احساسات درونمان بدون خود فریبی و انکار ببینیم.

احساسات درونمان بدون خود فریبی و انکار ببینیم.

 احساسات درونمان را بدون خودفریبی و انکار ببینیم.

 احساسات درونمان را بدون خودفریبی و انکار ببینیم.خاطرم هست زمانیکه ۲۰ سال داشتم دانشجوی کارشناسی معماری بودم به دلیل اینکه در شیراز زندگی میکردم برای تحصیل و خانواده من در شهرستان ساکن بودند من و چند تن از دوستانم یک خانه اجاره کرده بودیم که اصطلاحا به این خانه ها ” خونه دانشجویی ” میگفتند. خب بالاخره چهار پنج نفر آدم از شهرهای مختلف کشور و با فرهنگ متفاوت زیر یک سقف بودند و هرگدام هم بالاخره بواسطه سبک زندگیشان آداب معاشرت متفاوتی داشتند.و خب کسانی که این تجربه را دارند متوجه میشوند که سازگاری با افراد در این شرایط دشواریهای خاص خودش را دارد. از این صحبتها که بگذریم من بخاطر دارم که چندین بار برایم پیش آمد که مثلا دوست و رفیق صمیمی من که هم خانه خودم هم بود اصلا حوصله اش را نداشتم.اصلا حس میکردم ایکاش این فرد امروز نبود. اصلا احساس خوبی آن روز نسبت به او نداشتم. مدتها به این فکر میکردم که چه شده چه اتفاقی افتاده که برخی از روزها درماه من اصلا حوصله فلان دوستم را ندارم اما به جوابی نمیرسیدم و خب تصورم این بود که حتما من مشکلی دارم که اینگونه هستم و بقیه سالم اند.

خاطره ایی از استادم در مورد دیدن احساسات درونمان :

جالب است که برایتان تعریف کنم بواسطه رشته ام که در مقطع ارشد روانشناسی مطالعه میکنم سر کلاس یکی از اساتید بزرگ کشورمان که حول محور ازدواج صحبت میکرد ایشان این موضوع را بیان کردند که زن و شوهرها وقتی از اوایل ازدواجشان میگذرد و از فاز هیجانات اولیه خارج میشوند دقیقا همین احساس در وجودشان زنده میگردد. همین حس که  برخی از روزها در ماه اصلا حال و حوصله همدیگر را ندارند. اصلا شاید مرد به این فکر کند که چرا این زن را انتخاب کرد وبعد هم شاید بخاطر این فکرش چند لحظه دچار احساس گناه شود اما بعد بلافاصله به حالت اولیه باز میگردد.این گفته استاد بزرگم و مطالعاتی که داشتم من را به این نتیجه رساند که داشتن این احساسات دلیلی بر اشکال ما نیست و این هم بخشی طبیعی از وجود ماست.

احساسات

توهم همیشه مثبت بودن دشمن نادیده گرفتن احساسات درون

حتما شما هم این تجربه را داشته اید که تصمیم بگیرید تغییر و تحول اساسی در زندگیتان ایجاد کنید و به یک آدم مثبت و خوشحال و خوش برخورد تبدیل شوید. از بس در این کتابهای ارتباط موثر دائم به ما تاکید میشود که بخندید و جنبه های مثبت را نگاه کنید و فکر مثبت داشته باشید و از بس این مجلات و کتابها این بارش وسیع از مثبت بودن را به سمت ما روانه میسازند ما فکر میکنیم داشتن احساسات منفی نشانی از نقص و عیب و ایراد در ماست  و ما هرگز نباید دچار این احساسات منفی شویم و همیشه باید مثبت و شاد و خوشحال باشیم.

 

احساسات

 روراست بودن با خود یکی از بهترین تمرینات برای دیدن احساسات درون

تمرینی که بعدها خود من نزد یکی از اساتیدم آموختم تمرین روراستی با خویشتن است. ایشان تاکید میکردند که روزانه چند دقیقه ایی با خود خلوت کنید و سکوت داشته باشید. در این سکوت هم مسیری که در طول روز سپری کرده اید را مرور کنید و هم سعی کنید احساسات درونتان را مشاهده کنید و فقط ببینید بدون اینکه قضاوت کنید بدون اینکه انکار کنید و بدون اینکه برایش دلیل یا توجیهی سرهم کنید.

 

احساسات

 

مثالهایی از دیدن احساسات درونی

من احساس میکنم سرم کلاه رفته. من احساس میکنم همسرم رفتارش در شان و منزلت من نیست. من احساس میکنم پدرم در حق من پدری نکرده. من احساس میکنم دوست من آدم صادقی نیست. من احساس میکنم با وجود اینکه متاهلم اما از فلانی خوشم اومده. من احساس میکنم عمر این رابطه دیگه تمومه. من احساس میکنم از من سواستفاده میشه.من احساس میکنم به فلانی حسودیم میشه. من در مقابل فلان آدم احساس حقارت بهم دست میده.

مثالهای زیادی میتوان باز کرد و نشان داد خود شما تجربه احساسات متفاوتی داشته اید.همین الان پنج مورد از احساساتی که در روابط خود با دیگران از جمله پدرو مادر ، همسر فرزندان دوست و رفیق و محیط کار تجربه میکنید را بنویسید.

برای دیدن احساسات درونیمان باید چگونه عمل کنیم ؟

احساسات درونمان رو باید جدی بگیریم. تمرین کنیم حداقل احساسات درونمان رو ببینیم نه اینکه نادیده بگیریم یا انکار کنیم.

 احساسات درون ما بخشی از واقعیت شخصیتی و وجودی ما را هویدا میکنند. دلیلی بر این نمیشود که احساسات ما منجر به عمل خاصی گردد و این احساسات به ما اجازه رفتار خاصی را نمیدهند من نمیتوانم چون حس میکنم از فلانی خوشم میاید پس هرکاری را صورت دهم اما ندیدن و سرکوب کردنشان هم موجب بهم ریختگی درون ما میشود.بعنوان یک حکم و قاعده روانشناسی به شما بگویم هیچ چیزی که در درون شما میگذرد را انکار نکنید و نادیده نگیرید. انکار کردن و سرکوب کردن مسائلی که دروجود ما میگذرد هرگز موجب برطرف شدن آن نمیشود.دقیقا مانند فردی میشویم که میخواهد با دست مشت کرده که چیزی را پنهان میکند در بین سایرین حرکت کند و زندگی کند دقیقا هم خودش از بسته بودن دستش احساس نگرانی و اضطراب خواهد داشت و هم با این رفتارش باعث جلب توجه سایرین خواهد شد.

 

احساسات

 

اگر بخواهم در پایان این مقاله به شما راهکار اجرایی ارائه کنم  پیشنهاد میکنم از این به بعد هر شب تمرین کنیم احساساتی که در روابط خودمون تجربه میکنیم را ببینیم و با خودمان صادق باشیم. اگر امروز با دوست خود بیرون بودید و حس کردید که میتوانستید فلان موضوع را مطرح کنید اما صحبتی باز نکردید این یعنی سرپوش گذاشتن بر روی آنچه در درونتان گذشته همین را ببنید. اگر حس میکنید نسبت به شخص خاصی احساسات خاصی دارید این موضوع را جدی بگیرید و حداقل آن را ببنید نه اینکه نادیده بگیرید یا انکارش کنید.

.

روانشناس

 

عزت نفس

اگر این مطلب برای شما مفید بود آن را بادوستانتان به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

آیتم های مشابه

2 دیدگاه

 1. اكبر

  ممنون از شما
  به مطلب تفکر برانگیزی اشاره کردید.
  یک سئوال به ذهنم می رسه و اون این که بعد از دیدن احساسمون باید چکار کنیم؟ رهاش کنیم؟ همین که متوجه بشیم چه احساسی داریم کافیه؟
  با تشکر از شما

  پاسخ
  1. علی انصاری
   علی انصاری

   با سلام به شما و سپاس از اینکه نظر خود را مطرح نمودیددقیقا در این مرحله فقط دیدن احساسات و آنچه که در درونمان میگذرد مهم است. همینکه سعی کنیم با آنچه که درونمان میگذرد در اتصال و پیوند باشیم و از آن فرار نکنیم و انکارش نکنیم گام بزرگیست. پیشنهاد میکنم مقاله معجزه نوشتن افکار و احساسات را حتما مطالعه بفرمایید.
   لینک مقاله : goo.gl/Ug4itN

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *