به صورت ناخودآگاه سیگنالها و احساساتی به اطرافیانش بدهد که با احترام با او رفتار کنند.

آن وقت حتی یک خودشیفته هم میفهمد که با انسانی که عزت نفس و احساس ارزشمندی دارد باید محترمانه رفتار نماید.

روانشناس

عزت نفس

اگر این مطلب برای شما مفید بود آن را بادوستانتان به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

آیتم های مشابه

2 دیدگاه

  1. امید

    یکی از بهترین مطالب . دقیقا تا وقتی ارزش خودت رو ندانی و در جایگاه واقعی ات قرار نگیری کسی برایت ارزش قایل نخواهد شد بلکه توهین هم خواد کرد
    قوی باش و ارزش خودت را در قلب و ذهنت باور کن

    پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *